۱۰ حقیقت جالب درباره بدن انسان را بدانید.
کد خبر: ۱۳۱۸۴۶۰
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، در برخی از فیلم‌ها و کارتون‌های تخیلی، موضوعات عجیب و غریب درباره بدن انسان نشان داده می‌شود که پژوهشگران در تحقیقات خود به آن‌ها پی می‌برند. اکتشافات و ۱۰ حقیقت جالب مربوط به بدن انسان را بدانید.
 
۱ - داستان بینی پینوکیو حقیقت دارد
به نظر می‌رسد این شخصیت کارتونی بر اساس شواهد علمی ساخته شده باشد. محققان اثبات کرده‌اند که وقتی دروغ می‌گوییم، چهره‌ ما تغییر می‌کند؛ در حقیقت، درجه حرارت بینی و اطراف چشم، افزایش می‌یابد.
 
۲ - خنده بر هر درد بی‌درمان دوا است
قدیمی‌ها اعتقاد داشتند که خنده بر هر درد بی‌درمان دوا است؛ تحقیقات جدید نیز نشان می‌دهند که خنده باعث آزاد شدن برخی مواد شیمیایی در مغز می‌شود که مسئول ایجاد حس خوب در بدن هستند و درد را کم می‌کنند.
 
۳ - موم گوش به‌عنوان ضد عفونی‌ کننده عمل می‌کند
بسیاری از ما فکر می‌کنیم که موم گوش را باید به دلیل رعایت مسائل بهداشتی، پاک کنیم. در حالی‌که دانشمندان، برعکس آن را ثابت کرده‌اند؛ یعنی موم گوش، مجرای گوش را تمیز می‌کند و از ابتلا به عفونت، جلوگیری می‌کند. خارج کردن موم گوش، بیشتر از این‌که به نفع ما باشد، به ضرر ما است. پس اگر می‌خواهید گوش خود را تمیز کنید، فقط قسمت خارجی آن را پاک کنید.
 
۴ - مو‌ها ساعت خواب را می‌دانند
فولیکول‌های مو، اطلاعات بسیاری درباره عادات خواب ما فاش می‌کنند. محققان کشف کرده‌اند که فولیکول‌ها مانند یک ردیاب عمل می‌کنند، زمان شبانه‌روزی بدن را می‌دانند و عادات خواب ما را تنظیم می‌کنند.
ممکن است در آینده با استفاده از سلول‌های فولیکول‌های مو، بیمارانی که از اختلال خواب رنج می‌برند، درمان کرد.
 
۵ - بدن انسان به یک چرت کوتاه پس از نهار نیاز دارد
این موضوع به نوع غذایی که در وعده نهار می‌خوریم، ربطی ندارد. دلیل آن، به زمان بیولوژیک بدن انسان برمی‌گردد. ساعت بیولوژیک بدن، ۷ تا ۹ ساعت پس از زمان بیدار شدن در صبح، سیگنال‌های خواب می‌فرستد و باعث حس خواب‌آلودگی می‌شود.
 
۶ - پلک‌زدن، مانند یک موتور عمل می‌کند
چشم انسان در مجموع به مدت ۴۴ دقیقه در روز به دلیل پلک‌زدن، بسته می‌شود و این کار، تأثیر مهم روی بدن دارد. پلک‌زدن، چشم را مرطوب نگه می‌دارد و از آن در برابر ذرات خارجی، محافظت می‌کند. علاوه بر این، این کار باعث استراحت چشم و مغز نیز می‌شود.
 
۷ - معده از سامانه ایمنی بدن محافظت می‌کند
سامانه ایمنی بدن انسان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در برابر انواع بیماری‌ می‌جنگد، اما جهت این‌که کارکرد درست داشته باشد، به کمک‌های جانبی نیاز دارد. یکی از این کمک‌های جانبی، معده است. معده با ترشح اسید، از ورود میکروب‌های موجود در مواد غذایی به بدن، جلوگیری می‌کند.
 
۸ - سریع‌ترین ماهیچه بدن انسان مربوط به چشم‌ها است
سریع‌ترین ماهیچه بدن انسان، ماهیچه حلقوی چشم بوده و آن‌قدر سریع است که توانست به حد نصاب‌های جهانی گینس راه یابد. ما در هر چشم، یک عدد از این ماهیچه‌ داریم که مسئول بستن پلک‌ها هستند. اگر جسمی به چشم ما نزدیک شود، در کمتر از ۱۰۰ میلی‌ثانیه، آن را می‌بندد.
 
۹ - در سراسر بدن، ضربه‌گیر داریم
دانشمندان فهمیده‌اند که ساختار مولکولی بدن انسان، مانند یک ضربه‌گیر عمل می‌کند. این سؤال، همیشه مطرح بوده است که بافت‌های بدن در تعامل با قسمت‌های متحرک، چگونه پاره نمی‌شوند؟ با این اکتشاف، جواب آن پیدا شد.
 
۱۰ - بینی، مسئول حس چشایی است
بینی تا ۸۰ درصد، مسئول حس چشایی انسان است. بدون آن، تنها قادر به چشیدن طعم‌های شیرین، شور، ترش و تلخ هستیم. همه طعم‌ها از حس بویایی ما هستند. به همین دلیل، وقتی سرما خورده‌ایم و راه بینی‌ ما بسته شده است، بیشتر غذا‌ها بی‌مزه به‌ نظر می‌رسند.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها