حوزه پزشکی به کمک سلول‌های بنیادی، متحول شده است

ژن درمانی روشی نوین برای درمان بیماری‌ های صعب العلاج

از سوی تیمی متشکل از ۳۰ متخصص در انگلیس؛

جراحی در رحم از فلج شدن ۳۲ نوزاد جلوگیری کرد

تیمی متشکل از ۳۰ متخصص روی ۳۲ جنین در رحم مادر مبتلا به مهره شکاف جراحی مخصوصی انجام دادند تا از فلج شدن آنان پس از تولد جلوگیری کنند.
کد خبر: ۱۳۱۳۸۱۹

به گزارش جام جم آنلاین، در انگلیس کودکان مبتلا به مهره شکاف دار یا اسپینا بیفیدا قبل از تولد و در رحم مادر جراحی شدند و به این ترتیب از ابتلای آنان به فلج جلوگیری شد.

مهره شکاف نقص مادرزادی لوله عصبی یا نخاع و بیرون‌زدگی نخاع از حفره باز در ستون فقرات است. این اختلال از رشد کامل نخاع و ستون فقرات جلوگیری می‌کند و به فلج نوزاد و همچنین مشکلاتی در روده، مثانه و کلیه منجر می‌شود.

سرویس سلامت همگانی انگلیس (NHS) اعلام کرده این جراحی ظریف با حضور ۳۰ پزشک از ژانویه ۲۰۲۰ میلادی روی ۳۲ جنین در رحم مادران انجام شده است.

هلنا پورسل یک معلم مدرسه که جنینش با این اختلال روبرو شده بود، در هفته ۲۳ بارداری تحت عمل جراحی قرار گرفت. به این مادر اعلام شده بود احتمالاً فرزند او هنگام تولد فلج خواهد بود. اما او سه ماه پس از انجام این عمل جراحی و در مارس ۲۰۲۱ میلادی فرزند خود را به دنیا آورد.

این نوزاد دختر می‌تواند پاهایش را تکان دهد، اما همچنان مقدار مایع در مغز او وجود دارد وتاکنون نشانه‌های رشد او رضایتبخش بوده است. البته این نوزاد هم اکنون تحت نظارت بیمارستان «گریت اورموند استریت» است.

این جراحی به جای آنکه پس از تولد انجام شود در هفته ۲۳ تا ۲۶ بارداری روی جنین‌ها انجام شده و نتایج آن روی نوزادان بسیار بهتر است. در تیم پزشکی این عملیات جراح جنین، جراح اعصاب، متخصص بیهوشی (برای مادر و نوزاد)، رادیولوژیست و غیر حضور داشتند.

منبع: مهر

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها