jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۱۳۷۱۸   ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۰:۲۰

دانشمندان برای نخستین بار در تاریخ یک کشف بسیار جالب در رابطه با یک مومیایی انجام داده اند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل، اولین بقایای یک زن باردار مومیایی شده مصر باستان شناسایی شده که با قدمت بیش از 2 هزار سال در تبس (Thebes) کشف شده است.

با انجام اسکن از بدن این مومیایی دو هزار ساله مشخص شد که این زن در زمان مرگ در هفته 28 بارداری خود بوده است.

کارشناسان آکادمی علوم لهستان ، که به عنوان بخشی از پروژه مومیایی ورشو کار می کردند ، برای کشف اطلاعات بیشتر در مورد این زن که تصور می شود در دهه 20 سالگی خود درگذشته است ، تلاش کردند.

این تیم با استفاده از ترکیبی از سی تی اسکن و اشعه ایکس ، بقایای جنین  حدود 26 تا 30 هفتگی را در داخل بدن این زن مومیایی کشف کرد و به این ترتیب نخستین مومیایی باردار جهان شناسایی شد.

به گفته نویسندگان نویسنده در مجله علوم باستان شناسی ، بدن این زن ، که دو هزار سال پیش درگذشت ، با احتیاط در پارچه پیچیده شده و با مجموعه ای غنی از تعویذ شده بود تا وی زندگی پس از مرگ را ببیند.

این تیم نمی تواند دقیقاً بگوید که چرا جنین در داخل بدن زن رها شده و به طور جداگانه مومیایی نشده است.

محققان می گویند کیفیت بالای پارچه هایی که مومیایی این زن درون آنها پیچیده شده نشان می دهد وی شخصیتی بسیار مهم در تبس تلقی می شده است.

به گفته نویسندگان این تحقیق  این مومیایی در مقبره های سلطنتی در تبس مصر علیا پیدا شده است که از نخبگان جامعه تبان می آیند.

این زن مومیایی باردار است (تصاویر)

 

این زن مومیایی باردار است (تصاویر)

 

این زن مومیایی باردار است (تصاویر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو