jamejamonline
قزوین کد خبر: ۱۳۱۳۴۲۹   ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۸:۱۱

معاون اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان

پنج خانه تاریخی قزوین مرمت می‌شوند

معاون اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین گفت: پنج خانه تاریخی قزوین که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند، مرمت و ساماندهی می‌شوند.

title

به گزارش جام جم آنلاین قزوین، احسان نورانی معاون اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گفت: کارشناسان در حال مرمت و ساماندهی خانه‌های تاریخی محصص، زعیم، نبوی، حکیم افضل و کسمایی میرمیران هستند.

این مسوول همچنین گفت: خانه‌های تاریخی محصص و کسمایی میرمیران هر ۲ مربوط به دوره قاجاریه از سوی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین در دست مرمت قرار دارد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین ادامه داد: خانه‌های تاریخی زعیم مربوط به دوره صفویه، نبوی و حکیم افضل هر ۲ مربوط به دوره قاجاریه نیز با مشارکت مالک و میراث فرهنگی در دست مرمت هستند.

وی اظهار داشت: مرمت، ساماندهی و احیای خانه‌های تاریخی از سیاست‌ها و اولویت‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به شمار می‌رود و در این راستا مالکان می‌توانند به شکل مشارکتی با میراث فرهنگی نسبت به مرمت خانه‌های تاریخی خود اقدام کنند.

نورانی افزود: سرمایه گذاران نیز می‌توانند با سرمایه گذاری در جهت احیا و مرمت خانه‌های تاریخی آن‌ها را در قالب کاربری پذیرایی، اقامتی و فرهنگی مورد بهره برداری قرار بدهند.

براساس آخرین آمار اعلام شده، ۷۰ خانه تاریخی در قزوین شناسایی شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: