jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۱۰۴۹۴   ۲۴ فروردين ۱۴۰۰  |  ۰۰:۱۴

امروزه آسانسور در زندگی روزمره وسیله‌ای ضروری محسوب می‌شود. افزایش جمعیت و زندگی در برج‌های بلند با رشد رفاه فردی و اجتماعی دست‌ به‌ دست یکدیگر داده و این فناوری را کاربردی کرده است.

رعایت استانداردهای ساخت و نگهداری و مهم‌تر از آنها افزایش دانش عمومی افراد در مورد این وسیله ضروری بوده و می‌تواند از بروز حوادث جلوگیری کند.

جدا از بحث‌های مربوط به ایمنی و کارکرد این وسیله، آنچه در مورد مبتلایان به آسم مهم است این که برخی افراد با ورود به آسانسور احساس تنگی‌نفس و خفگی می‌کنند. وارد فضای بسته و محدودشدن این تصور را القا می‌کند که محیط با کاهش اکسیژن همراه بوده و این ذهنیت موجب احساس تنگی‌نفس در این افراد می‌شود.

آنچه مهم است بحث ساختار آسانسور و تصورات افراد در این زمینه است. بیشتر آسانسورها در ظاهر فضای سربسته و تنگی هستند ولی در واقعیت این محفظه کامل بسته نبود و سقف بالای آن عمدا به فضای نصب‌شده آسانسور مرتبط است که این فضا نیز با محیط ساختمان در ارتباط است.

از طرفی اکثر آسانسورها عایق صددرصد هوا نبوده و با درز و شکاف‌هایی که در بدنه خود دارند امکان ورود و خروج هوا را میسر می‌کنند. از این رو احساس تنگی‌ نفس به‌خاطر نبود اکسیژن در آسانسور یک احساس تلقینی-روانی بوده و عمدتا به‌خاطر تصور اشتباه فرد از کمبود اکسیژن ایجاد می‌شود و به‌خاطر خفگی واقعی و کمبود اکسیژن نیست.

پس توصیه می‌شود مبتلایان به آسم با افزایش شناخت خود از کارکرد آسانسور، موجب کاهش ترس و تصور اشتباه خود از فضای سربسته شوند تا بتوانند به‌راحتی از این وسیله استفاده کنند. در پایان رعایت نکات ایمنی و امنیتی مربوط به وسیله مذکور باید به دقت مدنظر قرار گیرد.

دكتر سید شمس‌الدین اطهاری - فلوشیپ آسم و آلرژی / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها