صدور ۲۰ موافقت اصولی برای طرح‌های گردشگری در زنجان
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان:

صدور ۲۰ موافقت اصولی برای طرح‌های گردشگری در زنجان

طی سال گذشته انجام شد:

مرمت ۵۳ اثر منقول فرهنگی تاریخی زنجان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان گفت: ۵۳ اثر منقول فرهنگی تاریخی در سال گذشته مرمت شد.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان گفت: ۵۳ اثر منقول فرهنگی تاریخی در سال گذشته مرمت شد.
کد خبر: ۱۳۰۹۹۳۱
به گزارش جام جم آنلاین زنجان، امیر ارجمند افزود: در سال گذشته ۵۰ شی‌ء فرهنگی تاریخی موجود در مخزن و ۳ مرد نمکی در ویترین‌های موزه مرمت شد که ۲۵ عدد سکه و ۲۵ عدد سفال توسط کارشناسان معاونت میراث‌فرهنگی و ۳ نفر از مردان نمکی با همکاری پژوهشکده حفاظت و مرمت میراث‌فرهنگی، اداره‌کل استان و پژوهشکده حفاظت و مرمت دانشگاه بوخوم و فرانکفورت آلمان در کارگاه مرمت اشیای موزه ذوالفقاری مرمت شدند.

وی تصریح کرد: اقدامات انجام ‌شده بر روی ۵۰ شی‌ء فرهنگی‌ تاریخی شامل بررسی و مشاهدات ماکروسکوپی، آسیب‌شناسی اشیاء و انجام آزمایش‌ها اولیه برای شناسایی عوامل آسیب‌رسان، پاک‌سازی به دو روش مکانیکی و شیمیایی و تثبیت نهایی اشیا است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان ادامه داد: در بهمن‌ماه پارسال، مردان نمکی ۲، ۴ و ۵ به ترتیب در موزه ذوالفقاری مورد پاک‌سازی، رنگ‌سنجی و مستند نگاری قرار گرفت و شناسنامه مرمتی کامل‌تری برای این مرد نمکی تهیه شد.

این مسئول خاطرنشان کرد: اشیای فرهنگی تاریخی با جنسیت‌های مختلف از جمله سفال، فلز، منسوجات، پوشاک و ... متعلق به گنجینه‌های استان ساماندهی حفاظتی شد و اطلاعات مربوط به شی‌ء تاریخی موجود در موزه‌های استان در سامانه جامع اموال منقول فرهنگی تاریخی ثبت ‌شده است.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها