jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۰۶۹۰۸   ۲۰ اسفند ۱۳۹۹  |  ۱۰:۵۵

دانشمندان هشدار می دهند که شیوع ویروس کرونا غیرقابل کنترل برزیلی می تواند تلاش جهانی برای مقابله با پاندمی این بیماری را مختل کند. کرونای برزیلی گونه ای جهش یافته از نوع قبلی است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از واشنگتن پست ، نوع جهش یافته برزیلی آنچنان مسری است که در کشور برزیل هیچ نشانه ای از کند شدن نرخ ابتلای آن دیده نمی شود.

دکتر روبرتو کرانکل ریاضیدان بیولوژیکی رصدخانه کووید19 در برزیل به واشنگتن پست گفت: «این اطلاعات یک بمب اتمی است.»

او در گفت و گوی خود افزود: «من از گونه جهش یافته اخیر تعجب می کنم. این ویروس به شکل سریعی شیوع پیدا می کند و این یک فاجعه است.»

افزایش نرخ واکسیناسیون و کاهش موارد روزانه ابتلا در ایالات متحده به جلوگیری از شیوع آن کمک می کند  اما در برزیل این مورد صدق نمی کند؛ جایی که تخت های بخش مرقابت های ویژه با تکمیل ظرفیت روبر هستند.

دکتر دنیس گرت ، معاون اپیدمیولوژی کاربردی در موسسه واکسن سابین در ایالت واشنگتن نیز گفت: « اگر کنترلی بر روی شیوع نباشد هیچ کشوری در امان نخواهد بود.»

مانائوس در برزیل جایی است که بیشترین نرخ ابتلا به کرونای برزیلی در آنجا رخ داده است.  مانائوس در ماه ژانویه با موج دوم ابتلا روبرو شد.  مطالعات آزمایشگاهی و همچنین داده های آماری نشان می دهد که این نوع ویروس نه تنها آنتی بادی ایجاد شده ناشی از ابتلای قبلی را بی اثر می کند بلکه در برابر واکسن نیز مقاومت دارد.

این آخرین نقشه به روز شده ویروس کرونای برزیلی در جهان است، ویروسی که روز به روز قلمروهای بیشتری پیدا می کند.

کرونای برزیلی در کدام نقاط جهان پخش شده است؟ (تصویر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
پیش از نبرد با سرطان

اهمیت حفظ توان باروری بیمار پیش از درمان سرطان را در گفت‌وگو با متخصصان مرکز درمان ناباروری ابن‌ سینا بررسی کرده‌ایم

پیش از نبرد با سرطان

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها