jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۰۴۰۱۵   ۲۵ بهمن ۱۳۹۹  |  ۰۲:۰۸

«بوون»، یکی از بیماری‌های رایجی است که به دلیل قرار گرفتن در معرض نور آفتاب بروز می‌کند.

title

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران جوان، پوست یکی از مهم‌ترین بخش‌های بدن است که مانع از ورود عوامل بیماری زای خارجی به داخل بدن می‌شود. در برخی موارد، پوست دچار بیماری‌های مختلف از جمله سرطان می‌شود و یکی از بیماری‌ های پوستی رایج، بیماری بوون است.

این بیماری یکی از ناهنجاری‌ های پوستی است که به ندرت منجر به سرطان پوست می‌شود و تنها بخش فوقانی پوست را درگیر می‌کند.

این بیماری خطرناک نیست و هم اینک درمان‌های خوبی برای آن وجود دارد. با این حال، نباید این بیماری را دستکم بگیرید، زیرا در برخی موارد نادر این بیماری می‌تواند گسترش یافته و به سرطان پوست تبدیل شود.

بیماری بوون می‌تواند در هر بخشی از پوست بدن دیده شود، اما به طور معمول در بخش فوقانی بدن، دست‌ها و پا‌ها دیده می‌شود.

همچنین این بیماری در لبها، در داخل دهان، اندام تناسلی یا مقعد دیده می‌شود. این بیماری غالباً به صورت یک بخش قرمز و پوسته پوسته شدن پوست که به تدریج گسترش می‌یابد، مشاهده می‌شود.

این مناطق ممکن است در نزدیکی دستگاه تناسلی به صورت قهوه‌ای سیاه و شبیه زگیل باشند. افراد غالباً تمایل به خارش این بخش‌ها دارند. علائم دیگر و خاصی برای این بیماری وجود ندارد و اغلب آن را با بیماری‌هایی مانند پسوریازیس، اگزما و عفونت‌های قارچی اشتباه می‌گیرند.

دلیل اصلی به وجود آمدن این بیماری، حضور بیش از اندازه در معرض نور خورشید است. این بیماری به ویژه در افرادی که به ویروس پاپیلومای انسانی، افرادی که دارای ضعف سیستم ایمنی هستند و یا در معرض آرسنیک و پرتو‌های قوی قرار دارند، دیده می‌شود.

زمانی که این لکه‌ها دچار خونریزی، تغییر ظاهری یا تغییر اندازه شدند، مراجعه به پزشک ضروری است. پزشک پس از تشخیص بیماری می‌تواند از راه‌های مختلف این بیماری را درمان کند. به دلیل آنکه این بیماری می‌تواند منجر به سرطان شود، درمان به موقع آن بسیار ضروری است.

درمان بیماری بوون به اندازه، پیشرفت آن، سن و شرایط جسمانی فرد بستگی دارد. پزشکان می‌توانند با منجمد کردن آن بخش، درمان شیمیایی، درمان فوتودینامیکی و عمل جراحی بیماری را درمان کنند. اگر افراد در گذشته به سرطان پوست مبتلا شده اند باید حتماً تماس‌های خود با نور مستقیم خورشید را کاهش دهند. توصیه می‌شود این افراد دستکم یک بار در سال به پزشک متخصص برای معاینه کامل بالینی مراجعه کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تزریق پیام ایستادگی، امید و نشاط

تزریق پیام ایستادگی، امید و نشاط

باعث خوشحالی و مسرت است که رهبر معظم انقلاب در جمع قهرمانان و سرمایه‌های ورزش کشور، همچون همیشه مدبرانه به بسیاری از مسائل و معضلات این حوزه اشاره کردند و با بیانات خود، برنامه اصلی دستگاه‌ های ورزشی کشور را طی سال‌های آتی ترسیم نمودند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها