jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۰۱۷۸۰   ۰۱ بهمن ۱۳۹۹  |  ۰۵:۰۶

متخصص مغز و اعصاب مطرح کرد:

درمان اغلب تشنج‌ها با اصلاح سبک زندگی

متخصص مغز و اعصاب با تأکید بر اینکه بخش اعظم کنترل تشنج و صرع بسته به اصلاح سبک زندگی است، گفت: تغذیه، استرس، خواب، خستگی، غرق شدن در فضای مجازی و فشار ذهنی حملات صرع را تشدید می‌کند.

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، علیرضا یاراحمدی با حضور در برنامه «طبیب» با تأکید بر اینکه بخش اعظم کنترل تشنج و صرع بسته به اصلاح سبک زندگی است، گفت: تغذیه، استرس، خواب، خستگی، غرق شدن در فضای مجازی و فشار ذهنی حملات صرع را تشدید می‌کند.

وی ادامه داد: یا ممکن است فرد طعم یا بوی خاصی را برای چند لحظه‌ای احساس کند که یک سری از این علامت‌ها پیش‌قراول تشنج هستند، گوشه‌های تصاویر را زیگزاگی ببینند، احساسی از معده داشته باشند، صداها پیچیده می‌شود، تصاویر خاص یا صحنه‌ای از کودکی به خاطر آورند و گاهی در حد خیرگی است اینها ممکن است پیشقراول آن تشنج بزرگ باشد خوبی آنها این است که این افراد با دیدن این علامت‌ها می‌توانند خود را در منطقه ایمنی قرار دهند، چون شاید بعدا تشنج اصلی را در پی داشته باشند.

این پزشک متخصص همچنین تصریح کرد: آشناپنداری و اینکه صحنه‌ای را می‌بینند و فکر می‌کنند شبیه آن را قبلا دیده‌اند می‌تواند تشنج باشد، غیرآشناپنداری که فرد مثلا خانه‌ای که سال‌ها آن را می‌شناخته نشناسد که گاهی با آلزایمر اشتباه گرفته می‌شود، گاهی هم تشنج بدون علامت خاصی و به یکباره رخ می‌دهد، پس تشنج فقط آنچه که با آن آشنا هستیم نیست.

یاراحمدی با اشاره به اینکه صرع و تشنج خیلی از هم جدا نیستند، عنوان کرد: تشنج یک علامت است مثل تب، اما هر وقت یک فرد دو تشنج را در عمرش با فاصله تجربه کند که برای آن هیچ دلیل زمینه‌ای وجود نداشته باشد، این بیماری صرع است که خود صرع هم انواع و اقسام دارد. گروهی از تشنج‌ها مادرزادی هستند و یک سری از آنها هم اکتسابی است مثل جوان‌هایی که مخدرها و داروهایی استفاده می‌کنند که باعث تشنج می‌شود، این تشنج‌ها گاهی بعد از ترک هم کنترل نمی‌شوند، لذا جوانان تصور نکنند که یکی دو بار استفاده از این داروها و مخدرها مشکلی برایشان ایجاد نمی‌کند.

این متخصص مغز و اعصاب یادآور شد: همچنین ضربات مغزی می‌توانند تشنج‌ها را تحریک کنند، لذا پزشکان باید توجه داشته باشند اینکه خونریزی مغزی اتفاق نیفتاده و در سی تی اسکن همه چیز درست است دلیل نمی‌شود که این فرد مستعد تشنج نشده باشد و فرد باید تا مدتی تحت کنترل باشد و لااقل به صورت موقت می‌توان از داروهای پیشگیری صرع برای آنها استفاده کرد.

وی در خصوص درمان صرع با عمل جراحی نیز تصریح کرد: اخیرا پیشرفت‌هایی در حوزه جراحی تشنج اتفاق افتاده و در ایران هم این مراکز هستند، اما هر تشنجی را نمی‌توان با جراحی درمان کرد، چون دو نوع تشنج داریم تشنجی که ناگهانی از کل مغز آغاز می‌شود و تشنج‌هایی که از یک نقطه آغاز می‌شوند که یا در همان جا باقی می‌مانند و یا در کل مغز منتشر می‌شوند، تشنج‌های کانونی که مقاوم به درمان هستند و در جایی نیستند که با درآوردن آن قسمت فرد یکی از توانایی‌های مهم خود را از دست بدهد و مناطقی که اهمیت فعالیتی نداشته باشند و ترجیحا در نیمکره غیرغالب مغز باشند می‌توان جراحی کرد.

یاراحمدی با اشاره به اینکه اگر تشنج‌ها درست تشخیص داده شوند و بیمار هم همکاری لازم را داشته باشد کنترل می‌شوند، اظهار کرد: چون موضوع درمان تشنج فقط درمان دارویی نیست حدود 30 تا 40 درصد درمان تشنج، دارویی است و 70 درصد آن بسته به شیوه زندگی فرد است، تغذیه، استرس، خواب، خستگی، غرق شدن در فضای مجازی و فشار ذهنی حملات صرع را تشدید می‌کند، اکثر تشنج‌ها عموما با مصرف دو تا چهار سال مصرف دارو و کنترل شدن تشنج این امکان را فراهم می‌کند که فرد به قطع دارو هم فکر کند.

این فوق تخصص صرع و تشنج در خصوص انتقال تشنج از مادر به فرزند هم گفت: تشنج‌های ارثی ممکن است منتقل شوند، البته درصد انتقال مادر به فرزند هم بالا نیست، لذا مادران نباید نگران باشند، چون با داروهای بدون عارضه‌ای که وجود دارد می‌توانند بارداری آرامی را تجربه کنند و در طول بارداری هم مراجعات‌شان را به پزشکان مغز و اعصاب و زنان داشته باشند و فرزند سالمی را هم به دنیا بیاورند.

وی در پایان با توصیه به اطرافیان در خصوص کمک به افراد دارای تشنج نیز بیان کرد: اطرافیان به هیچ عنوان سعی در باز کردن دهان فرد نکنند، روی سینه او ننشینند، سعی نکنند جلوی حرکات او را بگیرند، فقط اگر پای میز و اشیای برنده در کنار او وجود دارد دور کنند، فرد را به پهلو برگردانند تا ترشحات داخل حلقش نریزد و اگر تشنج بیش از پنج دقیقه طول کشید حتما به مراکز درمانی منتقل کرده یا با اورژانس تماس بگیرند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خوزستان را قرنطینه کنید

خوزستان را قرنطینه کنید

دیروز روز سخت استان خوزستان بود؛ روزی که سه کودک به دلیل ابتلا به ویروس جهش‌ یافته انگلیسی جان خود را از دست دادند.

خطر جهش ویروس و سفر

خطر جهش ویروس و سفر

آخرین آمارها از ابتلای ۲۴ نفر به ویروس جهش‌یافته حكایت دارد. درواقع می‌توان گفت هنوز در روزهای ابتدایی پیك چهارم قرار داریم و‌ ویروس هنوز در تمام كشور گسترده نشده یا دست‌كم ما هنوز نتوانسته‌ایم، این گستردگی را شناسایی كنیم.

با کرونا همسفر نشویم

با کرونا همسفر نشویم

در شرایطی که با اجرای محدودیت‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم تا حدودی از موج سهمگین کرونا کاسته شده اما نگران تعطیلات پیش‌رو هستیم؛ تعطیلاتی که ممکن است برای برخی از افراد به منزله فرصتی برای مسافرت باشد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش