jamejamonline
فرهنگی معارف و اندیشه کد خبر: ۱۳۰۰۴۴۳   ۱۹ دی ۱۳۹۹  |  ۱۶:۵۵

قیام تاریخی مردم قم در ۱۹ دی ۱۳۵۶ سرآغاز یک تحول بزرگ و پیروزی انقلاب و به فرموده رهبر معظم انقلاب این روز اولین ضربه تبر ابراهیمی بر بت بزرگ آمریکا بود.

سرآغاز یک تحول بزرگ و پیروزی انقلاب اسلامی

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر؛ هفدهمین روز از اولین ماه فصل زمستان سال ۱۳۵۶ در یک صبح سرد، مقاله‌ای ۹۰۰ کلمه‌ای که هدفش حمایت از شاه و اقدامات وی و تخریب چهره امام خمینی (ره) بود، سبب شد تا این خیال خام نه تنها در باور ملت ایران نگنجد، بلکه درست ۴۰۰ روز بعد؛ حکومتی انقلابی روی کار بیاید که رهبری اش را همین چهره شناخته شده و محبوب ملت به دست بگیرد.

مقاله‌ای که با نام «استعمار سرخ و سیاه» به قلم مستعار احمد رشیدی مطلق که بعدها عوامل حکومت نیز از آن با عنوان اقدامی نابخردانه و حماقتی بزرگ از سوی دستگاه تبلیغات رژیم یاد کردند، موجب شد تا خشم انقلابی آحاد مردم قم از روحانیت گرفته تا بازاری‌ها برافروخته شود، آنان که تاب و تحمل توهین به ساحت روحانیت، مرجعیت و شخص امام راحل را نداشتند با بصیرت، درک درست و حضور به موقع خود در صحنه سبب شدند تا جرقه‌های پیروزی انقلاب اسلامی از همین روز زده شود و عمر رژیم پهلوی در سراشیبی سقوط سرعت بیشتری به خود بگیرد.

این واقعه آنقدر مهم است که در مقدمه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در بخش خشم ملت نیز به آن اشاره شده و در فرازی از این متن آمده «طپش‌های پی‌درپی انقلاب در هفتم‌ها و چهلم‌های یاد بود شهدای انقلاب، حیات و گرمی و جوشش یکپارچه و هر چه فزون‌تری به این نهضت در سراسر کشور بخشید و در ادامه و استمرار حرکت مردم تمامی سازمان‌های کشور با اعتصاب یکپارچه خود و شرکت در تظاهرات خیابانی در سقوط رژیم استبدادی مشارکت فعالانه جستند.»

سرآغاز یک تحول بزرگ و پیروزی انقلاب اسلامی

مقاله چاپ شده در روزنامه اطلاعات اما با قلمی بسیار ضعیف با هدف تمجید از اقدامات شاه و همچنین مخدوش کردن چهره نورانی امام راحل به نگارش در آمده بود و بعدها سفارشی بودن آن از سوی حکومت نیز توسط عوامل رژیم شاهنشاهی تأیید و بهانه‌ای شد تا خشم مقدس مردم از قم به سراسر کشور سرایت پیدا کند و اتحاد بی نظیری برای از میان برداشتن حکومت شاهنشاهی رغم بخورد.

از صبح روز ۱۷ دی ماه و پس از اطلاع مردم قم از محتوای مقاله موهون در روزنامه اطلاعات، اعتراضات شروع شد و در روز ۱۹ دی ماه تجمعات بزرگی در مسجد اعظم قم و بیوت برخی از مراجع و علما برگزار شد و عصر روز ۱۹ دی ماه نیز انقلابیون به سمت بیت آیت الله نوری همدانی در خیابان صفائیه حرکت کردند و پس از سخنرانی ایشان جمعیت چندین هزار نفری با وجود خفقانی که رژیم در شهر قم ایجاد کرده بود به سمت خیابان ساحلی، بازار و میدان آستانه بدون آنکه حتی شعاری دهند حرکت کردند، اما رژیم که از این حرکت سخت برآشفته بود مردم را به گلوله بست و به خاک و خون کشید و همین رویداد باعث شد تا همه کشور در مراسمات هفتم و چهلم این شهدا با برپایی مراسمات عزاداری و تظاهرات، نفرت و خشم انباشه خود را علیه رژیم منحوس پهلوی فریاد بزنند.

امام خمینی به مناسبت قیام ۱۹ دی ۱۳۵۶ مردم قم در پیامی خطاب به ملت ایران بشارت پیروزی مردم مسلمان انقلابی و شکست رژیم شاه را اعلام کردند؛ در این پیام ضمن یادآوری و ارج گذاری به قیام ۱۵ خرداد، خیزش مردم انقلابی و طلاب حوزه‌های علمیه قم را در این راستا ارزیابی کرده و آن را مورد ستایش قرار دادند و اشاره به وحشیگری‌های رژیم شاه در قتل و کشتار مردم از دیگر فرازهای این پیام است.

رهبر معظم انقلاب هر ساله به مناسبت سالروز قیام نوزده دی، در جمع قمی‌ها سخنرانی می‌کنند و در این بیانات علاوه بر تأکید بر اهمیت حادثه ۱۹ دی و تأثیر شگرف آن در پیروزی نهضت اسلامی ایران و یاد کردن از این روز با عباراتی چون این حضور در میدان، سیلی محکمی بود به دشمنان؛ نوزدهم دی روز تاریخی و بزرگ و تعیین کننده، مبدا حرکت عمومی، آتش زیر خاکستری که منجر به حرکت‌های گوناگون شد، منشأ تحول عظیم، روز برجسته و بی نظیر، حادثه درخور تأمل و تدقیق، ماندگار در تاریخ یاد می‌کنند.

سرآغاز یک تحول بزرگ و پیروزی انقلاب اسلامی

هرچند به دلیل محدودیت‌های کرونایی امسال مردم قم نتوانستند همانند ۳۸ سال گذشته در این روز تاریخی به دیدار رهبر معظم انقلاب بروند، اما رویداد ۱۹ دی آنقدر در نگاه رهبر فرزانه انقلاب با اهمیت است که ایشان سنت سخنرانی در این روز را لغو نکردند و به صورت تلویزیونی به ایراد سخن پرداختند، چنانچه بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران معتقدند رهبر انقلاب اسلامی ایران در دیدار با مردم قم و سخنرانی ۱۹ دی، رویکرد جمهوری اسلامی ایران نسبت به برخی اتفاقات مهم را تبیین یا تعریف می‌کنند و امسال نیز همین رویه تکرار شد.

امسال در این بیانات به ارزش اقدام مردم قم در سالروز ۱۹ دی سال ۵۶ بار دیگر تاکید شد و معظم له روز ۱۹ دی را «اولین ضربه تبر ابراهیمی بر بت بزرگ» یعنی آمریکای جنایتکار برشمردند و تاکید داشتند که امید بستن به رابطه با آمریکایی‌ها امیدی بیهوده برای رسیدن به بهشت برین است چراکه امروز خود آمریکایی‌ها در جهنم سیاستمدارانشان درگیر هستند.

در این ۴۳ سال که از اولین ضربه بر پیکره بت بزرگ گذشته شاهد بودیم انقلاب اسلامی در گوشه گوشه دنیا ضربه‌ای بر بدنه این بت زده از منطقه غرب آسیا گرفته تا آمریکای جنوبی، امروز این بت بزرگ اگر بخواهد دست از پا خطا کند پهپادش ساقط و تفنگداران دریایی اش اسیر می‌شوند، جاسوسانش دستگیر و بی خاصیت شده‌اند هرچه گروه تروریستی تأسیس می‌کند از القاعده تا داعش توسط سربازان انقلاب اسلامی نابود می‌شوند و حتی برای اولین بار بعد از جنگ جهانی دوم پایگاه نظامی اش موشک باران می‌شود.

امروز بت بزرگ با تابویی به نام گسترش اندیشه انقلاب اسلامی روبروست که هر روز این بت بزرگ را دارد با تبر تراش می‌دهد و نحیف و کوچکترش می‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

یک پیشرفت خیره‌کننده

یک پیشرفت خیره‌کننده

گمانم سال ۸۷ بود که گزارشی رفته‌بودیم درباره این‌که جایگاه کتاب در سبد خانوارها چقدر است؟ تیتر گزارش از آنهایی بود که به یاد می‌ماند؛ کباب یا کتاب؟ بعد هم قیمت کتاب را ( که آن زمان بسیار ارزان بود) قیاس کرده‌بودیم با خوراکی‌ها.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر