در جدیدترین قسمت از برنامه تلویزیونی نردبان، تصویر سیستان و بلوچستان در سینمای مستند بازخوانی می‌شود.
کد خبر: ۱۳۰۰۳۹۱

به گزارش جام جم آنلاین از روابط عمومی شبکه مستند، بیست و ششمین قسمت از فصل جدید برنامه تلویزیونی «نردبان» امشب روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

این قسمت از برنامه پرونده ویژه‌ای درباره نمایش اقوام و فرهنگ آنان در سینمای مستند باز کرده و در اولین شماره به تصویر سیستان و بلوچستان در فیلم مستند پرداخته است.

در این قسمت از برنامه، مازیار مشتاق گوهری، مستندساز برجسته کشور درباره تجربه‌های خود از فیلم‌سازی در سیستان و بلوچستان سخن گفته و مستند‌های «زیمل بلوچستان» و «ناخدا دریایی» ساخته این کارگردان مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد. هم‌چنین امید بلاغتی بازنمایی غلط سینمای ایران از سیستان و بلوچستان را به نقد کشیده و سوژه‌های نابی که در این منطقه برای مستندسازی وجود دارد را معرفی می‌کند.

مازیار مشتاق گوهری متولد سال 1357 در جیرفت و ساکن شهر زاهدان است. از آثار مستند وی می‌توان به «گاندو»، «ناخدا دریایی»، «زیمل بلوچستان»، «پرواز در آب»، «سچانوک»، «دست بافت‌های سیستان و بلوچستان» و ... اشاره کرد. مستند «ناخدا دریایی» که در چهاردهمین جشنواره سینماحقیقت نیز حضور داشت، با اشاره به مشکلات صیادان بلوچ، داستان یکی از سفرهای صیاد معروف این منطقه به دریا‌های دور مانند هند و سومالی برای صیادی را به تصویر کشیده است. مستند «زیمل بلوچستان» نیز نواهای سنتی این منطقه از کشورمان را به تصویر کشیده است.

در بخش دیگری از نردبان این هفته، با صابرالله‌دادیان، کارگردان مجموعه مستند «نامکان» گفت‌وگو شده است. این مجموعه با روایتی از آسیب‌های اجتماعی و حاشیه‌نشینی، این روزها از شبکه مستند پخش می‌شود.

در بخش معرفی فیلم نیز مستندهای برگزیده سال 2020 به پیشنهاد سایت Vox معرفی می‌شود. هم‌چنین مستندهای «خاطرات روستا» و «آکاسا خانه من» معرفی و بررسی خواهد شد.

«نردبان» مجموعه برنامه تلویزیونی شبکه مستند است که تلاش می‌کند به فیلم و عکس مستند با نگاهی تخصصی توجه کند.

این برنامه با اجرای محمد (حامد) شکیبانیا، کارگردانی و تهیه‌کنندگی اصغر احمدپور و فاطمه بوربور با آیتم‌هایی متنوع جمعه‌ها ساعت ۱۸ روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها