jamejamsara
سرا آشپزی کد خبر: ۱۳۰۰۳۱۷   ۱۹ دی ۱۳۹۹  |  ۰۷:۵۶

پیراشکی اسفناج یک غذای فوق‌العاده برای مهمانی‌ها

طرز تهیه پیراشکی اسفناج ساده و خوشمزه

درست کردن پیراشکی کمی زمان‌گیر است اما خوردن آن بسیار لذت‌بخش است و خستگی را از تنتان در می‌آورد.

طرز تهیه پیراشکی اسفناج ساده و خوشمزه

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از کتاب کاله

مواد لازم برای تهیه خمیر پیراشکی اسفناج
تخم مرغ بزرگدو عدد
شیر پرچربیک‌دوم پیمانه
خامه ترش یک‌چهارم پیمانه
نمک دریاییدو قاشق چای‌خوری
آرد شیرینی‌پزی (الک شده)چهار پیمانه
مواد لازم برای تهیه فیلینگ پیراشکی اسفناج
روغن زیتونیک قاشق غذاخوری
بیکن( خرد شده)۱۵۰ گرم
پیاز کوچک( ریز خرد شده)یک عدد
قارچ۵۰۰ گرم
برگ اسفناج (درشت خرد شده)ده پیمانه
طرز تهیه پیراشکی اسفناج ساده و خوشمزه
طرز تهیه خمیر پیراشکی
مرحله اول

تخم‌مرغ‌ها، شیر، خامه‌ترش، نمک و یک دوم پیمانه آب را داخل یک کاسه‌ بزرگ بریزید و با کمک همزن دستی یا لیسک هم بزنید تا با هم مخلوط شوند.

مرحله دوم

سه و سه‌چهارم پیمانه از میزان آرد دستور جدا کنید و داخل کاسه بریزید و با کمک یک قاشق چوبی هم بزنید. خمیر به دست آمده نه کاملا خیس و نه کاملا خشک است اما در هیچ قسمتی از آن نباید گلوله آرد تشکیل شده باشد یا قسمتی از آرد مخلوط نشده باقی بماند.

مرحله سوم

آرد را با دستانتان ورز دهید تا خمیر حالت چسبنده پیدا کند و به هم بچسبد. در انتها آن را به صورت یک توده گرد در میان کاسه قرار دهید.

مرحله چهارم

روی یک سطح تمیز مثل کابینت یا یک تخته آرد بپاشید. خمیر را روی آن قرار دهید و مجددا با دستانتان ورز دهید. اگر خمیر به سطح می‌چسبید، می‌توانید تا یک چهارم پیمانه به آن آرد اضافه کنید. در آخر خمیر باید یک‌دست و انعطاف‌پذیر باشد.

مرحله پنجم

خمیر را به صورت گلوله جمع کنید و یک کاسه را به صورت وارونه روی آن قرار دهید یا روی آن را با فویل پلاستیکی کاملا بپوشانید. سپس اجازه دهید خمیر به مدت یک تا دو ساعت استراحت کند.

طرز تهیه فیلینگ

مرحله اول

داخل یک ماهی‌تابه متوسط روغن زیتون بریزید و آن را روی شعله متوسط رو به پایین قرار دهید تا روغن داغ شود. بیکن را داخل ماهی‌تابه بریزید و هم بزنید تا رنگ آن قهوه‌ای‌طلایی شود و کمی برشته شود. این مرحله حدودا هفت تا ده دقیقه طول می‌کشد. سپس بیکن‌ها را (با کمک قاشق مناسب) داخل یک کاسه متوسط بریزید.

مرحله دوم

دوباره ماهی‌تابه را روی گاز با شعله متوسط قرار دهید و اسفناج‌ها را داخل آن بریزید. به مدت سه دقیقه اسفناج‌ها را هم بزنید تا رنگ قهوه‌ای‌طلایی پیدا کنند. سپس اسفناج‌ها را داخل کاسه بریزید.

مرحله سوم

ماهی‌تابه را دوباره روی شعله متوسط رو به بالا قرار دهید و قارچ‌ها را داخل آن بریزید. چند دقیقه یک بار ماهی‌تابه را بلند کنید و آن را تکان دهید. بعد از گذشتن پنج تا هشت دقیقه قارچ‌ها قهوه‌ای و ترد می‌شوند.

مرحله چهارم

اسفناج‌ها را داخل ماهی‌تابه بریزید و تابه را تکان دهید تا زمانی که اسفناج‌ها پخته و له شوند و ماهی‌تابه کاملا خشک شود. این فرآیند پنج تا هفت دقیقه زمان می‌برد. محتویات تابه را داخل کاسه بیکن بریزید و با قاشق بسیار آهسته مواد را مخلوط کنید تا مواد داخل کاسه له نشوند. اجازه دهید محتویات کاسه خنک شوند.

توجه کنید که شما می‌توانید مواد فیلینگ را دو روز زودتر آماده کنید اما حتما آن را داخل ظرف در بسته و درون یخچال نگهداری کنید.

طرز تهیه پیراشکی
مرحله اول

خمیر را با کمک چاقو یا کاردک به چهار قسمت مساوی تقسیم کنید. روی یک تخته یا سطح صاف کمی آرد بپاشید و یک‌چهارم خمیر را روی آن قرار دهید. روی سه‌چهارم باقی مانده کمی آرد بپاشید و آن را با فویل پلاستیکی بپوشانید.

مرحله دوم

با کمک وردنه، خمیر روی تخته را صاف کنید تا ضخامت آن کمتر از سه میلی‌متر شود. می‌توانید در هر مرحله‌ای که خمیر حالت چسبنده پیدا کرد، کمی آرد روی آن بپاشید.

مرحله سوم

با کمک یک قالب گرد یا حتی یک کاسه دایره‌های هم اندازه از خمیر جدا کنید. خمیر اضافه مانده را با دست به شکل یک گلوله کوچک جمع کنید و آن را به باقی‌مانده خمیرِ داخل کاسه اضافه کنید و دوباره روی آن را بپوشانید.

مرحله چهارم

یک تخم مرغ را داخل یک کاسه بشکنید و با چنگال کمی مخلوط کنید سپس یکی از خمیر‌های گرد را بردارید و با نوک انگشت یا قلم‌مو به لبه‌های آن تخم‌مرغ بمالید. دقت کنید که تمام محیط دایره با تخم‌مرغ پوشانده شود.

مرحله پنجم

یک قاشق غذاخوری از مواد فیلینگ را بردارید و در یک سمت خمیر دایره‌ای قرار دهید. خمیر را از سمت خالی بلند کنید و روی قسمت پر قرار دهید. لبه‌ها را کمی به سمت بیرون بکشید و روی هم فشار دهید تا به هم بچسبند. شکل نهایی پیراشکی یک نیم‌دایره است.

مرحله ششم

یک چنگال بردارید و داخل کمی آرد فرو کنید سپس با کمک چنگال لبه‌های به هم چسبیده آرد را هاشور بزنید. این فرآیند را روی خمیر‌های دایره‌ای باقی مانده انجام دهید.

مرحله هفتم

باقی‌مانده خمیر داخل کاسه را بردارید و همین مراحل را انجام دهید. در مجموع ۵۰ پیراشکی آماده می‌شود.

مرحله هشتم

یک قابلمه بزرگ بردارید و داخل آن آب بریزید و بگذارید روی شعله گاز به دمای جوش برسد. وقتی جوشید کمی نمک به آن اضافه کنید و بسته به اندازه قابلمه، شش الی هشت عدد از پیراشکی‌های آماده را داخل آن بیاندازید. خمیر ها حدودا دو دقیقه باید داخل آب شناور بمانند تا رویه آن‌ها کمی شفاف و چروک شود.

مرحله نهم

یک ماهی‌تابه متوسط بردارید و داخل آن یک قاشق غذاخوری کره بریزید و روی شعله متوسط بگذارید تا زمانی که کره قهوه‌ای رنگ شود. خمیرهای پیراشکی را از داخل آب جوش بردارید و مستقیم داخل کره‌ی قهوه‌ای رنگ بیاندازید. وقتی یک روی پیراشکی قهوه‌ای-طلایی شد آن را برگردانید. هر دو طرف باید قهوه‌ای و ترد باشند. این مرحله حدودا سه دقیقه زمان می‌برد. پیراشکی را داخل بشقاب سرو قرار دهید و باقی‌مانده کره را روی آن بریزید و کمی نمک روی آن بپاشید. با باقی‌مانده کره و خمیرهای پیراشکی این کار را تکرار کنید.

مرحله دهم

پیراشکی‌ها را به همراه خامه ترش و پیاز کاراملی سرو کنید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرط اول رفع تحریم‌ها

شرط اول رفع تحریم‌ها

درباره برجام و چگونگی مواجهه با آن راهکارهای مختلفی در نظر گرفته شده اما نکته اصلی این است که مجلس شورای اسلامی قانونی را تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها به تصویب رساند و از سوی شورای نگهبان هم مورد تایید قرار گرفته است و نوع مواجهه ما با برجام باید دقیقا منطبق با مفاد قانون تصویب شده از سوی مجلس باشد.

کف مطالبات ایران

کف مطالبات ایران

آمریکا برای بازگشت به برجام باید تمام تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند چرا که بدون لغو تحریم‌ها بازگشت معنایی ندارد، همان‌طور که رهبری تاکید داشتند ابتدا همه تحریم‌ها لغو شده و پس از آن باید خواستار بازگشت به برجام باشند.

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

تجربه گذشته نشان داده هرگاه جمهوری‌ اسلامی ایران در مقابل آمریکا دچار ضعف و تردید شده آنها به بدترین شکل علیه ایران رفتار کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر