تغییر حالت و علامتی که بدن ناسالم از خود نشان می دهد

علامتی که میگه حال بدن شما خوب نیست

جزییات خدمات اولین مرکز طب سنتی ویژه بیماران کرونا

معاون توسعه سلامت دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با اشاره به جزییات فعالیت اولین مرکز طب سنتی ویژه کرونا در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، توصیه‌هایی جهت تقویت سیستم ایمنی و تسریع درمان بیماران کرونایی ارایه کرد.
کد خبر: ۱۳۰۰۰۶۶

به گزارش جام جم آنلاین، دکتر مژگان تن‌ساز - عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به فعالیت مرکز طب سنتی ویژه کرونا در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، توضیح داد: با توجه به افزایش بار بیماری در سطح جامعه و با هدف کمک رسانی به کادر درمان، اولین مرکز طب سنتی ویژه کرونا با هدف فعالیت در حوزه پیشگیری و درمان کرونا در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راه‌اندازی شد و توسعه و گسترش آن در سایر دانشگاه ها و استان ها جزو برنامه‌هاست.

وی فعالیت مرکز طب سنتی ویژه کرونا را دو بخش حضوری و غیرحضوری عنوان کرد و گفت: حدود ۲۰۰ پزشک را در حیطه طب سنتی آموزش داده‌ایم که در دو شیفت صبح و بعدازظهر و در هر شیفت ۵ نفر با این مرکز همکاری می‌کنند؛ همچنین ۱۱۰ مشاور در این حوزه آموزش دیده‌اند که در دو شیفت صبح و عصر و در هر شیفت ۱۲ مشاور به صورت تلفنی و غیر حضوری به سوالات شهروندان در حوزه کرونا پاسخ می‌دهند.

وی با تاکید بر اینکه پروتکل اجرا شده در مرکز خدمات طب سنتی ویژه بیماران کرونا مصوب وزارت بهداشت و دفتر طب ایرانی است، عنوان کرد: مشاوره‌های غیرحضوری این مرکز تنها در حیطه طب سنتی است و در بخش حضوری نیز ابتدا ویزیت طب سنتی انجام و درمان‌های سنتی آغاز می‌شود و در صورت نیاز، افراد برای طی دوره درمان و یا بستری به بیمارستان و مراکز درمانی ارجاع داده می‌شوند. همچنین در این مرکز همزمان یک متخصص عفونی به مشاوره افراد پرداخته و اگر بیماران به استفاده از داروهای طب روز هم نیاز داشته باشند، تجویز صورت می‌گیرد.

پاسخ سوالات خود را در فضای مجازی جستجو نکنید

معاون توسعه سلامت دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با بیان اینکه گاها مطالب غیرعلمی و غیر مستند در حیطه طب سنتی در فضای مجازی منتشر می‌شود، گفت: مردم باید آگاه باشند که الزاما مطالب منتشر شده در فضای مجازی صحیح، مستند و علمی نیست و نباید برای دریافت پاسخ سوالات خود به مطالب فضای مجازی مراجعه کنند؛ چراکه افراد مختلف با انگیزه‌های متفاوت برای فعالیت در این فضا تولید محتوا می‌کنند و لذا تشخیص سره از ناسره دشوار بوه و گاها منجر به گمراهی افراد می شود.

دکتر تن ساز ارایه مشاره‌های صحیح و مستند در حیطه طب سنتی را یکی دیگر از اهداف راه‌اندازی مرکز طب سنتی ویژه کرونا عنوان کرد و گفت: افراد می‌توانند ضمن تماس تلفنی با مشاورین مرکز طب سنتی ویژه کرونا پاسخ سوالات خود را دریافت کرده و روش مناسبی را برای درمان و پیشگیری در پیش بگیرند. البته نمی‌توان ادعا کرد که طب روز و طب سنتی پاسخ همه سؤالات را داشته باشند، اما این مرکز می‌تواند بهترین مرجع برای دریافت پاسخ مشکلات و ابهامات افراد در حیطه طب سنتی باشد.

راه اندازی مراکز طب سنتی ویژه کرونا در دانشگاه‌های علوم پزشکی

دکتر تن‌ساز با بیان اینکه بعد از راه‌اندازی این مرکز سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی سطح کشور نیز برای راه اندازی مراکز مشابه ترغیب شده‌اند، گفت: بنابراین در آینده نزدیک شاهد راه اندازی مراکز مشابه در تعدادی از دانشگاه‌ها خواهیم بود که تحقق آن می‌تواند از سردرگمی مردم در حیطه موضوعات مرتبط با طب سنتی و کرونا بکاهد.

معاون توسعه سلامت دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه گاهی لازم است فرد مبتلا به صورت همزمان از داروهای طب روز و سنتی استفاده کند، گفت: در برخی موارد باید برای پیشگیری از تاخیر در درمان داروهای طب روز را آغاز کرد و پس از آن توصیه‌های طب سنتی را با هدف تسریع درمان بکار گرفت. لذا در این مرکز سعی شده تا در صورت نیاز توصیه‌های طب روز و طب سنتی به صورت همزمان لحاظ شود، البته به گونه‌ای که داروهای مورد استفاده با یکدیگر تداخل نداشته باشند و عوارضی ایجاد نکند.

دکتر تن ساز در عین حال بر منع مصرف داروهای طب سنتی و طب روز بدون تجویز پزشک تاکید کرد.

توصیه‌هایی جهت تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از ابتلا

این عضو هیات علمی دانشگاه همچنین با اشاره به توصیه‌هایی جهت تقویت سیستم ایمنی بدن، پیشگیری از ابتلا و تسریع درمان، اظهار کرد: بهتر است افراد برای تقویت سیستم ایمنی، سبک زندگی مبتنی برطب ایرانی را رعایت کنند؛ خواب منظم و مصرف غذاهای ساده و سبک و همچنین گنجاندن انواع سوپ و آش در برنامه غذایی بسیار کمک کننده است؛ چراکه این غذاها علاوه بر تقویت سیستم ایمنی، زودهضم بوده و دستگاه گوارش برای هضم آن انرژی زیادی مصرف نمی‌کند.

وی در ادامه ورزش ملایم، دوری از استرس و عدم تردد در هوای آلوده را نیز بسیار مهم دانست و گفت: همچنین اگر فردی دچار یبوست شده می‌تواند با مصرف سوپ، آش و ملین‌هایی مانند انجیر و هویج آن را برطرف کند. بنابراین این چند توصیه کمک می‌کند که از بروز بیماری‌های همچون کووید ۱۹ پیشگیری شده و در صورت ابتلا نیز فرد بیماری سبک‌تری را تجربه کند.

این متخصص طب سنتی همچنین مصرف مواد غذایی مانند حریره بادام، شیر بادام و خورش‌های ساده را در تقوت سیستم ایمنی بدن موثر دانست و گفت: غذاهای لطیف مثل سوپ‌های تهیه شده از بلغور گندم، هویج، جعفری و شوید به هضم راحت‌تر غذا و همچنین کاهش عوارض بیماری کمک می‌کند، در مقابل توصیه می‌شود که افراد از مصرف غذاهای سنگین، فست فودها و سرخ کردنی‌ها پرهیز کنند؛ چراکه این نوع غذاها منجر به ایجاد اختلال در بدن و تضعیف سیستم ایمنی می‌شود.

دکتر تن ساز در پایان مهمترین توصیه برای مبتلایان خفیف و سرپایی کرونا را قرنطینه و استراحت در منزل بیان کرد و گفت: اصلاح شیوه زندگی یعنی کنترل استرس، خواب منظم، تحرک کافی، مصرف مایعات و استفاده از دمنوش‌هایی همچون آویشن سبب می‌شود که افراد در صورت بیماری فرم سبک‌تر آن را تجربه کنند و عوارض کم‌تر و سیستم ایمنی قوی‌تری داشته باشند.

گفتنی است، مرکز خدمات طب سنتی ایران ویژه بیماران کرونایی واقع در دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در تمام روزهای هفته از ۸ صبح تا ۸ شب، آماده ارائه خدمات به بیماران کرونایی بوده و متقاضیان می‌توانند برای نوبت‌دهی مراجعه حضوری با شماره ۸۸۲۰۹۰۲۰ و برای دریافت مشاوره تلفنی با شماره ۴۵۱۵۳۰۰۰ تماس بگیرند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها