jamejamonline
حوادث عمومی کد خبر: ۱۲۹۵۸۳۲   ۳۰ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۰:۵۱

حوادث تهران؛ سرقت و زورگیری

بازداشت زورگیران خشن در پایتخت

به‌دنبال انتشار 2 فیلم زورگیری از2 خانم و مردی در پایتخت، مأموران در کمتر از یک هفته متهمان را دستگیر کردند. حالا متهمان هر دو پرونده توسط پلیس پایتخت دستگیر شده‌اند. تحقیقات نشان می‌دهد که آنها سرقت‌‌های دیگری هم رقم زده بودند.

به گزارش گروه حوادث جام جم آنلاین از روزنامه همشهری، پنجشنبه گذشته 2 زن که خاله و خواهرزاده بودند، هدف حمله 2 زورگیر خشن قرار گرفتند. یکی از آنها که دکتر داروساز است ماجرای سرقت را برای مأموران اینطور شرح داد:‌ من و خواهرزاده‌ام داروخانه را بستیم و اسنپ گرفتیم تا به خانه برگردیم. سر کوچه پیاده و وارد کوچه شدیم. درحالی‌که به‌دنبال پیدا کردن کلید خانه بودیم ناگهان 2 نفر وارد کوچه شدند و به ما حمله کردند. آنها قمه و قداره داشتند و یکی از آنها کیفم را کشید که محتویات آن  روی زمین ریخت. دیگری نیز با دسته قمه به سرم کوبید که دچار سرگیجه شدم. پس از آن سارقان با سرقت کیف‌هایمان پا به فرار گذاشتند.

بازداشت زورگیران خشن در پایتخت
شروع تحقیقات
با این شکایت و به دستور قاضی علی وسیله ایرد موسی، بازپرس شعبه پنجم دادسرای ویژه سرقت تحقیقات برای دستگیری زورگیران خشن آغاز شد. مأموران با بررسی تصاویر دوربین مداربسته اطراف محل سرقت خودروی متهمان را شناسایی کردند. اعضای این گروه خشن تحت تعقیب بودند تا اینکه شامگاه 28آذر دومین طعمه خود را که فرد سیگار فروشی بود شکار کردند. دزدان به‌صورت وحشیانه قمه را پشت گردن مرد سیگار فروش که بساطش را در خیابان  پهن کرده بود گذاشتند و با تهدید 10باکس سیگار و 2میلیون پول نقدش را سرقت کردند. درست در همان لحظه مأموران گشت کلانتری نواب در حال عبور از آن حوالی بودند که متوجه ماجرا شدند و با اجرای طرح مهار و جست‌وجو در خیابان‌های اطراف هر دو زورگیر را دستگیر کردند. به گفته سردار حسین‌رحیمی، رئیس پلیس تهران، این سارقان درکمتر از 4 روز شناسایی و هنگام دستگیری با مأموران درگیر شدند و در درگیری مسلحانه به دام افتادند.

 انکار عجیب
2زورگیری که دست به سرقت از خاله و خواهرزاده زده بودند با وجود اینکه که مشخصات خودروی آنها در فیلم سرقت ثبت شده و شاکیان آنها را شناسایی کرده‌اند منکر زورگیری هستند. آنها اما زورگیری از مرد سیگار فروش را قبول دارند و می‌گویند که در عالم مستی دست به این سرقت زده‌اند.
با اینکه شواهد زیادی علیه شما وجود دارد، چرا منکر سرقت از خاله و خواهرزاده هستید؟
اشتباه می‌کنند. از شانس بد ما هم ماشینمان با دزدان اصلی شباهت دارد هم چهره مان. اما ما بی‌گناهیم فقط سرقت از سیگار فروش را قبول داریم چون مشروبات الکلی مصرف کرده بودیم و حال خوبی نداشتیم.
چه شد که از سیگار فروش سرقت کردید؟
قبل از این سرقت در پارک با یک گروه بر سر یک دختر درگیر شده بودیم. قمه و قداره را هم برای ترساندن آنها تهیه کرده بودیم. قصدمان این بود که شب حادثه سراغشان برویم و از آنها زهر چشم بگیریم. اما آن شب ناگهان مرد سیگار فروش را دیدیم. کنار او چند جوان ایستاده بودند که ما فکر کردیم همانهایی هستند که با آنها درگیر شده بودیم. از ماشین پیاده شدیم و با آنها دعوا کردیم اما بعد فهمیدیم که آنها را اشتباه گرفته‌ایم. سپس به سراغ سیگار فروش رفتیم و با تهدید پول و سیگار از او سرقت کردیم.
چند ساله هستی؟
22ساله ام و کارم آزاد است. همدستم هم موتورساز است. همدست سومم نیز فراری شده و پلیس به‌دنبالش است.

 فیلم 24 ثانیه‌ای سرقت

دومین فیلم 24ثانیه بیشتر نیست که توسط دوربین مداربسته مغازه‌ای در خیابان بنی هاشم ثبت شده است. مردی جوان که از بانک 9میلیون تومان پول نقد گرفته بود، وقتی متوجه شد که سارقان در تعقیب او هستند برای فرار از دست آنها وارد مغازه‌ای شد. زورگیران قمه به‌دست وارد مغازه شده و در جدال با طعمه‌شان و تهدید قمه، پاکت پولی را که همراه شاکی بود به زور گرفته و متواری شدند. دو زورگیر خشن که ماسک به‌صورت داشتند پس از سرقت سوار بر موتورهایشان که پلاکش را مخدوش کرده بود شدند و پا به فرار گذاشتند اما مأموران اداره پنجم پلیس آگاهی تهران با بررسی‌های تخصصی خیلی زود موفق شدند آنها را دستگیر کنند. این سارقان، افرادی بودند که علاوه بر زورگیری 9میلیونی، یک طلافروش کیفی را تعقیب کرده و 14کیلو طلای او را هم سرقت کرده بودند. گفت‌وگو با یکی از آنها را بخوانید.

باندتان چند نفره است؟
من عضو اصلی هستم. باندمان 6نفره است اما معمولا 4نفر اصلی مان می‌رفتیم سرقت.
از شگردتان بگو.
ما موبایل قاپیم یعنی اکثرا گوشی قاپی می‌کنیم. اما دو مورد هم کیف‌قاپی داشتیم. یکی طلافروش بود و دیگری همان مردی که در خیابان بنی هاشم از او سرقت کردیم و از بخت بدمان فیلمش منتشر شد.
آنها را چطور به دام انداختید؟
با موتور بودیم و در خیابان می‌گشتیم تا طعمه‌ای برای سرقت گوشی‌اش پیدا کنیم. همان لحظه مالباخته را دیدیم که از پله‌های بانک پایین می‌آمد و یک پاکت هم در دستش بود. آرم بانک روی پاکت بود و کاملا مشخص بود که داخلش پول است. به همین دلیل به سمتش هجوم بردیم تا پاکت پول را سرقت کنیم. او با دیدن ما وارد مغازه شد و ما هم به‌دنبالش رفتیم و با تهدید سرقت را انجام دادیم. مالباخته دوم هم طلافروش کیفی بود که از بازار تا صادقیه تعقیبش کردیم و در فرصتی مناسب به سمتش حمله ور شدیم و کیف پر از طلایش را دزدیدیم.
چند وقت است که سرقت می‌کنید؟
حدود 3ماهی می‌شود. من پیش از این 5بار به زندان رفته‌ام و می‌خواستم دور سرقت را خط بکشم اما مادرم مریض است و برای تأمین هزینه درمان او دوباره دست به سرقت زدم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

قربانیان بی‌گناه غفلت و رذالت

یکی از تاثر برانگیزترین موضوعاتی که پلیس آگاهی در اجرای ماموریت‌های محوله خود با آن روبه روست رسیدگی به جرائمی است که قربانیان آن، کودکان هستند.

نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

نقش‌ فضای‌ شهری ‌در‌ جرایم

وقوع یک قتل، متاثر از عوامل مختلفی است. بر‌اساس مکتب شیکاگو میان منطقه زندگی افراد و قشر و طبقه آنان با جرم رابطه وجود دارد.

فاصله انگیزه‌ها

فاصله انگیزه‌ها

جرم‌شناسان در مورد رویکرد خود در مورد قتل عمدی، تقسیم‌بندی‌های مختلفی دارند و در‌خصوص انگیزه‌ها، روش‌های انجام قتل و عنصر روانی مرتکب تقسیم‌بندی‌هایی انجام داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر