jamejamonline
اقتصادی بانک بیمه و بورس کد خبر: ۱۲۹۵۲۲۷   ۲۷ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۲:۴۱

کارشناس بازار سرمایه :

منفی های بازار دلیل بنیادی ندارد

منفی های این روزها، آخرین ترکش های روند نزولی بازار است؛ ولی پایان روند نزولی بازار به معنای آغاز روند صعودی دیگری نیست و اتفاقا بعد از این، بازاری متعادل و منطقی شاهد خواهیم بود.

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از بورس نیوز ، شاخص کل بورس دیروز با افت ۱۴۸۷۰ واحدی در محدوده ۱ میلیون و ۴۱۳ هزار واحدی قرار گرفت.

مازیار فتحی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گویی در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: معتقدم منفی های بازار در روزهای اخیر تا حدودی ناشی از شایعات بی پایه و اساس و نگرانی عده ای از سرمایه گذاران بابت طرح این شایعه بوده است. البته آفت همیشگی بازار سرمایه ما، تحلیل تکنیکال شاخص کل بوده و هست و حالا هم این تحلیل در منفی شدن بازار موثر بوده است. علاوه بر این، همواره بعد از یک ریزش شدید در هر بازاری، سرمایه گذاران آن بازار که در منفی ها متحمل ضرر و زیان شده اند، نسبت به آن بازار یا آن دارایی بدبین شده و مترصد فرصتی هستند تا با زیان کمتر از آن بازار خارج شوند. در بازار سرمایه ما هم بعد از ریزش سنگین بازار در ماه های قبل، با مثبت شدن روند بازار اگرچه خیلی از سهم ها رشد کردند ولی رشد بسیاری از سهم ها هم آنقدر نبود که ضرر و زیان سهامداران را جبران کند.

وی افزود: عده ای از سرمایه گذاران هم با استفاده از تکنیک میانگین کم کردن، این روزها به نزدیکی نقطه سر به سر رسیده اند. پس شاید از منظر این عده از سهامداران، منطقی است که گروهی از سهامداران تمایل به فروش سهم (حتی با تحمل زیان) داشته باشند تا به نوعی از فشار ضرر و زیان سهم خارج شوند. طرح یک شایعه بی اساس و اعلام مقاومت های پیش روی شاخص توسط تکنیکالیست ها هم به این قضیه دامن زده و فروش ها را تقویت می کند. این شرایط فقط مختص بازار سرمایه نیست و سایر بازارها هم بعد از یک ریزش سنگین، به محض اندکی رشد با فشار فروش مواجه می شوند.

منفی های بازار دلیل بنیادی ندارد

فتحی ضمن تاکید بر اینکه منفی های بازار دلیل بنیادی نداشته، گفت: نرخ ارز در این چند روز افت نداشته و حتی اگر منفی های بازار را به چشم انداز کاهش احتمالی نرخ ارز گره بزنیم، باز هم این ریزش منطقی نیست؛ چرا که در ۲_۳ روز اخیر سهم های ریالی هم با فشار فروش مواجه شده اند.

وی اضافه کرد: معتقدم در میان مدت بازار سرمایه ما روند متعادلی پیش رو خواهد داشت. بازار سرمایه این روزها بازار معقولی است و نوسان گیری در این بازار جذاب خواهد بود. بازار سرمایه در یک ماه اخیر نسبت به بازار صعودی ۵ ماه ابتدای سال و بازار ریزشی بعد از آن، منطقی تر رفتار می کند و هیجانی نیست. منفی های این روزها، آخرین ترکش های روند نزولی بازار است؛ ولی پایان روند نزولی بازار به معنای آغاز روند صعودی دیگری نیست و اتفاقا بعد از این، بازاری متعادل و منطقی شاهد خواهیم بود.

این کارشناس بازار سرمایه در معرفی گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری اظهار کرد: به رشد سهم های ریالی خوشبین تر از سهم های دلاری هستم. منظور از سهم های ریالی، سهم هایی است که وابستگی کمتری به نرخ ارز دارند و ثبات نرخ ارز برای آنها شرایط بهتری رقم خواهد زد؛ مثلا دارویی ها و غذایی ها. سهم های ساختمانی را جزو سهم های ریالی طبقه بندی نمی کنم؛ چرا که قیمت ها در بازار مسکن بیشتر تابعی از نرخ ارز است و ضمنا عموم شرکت های ساختمانی عملکرد مطلوبی نداشته و نتوانسته اند از دوران رونق بازار مسکن برای فروش پروژه های خود، استفاده مناسبی کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

اوایل سال ۹۷ بود که آمریکا از برجام خارج شد و همه تحریم‌ها علیه ایران بازگشت. آن‌طور که کارشناسان اقتصادی و سیاسی تحلیل می‌کنند، تحریم‌های آمریکا علیه ایران بی‌سابقه بوده و شرکت‌های سرمایه‌گذاری مختلف شامل شرکت‌های نفتی، خودرویی، لوازم خانگی و غیره از ترس تحریم‌های آمریکا بعد از خروج آنها از برجام، چمدان‌های خود را بسته و کشورمان را ترک کردند.

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

زمانی که بودجه 1400 تقدیم مجلس شد انتقادات زیادی نسبت به اعداد و ارقام و همچنین منابع و مصارف آن مطرح شد، اما باید توجه داشت علاوه بر مشکلات بودجه سال آینده، نظام بودجه‌ریزی در ایران دارای ایراد و اشکالات ساختاری است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر