jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۹۲۴۱۶   ۱۶ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۳:۲۸

نوروسایکولوژی یا همان متخصص اعصاب و روان کیست؟

افرادی که باید به متخصص نوروسایکولوژی مراجعه کنند

نوروسایکولوژی متخصص اعصاب و روان است که به تشخیص و پیشگری و درمان اختلالات رفتاری، عاطفی و ذهنی می پردازند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از نمناک، روانپزشک کسی است که به تشخیص، ارزیابی، درمان و پیشگیری از اختلالات رفتاری، عاطفی و ذهنی می پردازند. این متخصص ، قدرت تشخیص و درمان بیماری های روانی یا روان درمانی را دارد . اختلالات درون مغز و سیستم عصبی می توانند رفتار و عملکرد شناختی را تغییر دهند. 

نوروسایکولوژی

طبق گفته مرکز پزشکی دانشگاه روچستر، چنانچه در بخش سلامت توضیح داده شده است نقش یک متخصص اعصاب و روان در درک چگونگی ارتباط ساختارها و سیستم های مغز با رفتار و تفکر انسان است. متخصصان مغز و اعصاب در زمینه اعصاب و روان مدرک دکترای روانپزشکی خود را کسب کرده اند . آنها اغلب در زمینه های تحقیقاتی یا بالینی کار می کنند. 

متخصص اعصاب و روان چه می کند؟ بیماران متخصص نوروسایکولوژی کیست ؟

 متخصصان اعصاب و روان، افراد مبتلا به انواع مختلف اختلالات سیستم عصبی را بررسی و درمان می کنند. آنها با پزشکان از جمله متخصصان مغز و اعصاب همکاری نزدیکی دارند. انواع بیماری ها، صدمات و بیماری های مغز و سیستم عصبی می توانند بر نحوه احساس، تفکر و رفتار فرد تأثیر بگذارند. علائمی که ممکن است به یک متخصص اعصاب و روان نیاز داشته باشند عبارتند از: 

 • مشکلات حافظه
 • اختلالات خلقی
 • مشکلات یادگیری
 • اختلال عملکرد سیستم عصبی 

اگر پزشکان دیگر نتوانند علت علائم را تشخیص دهند، متخصص اعصاب و روان می تواند در تشخیص علت علائم کمک کند. در صورت تشخیص از قبل توسط پزشکان دیگر ، در بررسی وضعیت و درمان بیماران کمک می کنند . 

متخصص اعصاب و روان می تواند در تعیین اختلالات عصبی و مغزی و شدت آن کمک کند. موارد زیر نمونه هایی از شرایطی است که آنها بررسی و درمان می کند: 

سکته مغزی می تواند بر رفتار، تفکر، حافظه و سایر عملکردهای مغز به روش های آشکار یا جزئی تأثیر بگذارد. متخصص اعصاب و روان می توانند با بررسی و تعیین میزان اختلال در سکته مغزی کمک کند. 

بیماری پارکینسون، یک بیماری پیشرونده است که بیمار را به مشکلات عصبی متعددی مبتلا می کند .معاینات و بررسی های یک متخصص اعصاب می تواند یک پایه را برای کمک به پزشکان در تعیین پیشرفت بیماری و کاهش عملکرد بیماری فراهم کند. 

بیماری آلزایمر و انواع دیگر زوال عقل می توانند در حافظه، شخصیت و توانایی های شناختی اختلال ایجاد کنند. متخصص اعصاب و روان می تواند با انجام یک آزمایش به تشخیص مراحل اولیه کمک کند. صدمات مغزی می تواند باعث ایجاد طیف گسترده ای از علائم شود. متخصص اعصاب و روان می تواند در تعیین چگونگی آسیب در عملکردهایی مانند استدلال یا مهارت های حل مسئله موثر واقع شود. متخصص اعصاب و روان می تواند با کمک به تعیین هر یک از انواع مختلف ناتوانی های یادگیری فرد، یک برنامه درمانی تهیه کند.

نوروسایکولوژی انسان

روش های درمانی عصبی روانی معمولی 

سیستم عصبی پیچیده است. متخصصان اعصاب و روان برای شناسایی مشکلات و برنامه های درمانی از روش های مختلفی استفاده می کنند. مراحل معمول آنها اینگونه انجام می شود: 

بررسی و ارزیابی عصبی 

این ارزیابی در واقع بررسی عملکرد مغز شما است و شامل مصاحبه و سؤالاتی خواهد بود که به تشریح عملکرد شما در کارهای روزانه و همچنین شناسایی مشکلات حافظه و نگرانی های مربوط به سلامت روان کمک می کند. این مصاحبه همچنین شامل اطلاعاتی در مورد علائم، تاریخچه پزشکی و داروهایی است که شما مصرف می کنید. 

ارزیابی شامل انواع مختلفی از تست های استاندارد برای اندازه گیری بسیاری از زمینه های عملکرد مغز، می شود از جمله: 

 • حافظه
 • توانایی شناختی
 • شخصیت
 • حل مسئله
 • استدلال
 • احساسات
 • شخصیت 

اسکن مغزی مانند اسکن CT یا MRI نیز می تواند به یک متخصص اعصاب و روان در تشخیص کمک کند.

نوروسایکولوژی

درک نتایج 

متخصص اعصاب و روان نتایج آزمایش شما را با سایر افراد با سن مشابه مقایسه می کند. 

ارزیابی و نتایج آزمون ممکن است در تعیین کارآیی روش های دیگر مؤثر واقع شود. آزمایشات حتی می تواند به شناسایی مشکلات خفیف و جزئی حافظه، کمک کند. 

متخصصان اعصاب و روان با درک چگونگی عملکرد مغز در مقایسه با رفتار، به توسعه یک برنامه درمانی کمک می کنند. برنامه های درمانی ممکن است شامل دارو، درمان توانبخشی یا جراحی باشد. 

یک متخصص اعصاب و روان می تواند به تشخیص یک وضعیت شناختی، رفتاری یا عصبی کمک کند. ملاقات با یک متخصص اعصاب و روان و انجام آزمایشات مورد تجویز آنها می تواند به درک عمیق تر وضعیت شما منجر شود. وقتی ممکن است پزشکان دیگر نتوانند مسئله را تشخیص دهند، به یک متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بحران بی‌تدبیری

بحران بی‌تدبیری

تعداد قربانیان کرونا چند روزی است دوباره سه‌رقمی شده است و دیروز ۳۹۸ ایرانی قربانی کرونا لقب گرفتند.

راه مقاومت ادامه دارد

راه مقاومت ادامه دارد

عروج ملکوتی سردار محمد حجازی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، همه محبان و طرفداران جبهه مقاومت را مغموم کرده است.

یک انقلابی کارآمد

یک انقلابی کارآمد

سردار حجازی نمونه یک انسان متخلق بود. آشنایی ایشان با پدرم شهیدهمدانی به دوران دفاع‌مقدس بازمی‌گردد و در یک بازه زمانی یکساله از ۶۶ تا ۶۷ ارتباط و دوستی میان سرداران جعفری، همدانی و حجازی بیشتر می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر