فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم کودکان گفت: قطع انسولین در دیابت نوع یک یا در دیابت کودکان که گاهی به طمع کنترل قند با داروهای خوراکی ضد دیابت یا فراورده‌های گیاهی انجام می‌شود، می‌تواند به کمای دیابتی منجر شود و گاهی اوقات مرگبار بوده است.
کد خبر: ۱۲۸۷۸۲۶

به گزارش جام جم آنلاین، فهیمه سهیلی پور، فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم کودکان و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفتگو با فارس در پاسخ به این پرسش که «دیابت نوع یک و دو در کودکان چه تفاوتی دارد و ابتلای به آن چه مخاطراتی برای کودکان به دنبال دارد؟»،‌اظهار داشت:‌ بیماری دیابت در روزگار ما تبدیل به یک بیماری شایع شده و همه ما، کم و بیش در اطراف خودمان یک بیمار دیابتی را می‌شناسیم البته نکته بسیار مهم در این خصوص آن است که دو نوع اصلی از بیماری دیابت داریم و نباید آنها را با یکدیگر اشتباه بگیریم.

فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم کودکان افزود: کودکان دیابتی، عموما مبتلا به دیابت نوع یک می‌شوند. در این شکل از بیماری دیابت، بدن انسان توان تولید انسولین را از دست می‌دهد؛ بنابراین دریافت انسولین برای افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع 1 ضروری است و درمان آنها بر اساس تزریق مقدار مناسب از انسولین برنامه ریزی می‌شود.

سهیلی پور متذکر شد: برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 داستان به شکل دیگری است. بدن افراد مبتلا به دیابت نوع 2، انسولین می‌سازد اما اولا مقدار آن کافی نیست و دوم اینکه سلول‌ها امکان استفاده از آن را ندارند.

وی بیان داشت: به همین دلیل، درمان‌های متنوعی برای بیماران مبتلا به دیابت نوع دو درنظر گرفته می‌شود. اکثر مبتلایان به دیابت نوع 2، قرص مصرف می‌کنند تا بدن را به تولید انسولین و یا استفاده بهتر از انسولین موجود وادار سازند.

فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم کودکان تصریح کرد: در مرحله بعد در صورتی که این تلاش‌ها موثر نشود و بیماری پیشرفت کند، ممکن است چاره‌ای جز تزریق انسولین نباشد بنابراین باید مراقب باشیم و بدون نظر پزشک، درمان‌های هریک از انواع دیابت را برای دیگران توصیه نکنیم.

سهیلی پور یادآور شد: قطع انسولین در دیابت نوع یک یا دیابت کودکان که گاهی به توصیه افراد ناآگاه و به طمع کنترل قند با داروهای خوراکی ضد دیابت یا فراورده‌های گیاهی انجام می‌شود، می‌تواند به کمای دیابتی منجر شود که گاهی اوقات مرگبار بوده است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها