یا پیشینه مکان فعلی‌شان آن‌ها را متفاوت کرده و یا به دلیل چهره متفاوت‌شان از دیگر هم‌نوعان خود متمایز شده‌اند؛ کتابفروشی‌هایی که از میان شالیزاری در چین، قایقی در میان آب‌های لندن، سالن تئاتری در آرژانتین، بانکی در ویکتوریا، میان یک هزارتو و ... سر درآورده‌اند و عنوان «کتابفروشی‌هایی در عجیب‌ترین مکان‌های دنیا» را به خود اختصاص داده‌اند.
کد خبر: ۱۲۸۲۹۷۰


به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، به سراغ کتابفروشی‌هایی در سراسر دنیا می‌رویم که سال‌هاست متفاوت از بقیه به نظر می‌رسند؛ یکی‌شان در گوشه یک دهکده، ترکیبی از سنت و مدرنیته است، دیگری در دل آب، پناه زمستانه کتاب‌دوستان و در تابستان صحنه اجرای موسیقی است، آن یکی کتاب‌ها را در سالن تئاتر جای داده است، و بعضی از آن‌ها هم جای پول‌ها را به کتاب‌ها داده‌اند یا روزگاری محل عبادت بوده‌اند و ... .

مخروبه‌ای مدرن در میان شالی‌ها

کتابفروشی «پدی فیلد (Paddy Field)» در خانه‌ای متروکه واقع شده است، جایی در میان مزارع شالیکاری و در حومه دهکده Xiadi چین.

قدمت روستایی که این کتابفروشی در آن است، به بیش از ۸۰۰ سال می‌رسد؛ اما ساختمان‌های فرسوده همانند همین کتابفروشی به جای تخریب، مرمت شده‌اند و تنها چیزی که از بنای اصلی آن‌ها باقی مانده، دیوارهای بیرونی تراش‌خورده است.
 
عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا (+عکس)

گفته می‌شود این کتابفروشی توسط Librairie Avant-Garde، کتابفروشی مستقلی که در سال ۱۹۹۶ در نانجینگ (Nanjing) راه‌اندازی شد و از آن زمان در سراسر چین گسترش پیدا کرد، اداره می‌شود.

«پدی فیلد» یک کتابفروشی سه‌طبقه‌ است؛ در طبقه همکف یک فضای نمایشی، در طبقه اول یک اتاق مطالعه و در پشت‌بام یک تراس دیده می‌شود تا بازدیدکنندگان از این بام در چشم‌اندازی وسیع از دیدن مناظر اطراف لذت ببرند. این درحالی است که وقتی کار مرمت بر روی ساختمان کتابفروشی آغاز شد، فقط سه دیوار خاکی تراش‌خورده و چند دیوار فرسوده حیاط از ساختمان فعلی سالم باقی مانده بودند.

معماران بنای مرمت‌شده کتابفروشی «پدی فیلد» را ترکیبی از سنت و مدرنیسم می‌دانند.
 
عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا (+عکس)
 
عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا (+عکس)
 
عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا (+عکس)

کتابفروشی «پدی فیلد» بیش از ۷۵۰۰ عنوان کتاب از هنر گرفته تا علوم اجتماعی را در خود جای داده است. همچنین کافه‌ای دارد که مشرف به شالیزارها و روستا است.

کتاب‌های موجود در آن به مباحثی مانند حفاظت از روستاهای باستانی، آموزش روستایی و تمدن‌های کشاورزی اختصاص دارند. این فروشگاه همچنین در طول سال نمایشگاه‌های هنری، نمایش‌های تئاتر و اجراهای موسیقی زنده برگزار می‌کند.
 
عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا (+عکس)

کلمه‌ها روی آب!

«به سمت کشتی بروید، انبوهی از گنجینه‌های ادبی را پیدا خواهید کرد که در انتظار کشف هستند.»
 
"Words on the Water" (کلمه‌ها روی آب)، قایقی است که به یک کتابفروشی شناور در کانال آب ریجنت لندن تبدیل شده. این بارج (شناوری برای حمل و نقل اشیای بزرگ) هلندی از دهه ۱۹۲۰، مجموعه‌ای از کتاب‌های کلاسیک، معاصر و ... و همچنین مجموعه وسیعی از کتاب‌های کودکان را در خود جای داده است. 
 
عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا (+عکس)

این کتابفروشی حاصل ایده پدی اسکرچ (Paddy Screech)، جاناتان پریوت (Jonathan Privett) و استفان چودات (Stephane Chaudat) است.  
 
اما پیدا کردن این کتابفروشی شناور در گذشته مثل حالا آسان نبود. در واقع مقررات کانال طوری بود که کشتی باید هر دو هفته یک‌بار مکان خود را تغییر می‌داد و هر کجا که صاحبانش می‌توانستند، ظاهر می‌شد. اما پس از گذشت چند ماه آن‌ها توانستند یک جایگاه دائمی به دست بیاورند.  
 
عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا (+عکس)

این بارج در ماه‌های زمستان پناهگاهی برای مخاطبانش در برابر باد سرد و سرما است و در تابستان نیز در بام خود میزبان اجراهای متنوعی از گروه‌های فولکلور، گروه‌های موسیقی جاز و ... می‌شود.
 
عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا (+عکس)

نمایش کتاب‌ها در صحنه تئاتر 

می‌توانید در یک خیابان شلوغ و تجاریِ محله شیکِ Recoleta بوئنوس آیرس از یک معبد آرام کتاب بازدید کنید. نور ملایم است... و از گفت‌وگوها یک کتابخانه بزرگ و بسیار آرام به نظر می‌رسد اما فضای آن چنان گرم و دلپذیر است که کافه غارمانند پشت اتاق با مراجعه‌کنندگان در حال خواندن و نوشیدن کاپوچینو و ساب‌مارینوهای شکلاتی پر شده است.

کتابفروشی "El Ateneo Grand Splendid" در درون تئاتر تاریخی بوئنوس آیرس آرژانتین است. Grand Splendid از زمان تاسیس خود در سال ۱۹۱۹ ساختمان هنرهای نمایشی، سینما و هم‌اکنون کتابفروشی بوده است. در این بنا هنوز هم معماری و تزئینات مربوط به زمان ساخت آن مثل: صحنه پرده قرمز، جعبه‌های تئاتر و بالکن دیده می‌شود.
 
عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا (+عکس)

ساختمان این کتابفروشی برای اجرای تئاتر در سال ۱۹۱۹ افتتاح شد، زمانی که بوئنوس آیرس به عنوان یک بندر و مرکز تجاری بزرگ در حال رونق یافتن بود. سیل مهاجران به این منطقه - به ویژه از اروپا - به رونق گرفتن زمینه‌های فرهنگی و هنری کمک کرد. 

عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا (+عکس)
 
این کتابفروشی در حالی در این مکان شروع به کار کرد که پیش از آن، این ساختمان در معرض خطر فروریختن بود! اما این ساختمان از ویرانی نجات داده شد.
بنیان‌های موسیقی این کتابفروشی هنوز کاملاً از بین نرفته است و اغلب، اجراهای زنده‌ای توسط نوازندگان پیانو در آن برگزار می‌شود. 

کتاب‌ها جای پول‌ها را گرفتند!

انبوهی از کتاب‌ها جایگزین انبوهی از پول‌ها شده‌اند؛ کتابفروشی "Last"(آخرین) در مکان سابق یک بانک در لس‌آنجلس واقع شده است.  

ستون‌های مرمر و سقف مایل بلند از زمان بانک باقی مانده است، اما به جای مراجعه‌کنندگان و انبوهی از پول‌های حفاظت‌شده، قفسه‌های کتاب دیوارها را پوشانده‌اند و نمایش هنری کتاب‌ها دیده می‌شود.
 
عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا (+عکس)

گفته می‌شود این کتابفروشی برای اکتشاف طراحی شده است. قفسه‌های کتاب به‌طور تصادفی در سراسر فروشگاه قرار داده شده‌اند و کتاب‌های مستعمل و آسیب‌دیده با روش‌های مختلف روی هم انباشته شده‌.

بقایای معماری بانک هنوز هم در این کتابفروشی دیده می‌شود.

می‌گویند هر اینچ این مکان به گونه‌ای طراحی شده است که عاشقان کتاب را عاشق خود می‌کند و انگار موفق هم شده‌ است.
 
عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا (+عکس)
 
عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا (+عکس)

کتابفروشی "Munro"، بزرگ‌ترین کتابفروشی مستقل ویکتوریا، بریتیش کلمبیا، کانادا نیز در جایی واقع شده که پیش‌تر بانک بوده است. 
 
عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا (+عکس)

این کتابفروشی که بیش از ۵۰ سال سن دارد، توسط نویسنده برنده جایزه نوبل، آلیس مونرو و همسرش تاسیس شد. از ساختمانی که در آن واقع شده است به عنوان Royal Bank of Canada یاد می‌شود. 
«مونرو» حدود ۳۰ کارمند و یک بخش بزرگ کتاب کودک دارد. 
 
عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا (+عکس)

آلن فوترینگام، روزنامه‌نگار این کتابفروشی را به عنوان «باشکوه‌ترین کتابفروشی کانادا، احتمالاً در آمریکای شمالی» توصیف کرده است.

پناهگاهی که به کتاب‌ها جا داد

ساختمان "Librairie Avant-Garde" در نانجیک چین پیش از آن‌که یک کتابفروشی باشد، به عنوان پناهگاه بمب و یک پارکینگ دولتی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

کتابفروشی "Avant-Garde" که در زیر استادیوم Wutaishan نانجینگ واقع شده است، در سال ۱۹۹۹ و در زمانی تأسیس شد که صاحب آن، Qian Xiaohua این فضای ۴۱۰۰۰ فوت مربع را بازسازی کرد. این کتابفروشی‌ حالا به مکانی محبوب برای دانشجویان و گردشگران تبدیل شده است.
 
عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا (+عکس)

این کتابفروشی خصوصا دارای متون مذهبی است و گفته می‌شود این نشان‌دهنده اعتقادات مالک آن است.

قسمت‌هایی از این کتابفروشی با صلیب‌های بزرگی تزئین شده است، اما بنا به گفته صاحب آن که فردی مسیحی است، «دانش، مقدس‌ترین چیز است». همچنین ماکت مجسمه آگوست رودن  (Auguste Rodin)، هنرمند فرانسوی هم در این کتابفروشی دیده می‌شود.
 
عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا (+عکس)

همیشه با کفش‌های بارانی به این‌جا بیایید

پله‌ها کتاب‌هایی ناگرفته‌اند که علاقه‌مندان را به این کتابفروشی می‌رسانند.
عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا (+عکس)
"Libreria Acqua Alta" در ونیز ایتالیا واقع است؛ یکی از معدود کتابفروشی‌های جهان که باید با کفش‌های بارانی به آن‌جا بیایید چون به‌طور مکرر در آن‌جا سیلاب جاری می‌شود.

نام این کتابفروشی به "Book Store of High Water" ترجمه می‌شود. این فروشگاه برای محافظت از مجموعه خود در برابر طغیان مکرر کانال‌های ونیز، کتاب‌ها را در تشت‌های ضدآب، وان‌ها و حتی یک گوندولا (قایق سنتی ونیزی) که هنگام سیل شناور است، قرار داده. بخش‌های خارجی کتابفروشی هم از کتاب‌هایی که بر اثر آب آسیب ‌دیده‌اند تشکیل شده.
 
عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا (+عکس)
 
 

کلیسا، انبار و حالا کتابفروشی!

«با پایان دادن به وظایف خداپسندانه، اکنون مردم را به عنوان یک کتابفروشی بزرگ جذب می‌کند.»

کلیسای گوتیک ۷۰۰‌ساله، اکنون محل کتابفروشی "Selexyz Dominicanen" در ماستریخت هلند است. 
 
عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا (+عکس)

این ساختمان که در ابتدا یک کلیسای کاتولیک بود، اما در دهه ۱۷۹۰ توسط ناپلئون بناپارت به جای عبادتگاه به مکانی برای نگهداری تجهیزات و پرسنل تبدیل شد. در سال ۲۰۰۵ نیز این فضا به یک کتابفروشی که امروزه شناخته‌شده است، مبدل شد.
 
عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا (+عکس)

خانه‌ای که با تصمیم دانشجویان کتابفروشی شد

می‌گویند دو دانشجو در دوران تعطیلات‌شان تصمیم به راه‌اندازی یک کتابفروشی گرفته‌اند و به این ترتیب کتابفروشی "Atlantis Books" در یک خانه غاری در سانتورینی یونان توسط آنان ساخته شده است.

دو سال بعد این دانشجویان تعدادی از دوستان‌شان را با خود همراه کردند و به یونان رفتند. از آن زمان این کتابفروشی باز است و آن‌ها حتی به شوخی گفته‌اند که فرزندان‌شان روزی محل را اداره خواهند کرد.
 
عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا (+عکس)
 
عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا (+عکس)

هزارتوی کتاب‌ها

کتابفروشی "Zhongshuge" که در چونگ کینگ چین واقع شده، هزارتوی راه‌پله و آینه است.
 
عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا (+عکس)

این کتابفروشی طوری طراحی شده که شبیه به یک کالیدوسکوپ با آینه‌های سقفی است و اتاق‌های رنگارنگی را منعکس می‌کند. راه‌پله‌های متعدد و تکثیرشدن آینه‌ها باعث ایجاد تار عنکبوت در سراسر این کتابفروشی شده است. 

عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا (+عکس)


ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها