jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۷۹۲۵۹ ۱۸ مهر ۱۳۹۹  |  ۱۰:۱۵

در این روزهای جولان کرونا که آگاهی نسبت به پروتکل‌های بهداشتی نقش بسزایی در جلوگیری از انتقال ویروس دارد، باورهای بهداشتی اشتباه و همچنین رفتارهای وسواس گونه نیز می‌تواند سلامت شهروندان را به خطر اندازد.

به گزارش جام جم آنلاین، بنا بر توصیه متخصصان در این روزهای کرونایی که بازار شایعات نیز داغ است، برخی افراد به علت عدم آگاهی به برخی از این شایعات اعتماد کرده و اقدامات بهداشتی اشتباهی انجام می دهند که علاوه بر اینکه اثری در جلوگیری از انتقال ویروس ندارد، می تواند سلامت آن ها را نیز به خطر اندازد.

- به عنوان نمونه برخی افراد به اشتباه فکر می کنند گرم نگه داشتن و بالا بردن بیش از حد دمای اتاق می‌تواند در جلوگیری از انتقال ویروس نقش داشته باشد درحالی که این مساله باوری بدون پشتوانه علمی است.

- همچنین یکی دیگر از باورهای اشتباه در روزهای کرونایی این است که حمام کردن با آب داغ روش مناسبی برای مقابله با ویروس است، درحالی که این اقدام نیز باوری اشتباه و غیرعلمی است.

- علی رغم باور برخی افراد، تا کنون هیچ سند علمی اثر روغن‌ها و مکمل‌ های گیاهی را در درمان بیماری کرونا تایید نکرده است.

-یکی از رفتارهای اشتباه در این روزها، استفاده افراطی از محلول‌های سفید کننده و پاک کننده با غلظت زیاد است.

- با فرا رسیدن نیمه دوم سال و سرد شدن هوا ممکن است بسیاری از افراد از بازگذاشتن پنجره‌ها برای تهویه مناسب غافل شوند که این مسئله می‌تواند احتمال انتقال ویروس را افزایش دهد.

- در روزهایی که به علت محدودیت‌ های کرونایی ساعات ماندن افراد در خانه افزایش یافته است، یکی از اقدامات اشتباه پر کردن کابینت‌ها از تنقلات و خوراکی‌های پرکالری و ناسالم است، مصرف این خوراکی‌ها می‌تواند باعث افزایش وزن و مشکلاتی از قبیل دیابت و بالارفتن فشار خون شود.

- شست و شو و تعویض به هنگام ملحفه‌ها و توجه به نظافت رختخواب، یکی از اقدامات مهمی است که در ارتقای بهداشت افراد اثر مثبتی دارد.

- نگهداری گل و گیاه در منزل می‌تواند باعث بهبود کیفیت هوای داخل اتاق شود.

- یکی از نکات مهم در استفاده از دستمال‌های یکبار مصرف، امحای بهداشتی آن‌هاست و بی‌توجهی به این مسئله می‌تواند باعث انتقال آلودگی و سرایت ویروس شود.

- اگر چه اصلی‌ترین راه انتقال ویروس کرونا عدم رعایت فاصله مناسب با افراد بیمار است، اما همچنان ضدعفونی کردن روزانه سطوحی مانند دستگیره‌های در، اسباب بازیهای کودکان، کلیدهای برق و ... توصیه م یشود.

  • بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، خیلی از افراد آن طور که باید به نظافت منظم اسکاچ، سیم و اسفنج ظرفشویی توجه نمی‌کنند در حالی که این امر یکی از نکات مهم بهداشتی است که می‌تواند در جلوگیری از انتقال انواع میکروب ها نقش مهمی داشته باشد.
  • باورهای اشتباه در روزهای کرونایی
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر