مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار گفت: طبق آخرین آمار، افرادی که بیکاری شان تحت تاثیر شیوع کرونا از اسفند استمرار داشته و یا اینکه از ابتدای خرداد ماه بیکار شده اند ۱۵۵ هزار و ۷۰۰ نفر هستند.
کد خبر: ۱۲۷۷۲۳۲

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، بازار کار ایران که همواره با معضلات زیادی همچون قراردادهای موقت، کارگران فصلی، حقوق‌های غیرقانونی و … مواجه بود، پس از شیوع کرونا، با چالش جدیدی برخورد کرد به گونه‌ای که طبق اعلام معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار، طی ۶ ماه ۶ میلیون نفر در کشور از کرونا آسیب دیدند و حدود ۱.۵ میلیون نفر در مشاغل به علت کرونا کار خود را از دست دادند.
بر این اساس، مقرر شد برای تأمین بودجه بیمه بیکاری بیکارشدگان ناشی از شیوع کرونا مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری اختصاص یابد تا به افرادی که به دلیل کرونا بیکار شدند بر اساس تبصره ۲ ماده ۲ قانون کار برای سه ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت بیمه بیکاری پرداخت شود.
 
قرار بود برای ماه‌های بعد از اردیبهشت نیز طبق روال گذشته و بر اساس قوانین کار و تأمین اجتماعی و ماده ۷ قانون بیمه بیکاری، مقرری واریز شود.
 
مدیرکل بیمه بیکاری: بیکاری ۱۵۵ هزار نفر استمرار یافته است
 
مسعود بابایی مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار در مورد آخرین وضعیت بیمه بیکاری در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: طبق آخرین آمار مربوط به پنجم مهر ماه، افرادی که بیکاری شأن از اسفند ماه استمرار داشته و یا اینکه از ابتدای خرداد ماه بیکار شده اند تعداد ۱۵۵ هزار و ۷۰۰ نفر هستند که در سامانه جامع روابط کار ثبت نام کرده اند.
 
وی افزود: در این بین با توجه به مشکلاتی که در فرایند ثبت نام افراد برای دریافت بیمه بیکاری همچون ثبت اشتباه یا ناقص شماره حساب، شماره شبا، اطلاعات شخصی یا شماره تلفن و یا ثبت نام افراد در خارج از سیستم همچون ادارات کار یا کاریابی‌ها به جای ثبت نام در سامانه، به وجود آمد، تعدادی از افراد نتوانستند مقرری خود را دریافت کنند.
 
۹۵ هزار نفربیمه در انتظار دریافت بیمه بیکاری
 
بابایی ادامه داد: دو حالت دارد، افرادی هستند که از اسفند ماه دریافتی نداشتند که اطلاعات این گروه شامل ۶۵ هزار نفربیمه معادل ۶۵ میلیارد تومان در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفته و پرونده‌ها ارسال شده است.
 
وی افزود: گروه دوم نیز ۳۰ هزار نفربیمه هستند که پرونده‌هایشان در تأمین اجتماعی قرار دارد و این سازمان در حال انجام پالایش‌های نهایی و ارسال پرونده‌ها به سازمان برنامه و بودجه است.
 
واریز بیمه بیکاری برای یک میلیون و ۵۵ هزار نفربیمه
 
مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار گفت: در صورت تکمیل یا تصحیح اطلاعات و مدارک، پرونده‌ها به تأمین اجتماعی ارسال می‌شود؛ البته وزارت کار از زمان واریزها خبری ندارد و سازمان تأمین اجتماعی مکلف به پرداخت است و به جامانده‌های کرونا هم خزانه داری از طریق سازمان برنامه و بودجه باید واریز کند.
بابایی ادامه داد: البته تاکنون یک میلیون و ۵۵ هزار نفربیمه، بیمه بیکاری را دریافت کرده اند.
 
مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار تصریح کرد: منظور از «نفربیمه» این است که ممکن است یک فرد دو بار اسمش برای بیمه آمده باشد و یا اینکه یک فرد سه بار اسمش آمده باشد و در برخی موارد نیز ممکن است فقط یک بار نام یک فرد آمده باشد. بنابراین وقتی می‌گوئیم پرونده ۶۵ هزار نفربیمه در اختیار سازمان برنامه و بودجه است به این معنا نیست که ۶۵ هزار نفر هستند بلکه شاید ۲۰ هزار نفر باشند اما اسامی شأن دو یا سه بار در تاریخ‌های مختلف آمده باشد.
 
وی افزود: ثبت نام طبق روال سال‌های گذشته همچنان ادامه دارد و افرادی که از خردادماه بیکار شده اند باید در سامانه جامع روابط کار به نشانی prkar.mcls.gov.ir مراجعه و فرایند ثبت نام را انجام دهند.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها