خانه تکانی از معضلات بسیاری از بانوان شاغل است که همیشه به دنبال راهی سریع برای خانه تکانی هستند که ما این کار را برای آن ها آسان کردیم.
کد خبر: ۱۲۷۷۰۲۲

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از نمناک،
نکات مهم خانه تکانی سریع برای زنان شاغل

خانه تکانی یکی از رسوم قدیمی ایرانیان است که قبل از آغاز سال نو انجام می شود. امروزه با توجه به شاغل بودن خانم ها، خانه تکانی برای آنها سخت شده است و آنها با محدودیت زمانی و خستگی که بابت کار روزانه بیرون دارند، نمی توانند ساعات زیادی را به خانه تکانی بپردازند. برای اینکه خانم های شاغل نیز بتوانند در زمان کوتاه و بدون آسیب رساندن به خودشان کارهای خانه تکانی را به بهترین نحوه ممکن انجام بدهند ، باید با اصول خانه تکانی آشنا باشند. 

خانه تکانی سریع

نکات کاربردی در خانه تکانی سریع

به یکباره خانه تکانی نکنید:

خانم های شاغل باید کار نظافت خانه را کم کم و به تدریج انجام دهند زیرا آنها نمی توانند زمان زیادی را به خانه تکانی بپردازند و اگر بخواهند این کار را یکباره در اواخر اسفند ماه انجام دهند، ممکن است نتوانند به کارهای خود برسند. پس بهتر است خانم های شاغل آخر بهمن ماه خانه تکانی خود را از از مکان هایی که کمتر کثیف می شوند، شروع کنند و ابتدا کمد های لباس ، انباری و... را تمیز و سپس به تمیز کردن پذیرایی و آشپزخانه بپردازند.

زمان مورد نیاز را برای خانه تکانی در نظر بگیرید:

محاسبه کنید و در نظر بگیرید که شما چه قدر زمان برای خانه تکانی نیاز دارید، اگر برای خانه تکانی به 10 روز زمان نیاز داشته باشید. می توانید این زمان را تقسیم بندی کنید و برای هر یک از کارهایتان زمانی را در نظر بگیرید مثلا 5 روز را به خانه تکانی آشپزخانه اختصاص دهید و پایانی هم برای آن در نظر بگیرید. اگر به زمان بندی خود مقید باشید و به آن عمل کنید، با انجام هر مرحله احساس بسیار خوبی نصیبتان می شود.

دکور خود را عوض کنید:

پس از تمام شدن کار و نظافت قسمت های مختلف خانه نوبت به جابجایی وسایل عوض کردن دکور خانه می شود تا خانه شما چهره جدیدی به خود بگیرد.

تغییر دکور

آخر هفته ها زمان مناسبی برای خانه تکانی است:

خانم های شاغل آخر هفته ها و ایام تعطیل می توانند کارهای خانه را بیشتر پیش ببرند بنابراین بهتر است از این زمان ها استفاده مناسب نمایند و روزهایی را که می توانند به خانه تکانی بپردازند از قبل مشخص نمایند و همه چیز را از قبل برنامه ریزی کنند.

فکر ناهارتان را از قبل بکنید:

اگر شاغل هستید و می خواهید روز تعطیل خود را به خانه تکانی اختصاص دهید، پیشنهاد می کنیم برای استفاده بهینه از زمان خود روز قبل غذاهایی را تهیه کنید تا لازم نباشد زمان خانه تکانی وقتی به درست کردن غذا اختصاص دهید.

وسایل اضافه را جمع کنید:

یکی از روش هایی که به یک خانه تکانی سریع کمک می کند، جمع کردن وسایل اضافه از خانه است، شما می توانید با جمع کردن وسایل اضافی مانند وسایل خراب و شکسته، کاغذهای باطله و اضافه، لباس های به درد نخور و... و خلاص شدن از شر آنها خانه ای مرتب داشته باشید و روند خانه تکانیتان سریعتر شود پس همه وسایل اضافه و به درد نخور را دوربیاندازید، این کار کمک زیادی به راحت تر شدن ادامه کار شما می کند.

فهرست کارها یتان را آماده کنید:

در کاغذی تمام قسمت های خانه را که باید نظافت کنید را بنویسید و کاغذ را روی درب یخچال بچسبانید سپس بعد از انجام هر مرحله جلوی آن ضربدر بزنید. بر اساس اهمیتی که تمیز کردن قسمتهای مختلف خانه برای شما دارد کارها را اولویت بندی کنید. برخی از خانم ها کارها را از مشکل به آسان انجام می دهند که روش خوبی است.

از برنامه روزانه تان غافل نشوید: 

در هنگام خانه تکانی نیز باید از تمیزکاری روزانه خانه غافل نشوید و سلامت افراد خانواده را در حین خانه تکانی به خطر نیاندازید پس در هنگام خانه تکانی، گردگیری، غذا پختن ، جارو و... را فراموش نکنید.

به تنهایی کارها را انجام ندهید:

خانم های شاغل به علت خستگی کارشان نمی توانند، همه کارها را به تنهایی انجام دهند و خسته می شوند بنابراین برای انجام کارها این خانم ها بهتر است از همسر و فرزندان خود کمک بگیرند. مثلا تمیز کردن اتاق فرزندتان را به خودش بسپارید تا اینگونه حس اعتماد به نفس و فعالیت و مشارکت در کارهای منزل را در او ایجاد کنید.

کمک افراد خانواده

خانه تکانی سریع از کجا باید شروع کرد

سقف خانه:

ابتدا سقف خانه را تمیز کنید و به گوشه و کنار آن ها توجه نمایید و تارعنکبوت ، دود بخاری روی سقف ها یا اطراف لوسترها را تمیز نمایید.

لوسترها:

تمیز کردن لوسترها وقت گیر است. برای اینکه خانه تکانی شما راحت تر شود از همان اواخر بهمن ماه لوسترها و لامپ ها را تمیز کنید زیرا تا نوروز لوسترها کثیف نخواهند شد.

دیوارها:

قبل از پرداختن بهکارهای مهم و اساسی دیوارها را می توانید تمیز کنید و با اسفنج آغشته شده به ترکیب آب ولرم و صابون مایع سفید کننده ، دیوارها ی رنگ شده و قابل شستشو را بشویید سپس با پارچه ای نم دار تمیز و با پارچه ای دیوار را خشک کنید. برای اینکه همه دیوار تمیز شود ، هر بار قسمت کوچکی از دیوار را تمیز کنید.

در و پرده:

روزهای قبل از شروع خانه تکانی و انجام کارای اساسی می توانید درها را تمیز کنید و پرده ها را بشویید. اگر پرده شما کثیف می شود بهتر است تا نوروز پرده را وصل نکنید.

تابلوها:

قبل از روزهای پایانی سال با حوصله گرد و خاک نشسته بر روی تابلوها را بزدایید و اگر تابلوها قابلیت تمیز و براق شدن با پارافین را دارند حتما این کار را انجام دهید.

بخاری و شوفاژ:

با یک دستمال نم دار و برس دسته بلند رادیاتور یا بخاری را پاک کنید و اگر هوا گرم بود می توانید بخاری را بردارید.

کابینت ها:

قبل از تمیز کردن کلی آشپزخانه، کابینت ها که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند، را از قبل تمیز کنید و وسایل این کابینت ها را سریع دستمال نم دار کشیده و مرتب در جای خود قرار دهید.

کمد:

برای اینکه خانه تکانی اتاق برای شما راحت تر شود و وقت کمی را بگیرد زمانی را قبل از شروع نظافتهای اساسی به مرتب نمودن کمدها اختصاص دهید و به قسمت های مختلف آن نظم بدهید.

تمیز کردن کمد

خانه تکانی سریع اتاق:

ملافه ها و رو تختی را پس از شستن و خشک کردن مرتب کنید.

زیر فرش ها، زیر تخت ها و داخل کمدها را سروسامان دهید.

وسایل دور ریختنی را دور بریزید و وسایل به هم ریخته را مرتب نمایید.

وسایل تزئینی اتاق را گردگیری کنید.

در آخر جارو بکشید.

خانه تکانی سریع آشپزخانه

ظرف های کثیف را بشویید و یا در ماشین ظرفشویی قرار دهید.

اجاق گاز خود را تمیز کنید و قطعات جدا شدنی آن مانند چدن ها را بشویید.

روی کابینت ، کشوها و اپن را با دستمال نم دار تمیز کنید.

با دستمال نم دارو سپس دستمال خشک گردو خاک وسایل برقی آشپزخانه را بگیرید.

زمانی را به تمیز کردن داخل یخچال اختصاص دهید.

وسایل فلزی را برق بیاندازید.

در آخر کف آشپزخانه را با پاک کننده مناسب بشویید.

خانه تکانی سریع سرویس بهداشتی و حمام

تمام سطوح حمام و سرویس بهداشتی را با برس مخصوص بشویید و تمیز کنید.

سطوح داخلی و خارجی توالت فرنگی را با مواد مناسب بشویید.

شیشه ها و آینه ها را تمیز کنید.

همه وسایل درون حمام را بشویید و در آخر کف حمام را نیز بشویید و جرم گیری کنید.

خانه تکانی سرویس بهداشتی

خانه تکانی سریع پذیرایی:

اگر نیاز است فرش شسته شود ، ابتدا فرشتان را به قالیشویی دهید.

به هم ریختگی ها را جمع کنید.

تمام وسایل درون پذیرایی را گردگیری کنید.

با جارو برقی گرد و خاک مبل ها را از بین ببرید سپس با بخارشوی مبل ها را تمیز نمایید.

اگر لکه های عمیقی روی کاشی ها یا کف خانه وجود دارد، از مخلوط وایتکس و پودر جوش شیرین یک خمیر درست کنید و با دستکش آن را روی لکه ها بگذارید. بعد از دقایقی با کمک کاردک و یک دستمال آن را از بین ببرید.

در آخر فرش خشک شده را در پذیرایی بیاندازید و تمام خانه را با جاروبرقی تمیز کنید.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها