jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۷۶۰۴۰ ۲۵ شهريور ۱۳۹۹  |  ۰۸:۱۰

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت با اشاره به توزیع واکسن آنفلوآنزا در مراکز بهداشتی، درمانی و داروخانه ها در کشور، گفت: زنان باردار، افراد بالای 65 سال، بیماران دیابتی ، قلبی و عروقی و افراد مبتلا به بیماری مزمن باید از واکسن آنفلوآنزا استفاده کنند.

به گزارش جام جم آنلاین، شهنام عرشی در گفتگو با فارس درباره «چگونگی توزیع واکسن آنفلوآنزا»، اظهار داشت: به محض اینکه مجوز ترخیص واکسن آنفلوآنزا از انبارهای معاونت غذا و دارو صادر شود، توسط مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت توزیع خواهد شد.

وی با اشاره به جلسه کمیته ملی آنفلوآنزا که با حضور تعدادی از متخصصان و صاحبنظران دانشگاهی برگزار می‌شود،‌گفت: این کمیته تصمیم می‌گیرد تا چه کسانی باید از این واکسن استفاده کنند.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت افزود: این واکسن با اولویت افرادی که حتما از آن باید استفاده کنند، ‌توزیع می‌شود؛ خانم‌های باردار، پزشکان، پرستاران و کادر درمان که در معرض بیماری‌های عفونی قرار دارند، ایثارگران و جانبازانی که دچار مجروحیت بوده و بیماران سرطانی از جمله گروه‌‌های اولویت‌دار هستند.

عرشی با اشاره به توزیع واکسن آنفلوآنزا از طریق دانشگاه‌های علوم پزشکی و در مراکز بهداشتی و درمانی، خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته از 15 مهر تا پایان این ماه توزیع این واکسن زمان می‌برد و سعی می کنیم به محض در اختیار قرار گرفتن واکسن در اختیار مراکز بهداشتی، درمانی و بیمارستان‌ها قرار گیرد.

وی اضافه کرد: طبیعتا چندین برابر ظرفیت بخش‌های دولتی این واکسن توسط بخش خصوصی وارد شده که از طریق داروخانه‌ها توزیع می‌شود و نحوه توزیع آن نیز از سوی سازمان غذا و دارو اعلام خواهد شد.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت با اشاره به گروه‌های در اولویت استفاده از واکسن آنفلوآنزا، افزود: ما در وهله اول برای افراد 20 و 30 ساله سالم توصیه نمی‌کنیم اما اگر تعداد واکسن به حدی بود که اضافه بر میزان نیاز گروه‌های پرخطر بود، استفاده از آن برای گروه‌های دیگر نیز توصیه می‌شود.

عرشی خاطرنشان کرد:‌ باید بدانیم برخلاف سال‌های گذشته اکنون که در نیمکره جنوبی هوا سرد است، تعداد موارد ابتلا به آنفلوآنزا نسبت به سال گذشته شده بسیار کم و دلیل آن رعایت مسائل بهداشتی مانند استفاده از ماسک، شست‌و‌شوی دست‌ها و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی است؛ چرا که میزان سرایت ویروس آنفلوآنزا به مراتب کمتر از کروناست.

وی با تأکید بر اینکه آنچه توسط کمیته علمی آنفلوآنزا برای استفاده گروه‌های مختلف از واکسن آنفلوآنزا توصیه می‌شود باید مورد توجه قرار گیرد، یادآور شد: ‌دستورالعمل این کمیته طی روزهای آینده اعلام خواهد شد؛ در نتیجه افراد بالای 65 سال، بیماران دیابتی غیر کنترل شده و پیشرفته، قلبی و عروقی، بیماران سرطانی و هر بیماری مزمن دیگری که افراد به آن مبتلا هستند باید از واکسن آنفلوآنزا استفاده کنند.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت در پاسخ به این پرسش که «آیا واکسن آنفلوآنزا دارای کیفیت‌های مختلف است؟»، ابراز داشت: مطلقا موضوع تفاوت در کیفیت وجود ندارد. وقتی قیمت و بازار سیاه در این خصوص مطرح می‌شود، اینگونه مسائل را مطرح می‌کنند؛ در حالی که ما صرفا واکسن آنفلوآنزا را از کشورهایی وارد می‌کنیم که مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت قرار دارند و در صورت عدم کیفیت مطلوب، این واکسن توزیع نمی‌شود.

عرشی در پاسخ به این پرسش که «آیا استفاده از واکسن آنفلوآنزا باعث ایمنی بخشی در مقابل کرونا»، خواهد شد، تصریح کرد: به دلیل اینکه ویروس کرونا نوظهور است و هنوز هیچ دارویی با قاطعیت برای درمان آن وجود ندارد، این موضوع صحیح نیست؛ اما علی‌القاعده ممکن است واکسن‌هایی که استفاده می‌کنیم به دلیل تشابهاتی که بین ویروسها وجود دارد، بر روی سایر ویروس‌ها تأثیر گذارد، اما اینکه بگوییم تزریق واکسن آنفلوآنزا باعث بهبودی، تخفیف و کاهش علائم کرونا می‌شود، بسیار بعید به نظر می‌رسد.

وی با بیان اینکه امکان استفاده همگانی از واکسن آنفلوآنزا وجود ندارد، بیان داشت: مردم باید اجازه دهند تا ابتدا گروه‌های پرخطر و اولویت‌دار از این واکسن استفاده کنند و اگر لازم شد، استفاده از آن به دیگران نیز توصیه می‌شود.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت متذکر شد: البته درخواست ما برای تهیه واکسن آنفلوآنزا چندین برابر سال‌های گذشته است اما میزان و زمان دقیق توزیع آن را سازمان غذا و دارو اعلام خواهد کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

طی روزهای اخیر عراق با چالش جدیدی در قالب تهدید آمریکا به خارج کردن دیپلمات های خود از این کشور، تعطیلی سفارتش در بغداد و حمله به نیروهای به اصطلاح همسو با ایران به عنوان عاملان حملات متعدد به اماکن، هیات ها و کاروان های نظامی آمریکایی مواجه است.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

اگر به سابقه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا توجه کنید متوجه خواهید شد که نامزدهای هر دو حزب تا روزهای آخر از ترفند های مختلفی استفاده می کنند ولی در سالیان گذشته یکی از موضوعاتی که بسیار مهم بود و در رقابت ها شاخص شد موضوع ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر