jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۲۷۵۴۱۱   ۱۶ شهريور ۱۳۹۹  |  ۱۳:۳۱

شیوه تصمیم‌گیری درباره نحوه بازگشایی مدارس در سال‌ تحصیلی جدید و البته نوع ابلاغ این تصمیم نشان داد مسؤولان دولتی اصولا خودشان در این زمینه دچار سردرگمی بودند و سوال بزرگی که مطرح می‌شود، این است دولتی که نمی‌تواند درباره نحوه آغاز سال‌تحصیلی تصمیم بگیرد، چگونه می‌تواند برای مسائل مهم‌تر کشور تصمیم‌گیری کند.

چراکه ما در روزهای اخیر شاهد این مساله بودیم که هر کسی از مدیران آموزش و پرورش، مسؤولان ستاد ملی مبارزه با کرونا و استانداران که تریبونی به دستش می‌رسید، درباره چگونگی بازگشایی مدارس اظهار نظر می‌کرد و بسیاری از این صحبت‌ها نیز با یکدیگر متناقض بود و مشخص شد هیچ انسجامی در نحوه تصمیم‌گیری مقامات دولتی درباره شیوه بازگشایی مدارس وجود ندارد.

همه این اتفاقات نیز در روزهای اخیر سردرگمی عجیبی را میان خانواده‌ها ایجاد کرد و خیلی‌ها حتی همین امروز هم نمی‌دانستند فرزندان خود را به مدرسه بفرستند یا خیر. در این شرایط، در برخی استان‌ها، استانداران تصمیم گرفتند مدارس در شهرها به شیوه مجازی فعالیت کنند و مدارس روستایی نیز به صورت حضوری بازگشایی شوند. اما طبق آمارهایی که از همان استان‌ها به ما رسیده‌است، حتی در مدارس روستایی نیز تا 60 درصد دانش‌آموزان در روز اول سال تحصیلی در کلاس درس حاضر نشدند.

نکته دیگر این است که ما هنوز زیرساخت‌های لازم برای اجرای پروتکل‌های بهداشتی در مدارس را فراهم نکرده‌ایم. به طور مثال، بسیاری از مدارس از شرایط لازم برای فاصله‌گذاری اجتماعی در کلاس‌های درس یا ایجاد تهویه مطبوع برخوردار نیستند و همچنین معلوم نیست مدارسی که در تامین هزینه‌های گچ یا ماژیک خود مانده‌اند، چطور می‌توانند برای دانش‌آموزان یا معلمان ماسک بخرد یا برای خود مدرسه مواد ضدعفونی‌کننده تهیه کنند.

همچنین هنوز هیچ توضیحی به خانواده‌ها درباره جزئیات اجرای پروتکل‌های بهداشتی در کلاس‌های درس، حیاط مدرسه، آبخوری، سرویس‌های بهداشتی و نحوه ورود و خروج به مدرسه یا کلاس‌ها داده‌ نشده‌است و با توجه به این که ما در همه این موارد با کمبود جدی امکانات بهداشتی برای اجرای پروتکل‌ها مواجه هستیم، قطعا خانواده‌ها حق دارند بابت نحوه اجرای دستورالعمل‌ها ابراز نگرانی کنند. البته ما نمی‌گوییم کلاس‌ها حتما حضوری یا غیرحضوری باشد، ولی مسؤولان نظام‌آموزشی باید برای رفع دغدغه خانواده‌ها همه این مسائل را ریز به ریز به آنها توضیح دهند و دانش‌ آموزان را نیز به طور دقیق درباره نحوه اجرای پروتکل‌ها توجیه کنند.

در این شرایط هم از مسؤولان دستگاه اجرایی تقاضا داریم به صورت منسجم عمل کنند و برای اقناع افکاری عمومی هرچه زودتر با کارشناسان بهداشتی کشور جلسه بگذارند و به صورت کاملا شفاف یک تصمیم قاطع را درباره چگونگی فعالیت مدارس برحسب میزان شیوع کرونا در هر منطقه اعلام کنند البته می‌تواند اختیار تصمیم‌گیری در این زمینه براساس شیوه‌نامه از پیش تعیین‌شده به ادارات استانی و شهرستانی آموزش و پرورش واگذار شود یا این که دولت می‌تواند تصمیم مشخصی را برای هر استان یا شهرستان اتخاذ و از پایتخت این تصمیم را به تمام ادارات ابلاغ کند. هرچه هست، تصمیم اتخاذشده دولت باید به صورت شفاف ابلاغ و به طور منسجم نیز اجرا شود.

علیرضا سلیمی - عضو هیات رئیسه مجلس / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها