jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۷۴۸۲۸ ۰۹ شهريور ۱۳۹۹  |  ۱۳:۳۶

اگرچه تاکنون روش درمانی برای مقابله با بیماری آلزایمر ارائه نشده است اما محققان به دنبال فهم بهتر فاکتورهای تاثیرگذار بر افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر هستند.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، محققان در بررسی های خود به فاکتورهای خطرزای متعددی دست پیدا کرده اند که ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهند.

سایت inverse در گزارشی به برخی از فاکتورهای موثر در بروز و پیشگیری از این بیماری اشاره کرده است:

سطح تحصیلات: پایین بودن میزان تحصیلات با افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط است. نتایج مطالعاتی که در گذشته انجام گرفته نشان می دهد هر چه فرد مدت زمان بیشتری را صرف کسب علم و تحصیل کند کمتر در معرض ابتلا به زوال عقل قرار دارد.

انجام فعالیت های مغزی: شواهد نشان می دهد فعال نگه داشتن مغز به پیشگیری از زوال عقل کمک می کند. فعالیتهایی از قبیل حل کردن جدول مغز را تحریک و ارتباط میان سلول های مغز را تقویت می کند.

فشار خون بالا در میانسالی: سلامت قلب و مغز در ارتباط با یکدیگر هستند. نتایج بررسی های انجام شده حاکی از آن است فشار خون بالا در دوران میانسالی با خطر ابتلا به آلزایمر مرتبط است. بیماری قلبی در مبتلایان به فشار خون بالا بر تامین خون و مواد مغذی مورد نیاز مغز تاثیر می گذارد.

دیابت: بررسی ها حاکی از آن است دیابت با خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط است. بیماری دیابت موجب می شود تا بدن قادر به تولید مطلوب انسولین نباشد. این تغییرات می تواند روش ارتباط سلول های مغزی و عملکرد حافظه را تحت تاثیر قرار دهد.

شاخص توده بدنی: بالا بودن شاخص توده بدنی (BMI) در افراد کمتر از ۶۵ سال با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل مرتبط است. نتایج مطالعات نشان می دهد شاخص توده بدنی بین ۱۸.۵ و ۲۴.۹ در افراد کمتر از ۶۵ سال خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می دهد.

ضربه به سر: وارد شدن ضربه به سر در گذشته فاکتور خطرزا به حساب می آید و طبق شواهد چنین حوادثی به بروز بیماری زوال عقل کمک می کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر