jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۷۴۴۲۸ ۱۱ آذر ۱۳۹۹  |  ۰۷:۴۰

فرض کنید در صف صندوق یک فروشگاه ایستاده اید تا اجناس خود را حساب کنید اما نفر پشت سری شما سرفه می کند و از قضا ماسک هم ندارد. اینجاست که از خودتان می پرسید نکند او کرونا دارد و ویروس های کرونای خارج شده از دهان او به موهای من بچسبد؟

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از webmd، آیا در اثر سرفه و یا عطسه دیگران موی شما آلوده به ویروس کرونا می شود؟ با اینکه پاسخ به این سوال را نمی دانید اما ترجیح می دهید به محض اینکه به خانه رسیدید علاوه بر دست هایتان، موهایتان را هم بشویید تا ویروس احتمالی که روی موهای شما حضور دارد از بین برود.

اما سوال این است که آیا واقعا موی سر می تواند ویروس کرونا را زنده و سالم درون خودش جای بدهد و باعث انتقال آن به درون بدن شود آیا ویروسی که روی مو قرار گرفته می تواند به دیگران انتقال پیدا کند؟ کارشناسان باور دارند بعید است چنین اتفاقی بیفتد و اصلا نباید نگران آن بود. هر ویروسی – چه کرونا باشد و چه هر ویروس دیگری- می تواند به موی انسان بچسبد. اما صرفا این موضوع که ویروس با چسبیده شدن به رشته های موی شما می تواند عامل بیماری تان شود صحیح نیست و بسیاری افراد را به اشتباه می اندازد. ویروس کرونا در بیرون از بدن انسان تقریبا ضعیف می شود و به تدریج از بین می رود. به عبارت دیگر ویروس می تواند روی موی شما حضور داشته باشد اما آنچنان قدرتمند نیست که شما را بیمار کند. منظور این است که ویروس روی مو ضعیف می شود و سپس اگر هم وارد بدن شود شکل ضعیف شده آن است.

اگر احساس می کنید با وجود اطمینان نسبت به اینکه ویروس روی موی سر شما را بیمار نمی کند مدام دچار استرس می شوید پس بهتر است وقتی به خانه برمی گردید موهای خودتان را بشویید. اینکار فقط به شما کمک می کند ذهن آرام تری داشته باشید.

نکته دیگری وجود دارد. موی سر یا صورت مدام از پوست روغنی را به منظور محافظت دریافت می کنند. این پوشش لغزنده نه تنها باعث می شود میکروب ها به رشته های مو بچسبند بلکه اثر ضد میکروبی دارد که ممکن است باعث می شود میکروب ها سریعتر از بین بروند. با این اوصاف اصلا لازم نیست زیادی نگران ویروس هایی باشند که بر حسب اتفاق روی موی شما بنشینند.

ویروس کرونا راه های انتقال شناخته شده ای دارد. فردی که آلوده به این ویروس باشد و بدون ماسک و بدون تلاش برای گرفتن جلوی دهان و بینی خود اگر عطسه یا سرفه کند ویروس را می پراکند و دیگران با تنفس این ویروس را به دهان و سپس بدن خود می کشانند.

بهترین روش پیشگیری این است که ماسک بزنید و از افراد مشکوک و حتی غیرمشکوک دوری کنید. اصلا لازم نیست نگران موهای خود باشید و همانطور که گفته شد اگر زیادی نگران هستید یک دوش ساده و یک شامپو زدن معمولی نگرانی شما را رفع خواهد کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ویروس انگلیسی و لزوم حساس بودن ما

ویروس انگلیسی و لزوم حساس بودن ما

وقتی وزیر بهداشت از شناسایی نخستین مورد ابتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در کشورمان خبر داد و گفت که او در یکی از بیمارستان‌های خصوصی بستری است و حال عمومی خوبی دارد، درواقع داشت خبر خوبی به ملت می‌داد، از این باب که هیچ پنهان‌کاری‌ای وجود ندارد و در مورد ویروس جهش‌یافته انگلیسی، عزمی برای مهار وجود دارد.

کرونا، سرما و آلودگی هوا

کرونا، سرما و آلودگی هوا

هوای تهران نزدیک به یک هفته است که در شرایط ناسالم قرار دارد و حجم زیادی از آلاینده‌ها وارد ریه شهروندان می‌شود.

مسؤولیت جهانی در عرصه سلامت

مسؤولیت جهانی در عرصه سلامت

روابط میان کشورها براساس مراوداتی که با هم دارند مبتنی بر اراده آزاد است. به این معنا که طرفین این اراده آزاد را دارند که بخواهند با کشورهای دیگر مراوده و رابطه داشته‌باشند و معامله و تجارت کنند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش