jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۷۳۲۶۳ ۲۰ مرداد ۱۳۹۹  |  ۰۸:۵۶

قائم مقام دیده‌بان شفافیت و عدالت با اشاره به تخصیص 70 درصد ارز برای 5 شرکت واردکننده دارو گفت: در سال گذشته نزدیک به 50 درصد داروهای وارداتی، مشابه تولید داخلی اشته اند.

به گزارش جام جم آنلاین ، محسن جلواتی، قائم مقام دیده‌بان شفافیت و عدالت در برنامه کلینیک رادیو تهران درباره نقش دیده‌بان شفافیت و عدالت اظهار داشت: این نهاد به منظور جداسازی مبارزه جزیره‌ای با فساد تشکیل شده است و این اتفاق منجر به تشکیل کارگروه‌های تخصصی در این سازمان شده است.

وی افزود: یکی از کار گروه‌های فعال و متخصص تشکیل شده از 5 سال گذشته، کارگروه سلامت و داروی دیده‌بان شفافیت و عدالت است. این کارگروه در حوزه سلبی، موارد فساد آمیز و مفسده‌های موجود را بررسی کرده و با توجه به اطلاعات به دست آمده به ارائه پیشنهادات به وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در راستای اصلاح این شرایط می‌پردازد. همانطور که پس از اعلام جرم علیه مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و دارو، وی از این منصب عزل شد.

وی در راستای همکاری وزارت بهداشت با این سازمان گفت: ما از روز اول، برای کمک به وزارت بهداشت اعلام آمادگی کردیم و در همین لحظه در حال تنظیم نامه‌ای به دکتر مدرس خیابانی در راستای شفافیت در تخصیص ارز کالاهای اساسی مثل کنجاله سویا و ذرت هستیم تا از انحصار تخصیص ارز جلوگیری کنیم، چرا که 70 درصد ارز نباید به تعداد کمی از واردکنندگان تعلق گیرد.

جلواتی در ادامه در باره تولید ماسک و قیمت آن افزود: برای مثال ماسک که کار مشترک وزارت بهداشت و صمت است بحث روز کشور است‌، بایستی با قیمت مصوب به دست مردم برسد که این اتفاق تا به امروز رخ نداده است. ما از پشت پرده تولید و توزیع ماسک و کاستی‌های آن در بخش هایی از وزارت صمت اطلاع داریم. یعنی ماسکی که باید حداکثر با قیمت 500 تومان در اختیار مردم قرار گیرد با قیمت 1300 تا 1500 تومان به دستشان می‌رسد.

قائم مقام دیده‌بان شفافیت و عدالت درباره عملکرد وزیر بهداشت در زمینه کرونا گفت: وزیر بهداشت در این زمینه شروع خوبی داشت که البته فشارهایی به وی  وارد شد که جلوی برخی اقداماتشان را گرفت. در حقیقت اقدامات راهبردی در خصوص تجهیزات ضدکرونا، طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی به عهده وزارت صمت و تایید بهداشتی بودن آن وظیفه وزارت بهداشت است. تامین مواد اولیه تولید ماسک و یا حتی ارز نیمایی برای وارد کردن مواد اولیه در شرایطی که روزانه نیاز به تعداد بالایی ماسک حس می‌شود، بر عهده وزارت صمت است.

وی در خصوص تخلفات دارویی اظهار داشت : پرونده‌های زیادی در حوزه‌های الکل، تخصیص ارز به واردات دارو و... داشته‌ایم. حدود بیش از 50 درصد این تخصیص‌ها متعلق به تنها 5 شرکت است و این انحصار می‌تواند مشکل آفرین شود. همچنین در خصوص عدم تخصیص ارز به مواد واسطه‌ای و تولید مواد اولیه دارویی که توانایی در تضمین تولید دارو در کشور دارد، پرونده های بسیاری موجود هست.

جلواتی با اشاره به تمامیت خواهی عده‌ای در کشور اظهار داشت: در سال گذشته نزدیک به 50 درصد داروهای وارداتی، مشابه تولید داخلی اشته اند. این کار خلاف اقتصاد مقاومتی و جهش تولید است.

قائم مقام دیده‌بان شفافیت و عدالت از مردم خواست برای مشاهده لیست شرکت‌هایی که بیشترین مقدار ارز را برای واردات به خود اختصاص داده‌اند می‌توانند به سایت بانک مرکزی مراجعه کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نگاه راهبردی به بحران کرونا

نیروهای مسلح در همه کشورهای دنیا، نقش مهمی در مدیریت بحران‌ها ایفا می‌کنند و حتی اگر وظیفه اصلی در این زمینه به‌عهده آنان قرار نگیرد، حتما نقشی محوری در کنترل شرایط بحرانی به آنها سپرده خواهد شد.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش