jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۷۲۳۵۱   ۰۶ مرداد ۱۳۹۹  |  ۱۵:۲۳

آنتی بادی ویروس کرونا از داغ ترین مباحث پزشکی در جهان به شمار می رود اما اکنون به موازات تحقیق بر روی آن یک مطالعه دقیق دیگر هم انجام شده است.  

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی تلگراف ، این مطالعه نظریه ای را مطرح می کند مبنی بر اینکه مبتلایان به کرونا بعد از بهبودی چه آنتی بادی تولید کرده باشند و یا نکرده باشند تا شش ماه در برابر ویروس کرونا مصونیت دارند.

یک اپیدمیولوژیست سوئدی به نام آندرس تگنل این ادعا را بر اساس چندین تحقیق ارائه کرده است. او که خود یک بار به کرونا مبتلا شده با تحقیق بر روی چهار هزار بیمار به این نتیجه دست یافته فرد بهبودیافته از کرونا تا مدت زمان شش ماه مقابل کرونا مصون است حتی اگر بدنش آنتی بادی تولید نکرده باشد.

او معتقد است حتی اگر یک نجات یافته کرونایی آنتی بادی را ایجاد نکند – سلول های ایمنی که به یاد می آورند چگونه با ویروس مبارزه کنند – در مقابل کرونا محافظت می شود.

شواهد نشان می دهد که آنتی بادی ها تنها نوع مصونیت در برابر کووید19 نیستندو سلول های T نیز نقش مهمی دارند.

امید است که سلول های T ، سلول هایی را که از قبل آلوده شده اند  هدف قرار داده و از بین ببرند که این محافظتی طولانی مدت ایجاد می کند.

اما دانشمندان هیچ گونه اثبات قطعی در مورد ماندگاری مصونیت شخصی در هنگام مبارزه با کووید19 ندارند.

اظهارات دکتر تگنل در مورد مصونیت شش ماهه در مقابل کرونا در یک کنفرانس مطبوعاتی در استکهلم بیان شد.

وی گفت: بعد از بهبودی احتمالاً خطر مجدد عود کردن و انتقال بیماری به افراد دیگر تقریباً به صفر رسیده است. ما به هیچ عنوان مواردی را مشاهده نکردیم که فرد دو بار مبتلا به کرونا شده باشد و به همین دلیل ارزیابی ما این است حتی اگر بدن فرد بهبود یافته آنتی بادی را تولید نکند اما به مدت زمان شش ماه در مقابل این ویروس مصونیت دارد.

مواردی از افراد وجود دارد که بیش از یک بار به این ویروس آلوده شده اند  اما این شواهد نتوانسته دانشمندان را متقاعد کنند که انسان فقط در برابر بیماری ایمنی کوتاه مدت دارد.

دانشمندان امیدوارند که مصونیت طولانی تر تا سال های طولانی ادامه داشته باشد. مصونیت در برابر برخی از ویروس ها ، مانند آبله مرغان ، مادام العمر است.

تاکنون بیشترین توجه به موضوع ایمنی روی آنتی بادی ها تمرکز داشته است.

ایمونولوژیست های پیشرو گفته اند که سلول های T به طور معمول نسبت به آنتی بادی ها دوام و ماندگار هستند.

در هفته های اخیر تعداد زیادی مقاله بیان شده است که سلول های T نقش مهمی در مبارزه با عفونت با انواع ویروس کرونا دارند؛از جمله مواردی که باعث سرماخوردگی می شوند.

دنی آلتمن ، استاد ایمونولوژی کالج ایمپریال کالج لندن نیز می گوید سلول های T ممکن است توسط هرکسی که دارای ویروس باشد  از موارد خفیف تا شدید تولید شود.

سلولهای T یکی از اولین خط دفاعی بدن محسوب می شوند و ممکن است ویروس را قبل از شروع آنتی بادی ها پاک کنند.

 

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو