رئیس اورژانس کشور در خصوص روزهای ابتلای خود به کرونا و شرایط کنونی شیوع این ویروس در کشور توضیحاتی ارائه کرد.
کد خبر: ۱۲۷۰۳۹۶

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، پیرحسین کولیوند رئیس اورژانس کشور، درباره روزهای نخستین شیوع ویروس کرونا گفت: زمانی که دانشجویان ایرانی برای قرنطینه از ووهان چین به ایران منتقل شدند، هتلی اجاره کردیم که مدیر و عوامل از ترس ابتلا هتل را ترک کردند اما تکنسین‌های اورژانس در صف اول مقابله با کرونا حضور داشتند.

وی ادامه داد: تکنسین‌های اورژانس خط‌شکن بودند اما گمنام و کسی از آن‌ها یاد نکرد. کمتر کسی از فعالیت و زحماتِ پرسنل آزمایشگاه و سی‌تی‌اسکن اسم نبرد. در تمام مدتی که دانشجویان در هتل بودند، هتل‌داری و صفر تا صد کارها را تکنسین‌های اورژانس انجام دادند.

رئیس اورژانس کشور در ادامه با اشاره به نحوه ابتلای خود به ویروس کرونا بیان کرد: من احساس خستگی داشتم، دکتر امیری تست سنجش اکسیژن خون انجام داد و متوجه افت سطح اکسیژن شد؛ به او گفتم دستگاهت اشتباه کار می‌کند، اگر سرم بزنم بهتر می‌شوم، با دستگاهی دیگری تست کرد که سطح اکسیژن ۵۵ درصد بود. اکسیژن گرفتم اما بهتر نشدم و سی‌تی‌اسکن انجام دادم‌. نتیجه سی‌تی‌اسکن را که دیدم، تمام ریه سفید بود. پرسیدم این برای کدام بیمار است که پاسخ دادند برای شما است. باورم نمی‌شد و آنجا بود که پذیرفتم بستری شوم‌.

کولیوند درخصوص علایمی که زمان ابتلا به کرونا همراه داشت خاطر نشان کرد: فقط احساس خستگی داشتم اما زمانی که خواستم برای نماز مغرب وضو بگیرم بی‌حال شدم و افتادم که از آن به بعد شرایطم سخت‌تر شد. سرفه‌ها و علایم تنگی نفس شروع شدند. وقتی به مرحله کاهش سطح هوشیاری رسیدم متوجه شرایط بحرانی خود شدم. برای اینکه هذیان نگویم از دوستم خواهش کردم به من قرآن بدهد، شروع کردم به خواندن و بعد بی‌هوش شدم.

وی افزود: ۱۴ روز بی‌هوش بودم. در این مدت سه روز سطح اکسیژن خون من به ۳۴ درصد رسید که همه فکر می‌کردند، می‌میرم‌. شرایط سختی برای خانواده، دوستان و همکاران بود. بعد از آن سه روز همکاران تصمیم گرفتند که علی‌رغم ممنوعیت به من کورتون تزریق کنند که بعد از آن سطح اکسیژن تا ۵۰ یا ۶۰ درصد بالاتر آمد. البته من جانباز شیمیایی هم هستم که این عارضه ریوی در وخامت حال تاثیرگذار بود.

رئیس اورژانس کشور گفت: بعد از ۱۴ روز که به هوش آمدم گفتم: چرا من را به آی‌سی‌یو منتقل کرده‌اید، من دیشب هم در بخش بودم. تمام مدت برای من شبیه به خوابی عمیق سپری شده بود.

وی در برنامه «ترانه باران» با اشاره به تصورات اشتباه از ویروس کرونا تاکید کرد: کرونا ویژه سن خاصی نیست که بگوییم بچه‌ها مبتلا نمی‌شوند. اگر به بیمارستان مفید تهران (بیمارستان کودکان) سر بزنید با کودکانی که بستری هستند، مواجه می‌شوید. در استان هرمزگان هم کودکان گرفتار شده‌اند. خطر کرونا و عوارض آن برای افرادی که بیماری زمینه‌ای نظیر دیابت، مشکلات قلبی و ریوی، فشار خون و غیره دارند و یا برای خانم‌های باردار بیشتر است. شاید برای جوانانی که بیماری زمینه‌ای ندارند تحمل بیماری راحت‌تر باشد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها