jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۹۹۸۸ ۱۰ تير ۱۳۹۹  |  ۰۴:۰۸

گاهی اوقات ماه‌ها حقوق خود را پس‌انداز می‌کنیم که برخی از وسایل غیر ضروری را تهیه کنیم. سپس می‌شویم نگهبان و مسئول تمیز کردن آنها.

title

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، فرهنگ مصرف‌گرایی که بیشتر جوامع به سمت آن هدایت می‌شوند یعنی میل به خرید وسایل، بیش از حد نیاز.

به طوری که شاید برخی وسایل در خانه‌های ما سال به سال مورد استفاده قرار نگیرند؛ اما ما آنها را می‌خریم.

گاهی اوقات ماه‌ها حقوق خود را پس‌انداز می‌کنیم که برخی از وسایل غیر ضروری را تهیه کنیم سپس می‌شویم نگهبان و مسئول تمیز کردن آنها.

آن وقت مجبوریم در هر خانه تکانی وسایلی که هیچ کار مفیدی برای ما انجام نمی‌دهند را گردگیری کنیم و جایشان را عوض کنیم و اگر اتفاقی برای این وسایل بیفتد به شدت غصه می‌خوریم.

حالا بیایید از آشپزخانه شروع به شناسایی و اگر موافق هستید شروع به حذف وجود زاید این وسایل کنیم.

اهمیت این موضوع در اینجاست که سلامت دست و پای ما مهم‌تر از تمیز کردن وسایلی است که به هیچ دردی نمی‌خورند.

گاهی اوقات ما سالها از بدن خود برای مراقبت از این وسایل کار می‌کشیم و دردهایی مانند آرتروز و گرفتگی عضلات را تحمل می‌کنیم.

ما با حذف این وسایل غیرضروری، به بدن و وقت خودمان احترام می‌گذاریم.

شما می‌توانید نه تنها در آشپزخانه بلکه با دیدگاهی جدید به خانه خود، هر آنچه که در خانه غیر ضروری است را حذف کنید.

۱. هسته‌گیر سیب

ریچل جونز، موسس سایت نوریشینگ مینیمال، بر این عقیده است: «اگر از وسایلی مانند هسته‌گیر سیب، پوست‌کن ملون، تقسیم‌کننده آواکادو، ورقه‌کننده سیب‌زمینی، خردکننده‌ی پیاز و غیره که یک‌بار در ماه هم استفاده نمی‌کنید بهتر است آن را دور بیندازید».

درست است که با خرید این وسیله‌ها به خودی خود ضرر کردید، حداقل با جاگیری در آشپزخانه اجازه ندهید باعث ضرر بیشتر شود. در هر مرتب کردن و خانه‌ تکانی شما مجبورید آنها را بیرون بیاورید بشویید، خشک کنید و سر جایشان بگذارید. جلوی ضرر را از هر جا بگیرید، منفعت است.

۲. ظروفی که هیچ‌گاه استفاده نمی‌شوند

در آشپزخانه ظروفی وجود دارند که هیچ‌گاه استفاده نمی‌شوند. دقت کنید! برخی از ظروف که به اصطلاح دم دستی هستند و همیشه مورد استفاده هستند و برخی دیگر از ظروف را برای مواقعی که مهمون داریم یا تعدادمان بیشتر است استفاده می‌کنیم که هر دو مورد از این قائده مستثنا هستند.

روی صحبت ما با آن دسته از ظروفی است که سال به سال استفاده نمی‌شوند و فقط هستند که در آشپزخانه جا را تنگ کنند.

ظروفی که نه دم دستی هستند نه برای مهمان؛ اما ما فکر می‌کنیم بالاخره روزی به کارمان می‌آیند.

اغلب تا می‌خواهیم از شر این وسایل خلاص شویم به یاد ضرب‌المثل «هر چیزی به خار آیند روزی به کار آید» میفتیم و منصرف می‌شویم در حالی که این وسایل خار نیستند آنها بلااستفاده هستند.

این ظروف را از آشپزخانه خود دور کنید تا از فضای خالیی که ایجاد می‌شود حیرت‌زده شوید. گاهی اوقات یک وسیله در آشپزخانه خواهرمان خیلی کاربرد دارد ولی در خانه ما نه. باز هم نیازی نیست که آن وسیله را به توصیه خواهر، نگه داریم.

۳. پیمانه‌های اندازه‌گیری

موضوع اینجاست که ما سعی می‌کنیم به هنگام آشپزی ظروف کمتری را کثیف کنیم تا مجبور نباشیم بعد از آشپزی با کوهی از ظروف کثیف روبه‌رو شویم پس اغلب از پیمانه‌های اندازه‌گیری جدا استفاده نمی‌کنیم.

این قاشق‌های اندازه‌گیری از جای ظرف‌های شسته شده به پایین میفتند و مورد استفاده واقع نمی‌شوند پس بهتر است به این موضوع بیشتر دقت کنیم و ببینیم امثال این وسیله در آشپزخانه چه وسایلی را داریم که بیشتر مایه زحمت هستند تا استفاده.

می‌توانیم آنها را به بیرون از آشپزخانه هدایت کنیم یا در جاهای ادویه‌ای به صورت جداگانه گذاشته و به موقع استفاده کنیم.

به خاطر داشته باشید که این وسایل پلاستیکی در ادویه زردچوبه تجزیه می‌شوند. بهتر است این جنس از پیمانه‌ها را قبل از جای‌گذاری در ظروف ادویه‌جات با جنس بهتری جایگزین کنیم.

۴. ظروف پلاستیکی بلاتکلیف

به جای خرید چند باره از یک سایز ظروف پلاستیکی سعی کنی یک ست از چند سایز مختلف و با کیفیت را تهیه کنید.

در این صورت دور ریز مواد غذایی هم کمتر می‌شود و می‌توانید آنها را در یخچال نگه‌داری کنید. برخی مواقع ما ظروف پلاستیکی بی‌کیفیت را می‌خریم و از آنها استفاده هم نمی‌کنیم؛ حتی اگر بخواهیم استفاده هم بکنیم جای کافی برای آنها نیست. پس بهتر است این ظروف کم کیفیت پلاستیکی را از آشپزخانه خود دور کنیم.

۵. ظروف کم استفاده

گاهی اوقات ما در هنگام خرید هم می‌دانیم که برخی از ظروف کم استفاده هستند، مانند ظرف‌های کیک‌پزی، ماهیتابه‌هایی که تفلون نیستند و مواد غذایی به آنها می‌چسبد و ظروف تزیینی که به طرح‌های قلب، دایره و غیره هستند.

این ظروف گاهی شکستنی و گاهی روحی یا آلمینیومی هستند که باید برای جلوگیری از شکستن یا قُر شدن در جای مخصوصی نگه داشته شوند. حالا بگذارید کمکی به شما بکنیم، اگر از این وسایل ۶ ماه یک‌بار هم استفاده نمی‌کنید، بیندازیدشان دور چون به هرحال به کار شما نمی‌آیند.

۶. برخی وسایل برقی که کارکردی شبیه به هم دارند

پُلوپز و کیک‌‎پز، هم‌زن برقی و میکسر، مخلوط کن و میکسر، اینها برخی از وسایلی در آشپرخانه هستند که می‌توانید به جای همدیگر استفاده کنید.

میکسر با جا به جایی یک تیغه‌ پلاستیکی به تیغه‌ آهنی از هم‌زن به مخلوط ‌کن تغییر کاربری می‌دهد.

پس اگر در آشپرخانه خود چندین گجت (وسایل اختراعی جدید) آشپرخانه‌ای دارید بهتر است از مشابه‌های یکدیگر خلاص شوید و فضای بیشتری را برای خود داشته باشید.

به هنگام خرید دقت کنید و ببینید که اگر اسم دستگاه‌برقی آشپزخانه‌ای متفاوت است آیا عملکرد متفاوتی هم دارد؟

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر