شروع به ورزش بدون آمادگی جسمانی و انجام تمریناتی كه دست‌ها به‌طور مرتب، بالای سر می‌روند یا وزنه‌های سنگین بالای سر برده می‌شوند، می‌تواند تورم تاندون چرخاننده سر و بازو را به دنبال داشته باشد.
شروع به ورزش بدون آمادگی جسمانی و انجام تمریناتی كه دست‌ها به‌طور مرتب، بالای سر می‌روند یا وزنه‌های سنگین بالای سر برده می‌شوند، می‌تواند تورم تاندون چرخاننده سر و بازو را به دنبال داشته باشد.
کد خبر: ۱۲۶۹۳۶۳

ضعف عضلات پشت كتف و سرشانه باعث می‌شود، در تمرین‌هایی كه دست بالای سر می‌رود، كتف ثبات لازم را نداشته باشد و فشار بیش از حدی روی تاندون عضلات چرخاننده سر و بازو وارد شود. تورم این تاندون باعث می‌شود بین زائده استخوان كتف و سر استخوان بازو گیر بیفتد و درد شدید و غیرقابل تحملی را ایجاد كند كه مانع خواب و استراحت شب و روز می‌شود. بیمار در مراجعه به ما حتی بیان می‌كند كه دستم شكسته است!

مهم‌ترین موضوع در این افراد، خواب شبانه است كه با توصیه به خوابیدن به صورت نیمه‌نشسته یا قرار دادن یك رول حوله‌ای با قطر 15 تا 20 سانتیمتر می‌توان تا حد زیادی این مشكل را مدیریت كرد. عمدتا خوابیدن روی شانه درگیر با درد زیادی همراه خواهد بود و بیمار را از خواب بیدار خواهد كرد.

خوابیدن روی شانه سالم در صورتی كه قابل تحمل باشد مانعی ندارد. اما بیمار باید هنگام خوابیدن به پهلو یك بالش را بغل كند تا اندام فوقانی درگیر روی بالش قرار گیرد. در 72 ساعت اول كه درد شدید و غیرقابل تحمل است از بیمار خواسته می‌شود دست را بین دكمه‌های پیراهن یا مانتو قرار دهد تا ضمن حمایت بازو كنار بدن، وزن اندام فوقانی از روی شانه برداشته شود.

توصیه بعدی فیزیوتراپیست‌ها پرهیز از حركات چرخشی ساعد و شانه برای باز كردن درِ بطری‌های نوشیدنی و آب معدنی یا درِ شیشه‌های رب و خیارشور است. باز و بسته‌كردن پیچ‌ها با آچار و پیچ‌گوشتی هم از دیگر فعالیت‌های تشدیدكننده علائم است.

استفاده از داروهای ضدالتهاب و شل‌كننده عضله و شروع فیزیوتراپی با استفاده از یخ در ناحیه بالای شانه می‌تواند بسیار مؤثر باشد. در این آسیب اسپاسم عضله بین كتف و دنده‌ها و عضلات گردن باعث تشدید درد و افزایش فشار روی تاندون مذكور می‌شود كه سوزن‌درمانی می‌تواند سبب آزادشدن این عضلات و بهبود سریع‌تر درد و ناراحتی بیمار شود.

بعد از گذراندن مرحله حاد بیماری و كاهش درد شبانه تمرین‌های كمربند شانه‌ای مانند بالا آوردن شانه‌ها و عقب‌ دادن شانه‌ها با احتیاط و به‌آرامی برای بهبود عملكرد آنها و ثبات استخوان كتف روی دنده‌ها آغاز می‌شود. پیاده‌روی با دست‌های آویزان كنار بدن كه حركت نوسانی به جلو و عقب دارند و شنای آرام بدون باز كردن و چرخش زیاد شانه، ورزش‌هایی برای بهبود آمادگی جسمانی بیمار و درمان عملكردی به‌شمار می‌روند. علاوه بر تمرین‌درمانی، درمان‌های دستی در فیزیوتراپی شامل متحرك‌سازی مفاصل شانه و كتف می‌تواند عملكرد آنها را تسهیل كند. فیزیوتراپیست با ایجاد حركات كششی ملایم در كپسول فوقانی مفصل به صورت منظم و ریتمیك، فضای تحرك تاندون عضلات چرخاننده سر بازو را افزایش داده و گردش خون تاندون در این ناحیه را بهتر می‌كند.

دکتر پرهام پارسانژاد - فیزیوتراپیست / روزنامه جام جم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها