jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۹۳۶۳ ۰۲ تير ۱۳۹۹  |  ۰۱:۰۹

شروع به ورزش بدون آمادگی جسمانی و انجام تمریناتی كه دست‌ها به‌طور مرتب، بالای سر می‌روند یا وزنه‌های سنگین بالای سر برده می‌شوند، می‌تواند تورم تاندون چرخاننده سر و بازو را به دنبال داشته باشد.

title

ضعف عضلات پشت كتف و سرشانه باعث می‌شود، در تمرین‌هایی كه دست بالای سر می‌رود، كتف ثبات لازم را نداشته باشد و فشار بیش از حدی روی تاندون عضلات چرخاننده سر و بازو وارد شود. تورم این تاندون باعث می‌شود بین زائده استخوان كتف و سر استخوان بازو گیر بیفتد و درد شدید و غیرقابل تحملی را ایجاد كند كه مانع خواب و استراحت شب و روز می‌شود. بیمار در مراجعه به ما حتی بیان می‌كند كه دستم شكسته است!

مهم‌ترین موضوع در این افراد، خواب شبانه است كه با توصیه به خوابیدن به صورت نیمه‌نشسته یا قرار دادن یك رول حوله‌ای با قطر 15 تا 20 سانتیمتر می‌توان تا حد زیادی این مشكل را مدیریت كرد. عمدتا خوابیدن روی شانه درگیر با درد زیادی همراه خواهد بود و بیمار را از خواب بیدار خواهد كرد.

خوابیدن روی شانه سالم در صورتی كه قابل تحمل باشد مانعی ندارد. اما بیمار باید هنگام خوابیدن به پهلو یك بالش را بغل كند تا اندام فوقانی درگیر روی بالش قرار گیرد. در 72 ساعت اول كه درد شدید و غیرقابل تحمل است از بیمار خواسته می‌شود دست را بین دكمه‌های پیراهن یا مانتو قرار دهد تا ضمن حمایت بازو كنار بدن، وزن اندام فوقانی از روی شانه برداشته شود.

توصیه بعدی فیزیوتراپیست‌ها پرهیز از حركات چرخشی ساعد و شانه برای باز كردن درِ بطری‌های نوشیدنی و آب معدنی یا درِ شیشه‌های رب و خیارشور است. باز و بسته‌كردن پیچ‌ها با آچار و پیچ‌گوشتی هم از دیگر فعالیت‌های تشدیدكننده علائم است.

استفاده از داروهای ضدالتهاب و شل‌كننده عضله و شروع فیزیوتراپی با استفاده از یخ در ناحیه بالای شانه می‌تواند بسیار مؤثر باشد. در این آسیب اسپاسم عضله بین كتف و دنده‌ها و عضلات گردن باعث تشدید درد و افزایش فشار روی تاندون مذكور می‌شود كه سوزن‌درمانی می‌تواند سبب آزادشدن این عضلات و بهبود سریع‌تر درد و ناراحتی بیمار شود.

بعد از گذراندن مرحله حاد بیماری و كاهش درد شبانه تمرین‌های كمربند شانه‌ای مانند بالا آوردن شانه‌ها و عقب‌ دادن شانه‌ها با احتیاط و به‌آرامی برای بهبود عملكرد آنها و ثبات استخوان كتف روی دنده‌ها آغاز می‌شود. پیاده‌روی با دست‌های آویزان كنار بدن كه حركت نوسانی به جلو و عقب دارند و شنای آرام بدون باز كردن و چرخش زیاد شانه، ورزش‌هایی برای بهبود آمادگی جسمانی بیمار و درمان عملكردی به‌شمار می‌روند. علاوه بر تمرین‌درمانی، درمان‌های دستی در فیزیوتراپی شامل متحرك‌سازی مفاصل شانه و كتف می‌تواند عملكرد آنها را تسهیل كند. فیزیوتراپیست با ایجاد حركات كششی ملایم در كپسول فوقانی مفصل به صورت منظم و ریتمیك، فضای تحرك تاندون عضلات چرخاننده سر بازو را افزایش داده و گردش خون تاندون در این ناحیه را بهتر می‌كند.

دکتر پرهام پارسانژاد - فیزیوتراپیست / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر