شبکه‌های تخصصی سیما برنامه‌های مختلف خود را برای فصل تابستان را معرفی کردند.
کد خبر: ۱۲۶۹۲۶۸

به گزارش گروه سیما جام جم آنلاین از خبرنگاران جوان، شبکه‌های آموزش، قرآن و معارف، افق، سلامت، مستند، کودک، مرکز پویانمایی صبا و شبکه جهانی جام جم برنامه‌های متنوعی را با شروع فصل تابستان برای پخش آماده کرده و روی آنتن می‌فرستند.

شبکه آموزش سیما

* «مدرسه تابستانی ایران» در ایام تابستان روزانه حدود ۵ ساعت با کلاس‌های آموزشی مخاطبان این شبکه را همراهی می‌کند.

* برنامه «رویش»، یک مجله مهارتی در حوزه کشاورزی، دامداری و شیلات است که روز‌های شنبه، دوشنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۹ به روی آنتن شبکه آموزش می‌رود.

* برنامه زنده «پرسشگر» با ساختار گفت و گو محور و با محوریت تحول بنیادین در حوزه آموزش و پرورش و نقد بررسی مدیریت آموزش‌های رسمی هر هفته جمعه‌ها ساعت ۲۲ با هدف بهبود آموزش پخش می‌شود.

* برنامه تولیدی «میز مهارت» با موضوع مهارت‌های زندگی و حرفه‌ای و معرفی کسب و کار‌های آسان در هر قسمت با ۱۰ دقیقه مهمان مخاطبان است.

* مجله صبحگاهی و پر مخاطب «صبحی دیگر» با اجرای نیما کرمی و تهیه کنندگی سید رامین موسوی ملکی با محوریت خانواده، سبک زندگی و ... با تغییر ساعت پخش همه روزه از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۱ به روی آنتن این شبکه می‌رود.

* برنامه پزشکی و پرسابقه «دکتر سلام» که سال هاست پزشک را به خانه مردم برده است در تابستان امسال با موضوعات مختلف و مبتنی بر سوالات بینندگان پخش می‌شود.

* شبکه آموزش در نظر دارد در فصل تابستان طی فراخوانی خاطرات و داستانک‌های دانش آموزان و خانواده‌ها را در زمان تعلیم دروس مختلف که از برنامه «مدرسه تلویزیونی ایران» پخش می‌شد را با دریافت، جمع آوری، تحلیل و بررسی این خاطرات ناب را سوژه یابی کند و پس از نگارش توسط نویسندگان و تبدیل به قصه در فرصت مناسب برای تولید آثار مستند در اختیار مستند سازان قرار بدهد.

**********************************************

شبکه قرآن و معارف سیما

* «طرح ملی قرآنی ۱۴۵۴» با محوریت قرآن، خانواده و آرامش از برنامه‌های شبکه قرآن در ایام تابستان است. این طرح عظیم سترگ قرآنی امسال را بر حوزه مفاهیم و آیات کاربردی قرآن متمرکز شده است و از ۳۱ خرداد تا ۳۱ شهریور در تمامی استان‌ها اجرا می‌شود.
عنوان کلی طرح ملی قرآن امسال، «قرآن، خانواده و آرامش» است و براساس آن برای هر روز هفته موضوعی انتخاب شده که هر هفته ۷ آیه کاربردی متناسب با آن موضوع بیان می‌شود. علاوه بر این ۸ شبکه رادیویی و معاونت فضای مجازی و معاونت امور استان‌ها نیز در این طرح حضور دارند.

«طرح ملی ۱۴۵۴» به صورت تولیدی خواهد بود و آیتم‌های جذاب و متنوعی از جمله دعوت از خانواده‌ها و کارشناسان در استودیو به برنامه اضافه شده که راجع به مفاهیم قرآنی گفتگو می‌شود. همچنین یک بخش نمایشی برای بیان مفهوم آیه به طرح ملی قرآن ۱۴۵۴ اضافه شده که بتواند علاوه بر جذابیت بصری، مفهوم آیه را با بیانی ساده‌تر به مخاطبان ارائه کند و یک بخش تفسیر هم در برنامه‌ها وجود دارد.

مسابقه پیامکی از دیگر گزینه‌هایی است که به صورت سراسری در معاونت‌ها اجرا می‌شود. یک مسابقه دیگر به صورت هفتگی و به صورت فراخوانی برگزار می‌شود و کسانی که در حوزه مختلف هنری شعر، ادبیات و .. فعالیت دارند می‌توانند در مورد مفهوم آیه، آثار خود را ارسال کنند که پس از داوری و جوایزی هم به نفرات برتر اهدا می‌شود.

* سری جدید «خوشبخت» با اجرای اسماعیل تبار با محوریت خانواده در ایام تابستان روی آنتن می‌رود.

* «منم بچه مسلمان» برنامه دیگری است که برای کودکان و خردسالان تهیه شده و پخش می‌شود.

* برنامه آموزش قرآن کریم برای مقطع ابتدایی در فصل تابستان نیز از دیگر برنامه‌های شبکه قرآن است که در روز‌های تابستان روی آنتن می‌رود.

**********************************************

شبکه افق

* سری جدید مستند مسابقه «ناهار فامیلی» روی آنتن شبکه افق خواهد رفت. این مسابقه در فصل نخست، با محوریت هنر آشپزی در اقصی نقاط کشور، تولید و پخش شده بود. در هر برنامه، یک پدربزرگ و مادربزرگ حضور می‌یابند و طی قرعه کشی از میان همه بچه‌ها و نوه هایشان، دو خانواده را برای مسابقه آشپزی انتخاب می‌کنند؛ از اینجا به بعد رقابت اصلی شروع شده و هر خانواده سعی در پختن غذایی خوشمزه‌تر خواهد داشت.

شرکت کنندگان «ناهار فامیلی» از شهر‌های مختلف ایران هستند؛ چهار گروه که هر یک شامل ۴ شهر هستند رقابت خود را آغاز می‌کنند و در مرحله دوم از هر گروه یک خانواده به مرحله نهایی مسابقه راه پیدا خواهد کرد.

این فامیل‌ها هستند که با امتیاز دادن به هر خانواده، برنده را مشخص خواهند کرد همچنین دو مهمان خارجی هم در این مسابقه حضور دارند که دوست دارند مزه غذا‌های ایرانی را بچشند.

«ناهار فامیلی» در چهارمین جشنواره تلویزیونی جام جم به عنوان بهترین مسابقه تلویزیونی انتخاب شد، مسابقه‌ای که تهیه کنندگی و کارگردانی آن را عهده بلال الفت بر عهده دارد.

* «حرفشم نزن» عنوان دیگر برنامه تابستانی شبکه افق خواهد بود که در سری جدید با حضور مخاطبان و طنزپردازان جبهه انقلاب اسلامی تولید و پخش می‌شود. این برنامه با توجه به لزوم پرداختن به مشکلات و مسائل روز جامعه با نگاهی متفاوت و هنرمندانه تولید خواهد شد؛ در این برنامه و از دریچه طنز، موضوعات روز کشور و جهان در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی مطرح و نقد می‌شوند.

* دیگر برنامه‌ای که تابستان امسال روی آنتن شبکه افق می‌رود، «جمهوریت» نام دارد که به صورت مجله هفتگی سیاسی و با اجرای محمد صالح مفتاح و حضور کارشناسان برجسته این حوزه پخش خواهد شد.

* سری سوم مجموعه مستند «ملازمان حرم» گفتگو با ۱۲ نفر از همسران شهدای مدافع حرم هم که چند قسمت از آن تاکنون روی آنتن رفته است، در تابستان امسال و به صورت هفتگی پخش می‌شود؛ اجرای این فصل از برنامه را فضه سادات حسینی بر عهده دارد که پنجشنبه‌ها ساعت‌های ۱۷:۳۰ و ۲۱:۳۰ روی آنتن می‌رود.

* همچنین قرار است مستند مسابقه «بریم بسازیم» هم تابستان امسال از شبکه افق پخش شود.

این مسابقه اولین رئالیتی شوی محض تلویزیون است و از نظر محتوایی نیز تاکنون در هیج برنامه‌ای ساخت و ساز و سازندگی برای روستا‌ها و مناطق کم برخوردار تجربه نشده است.

*«بریم بسازیم» محصول مشترک سازمان هنری رسانه‌ای اوج و مرکز بسیج سازمان صداوسیما است و فصل اول مجموعه در ده قسمت به کارگردانی مهدی ماهان و مجید عزیزی و تهیه‌کنندگی احمد شفیعی از شبکه افق سیما پخش خواهد شد.

* شبکه افق سیما برای تابستان امسال، پخش مستند مسابقه «کارساز» را نیز در دستور کار قرار داد. این مسابقه در حقیقت شتاب دهنده‌ای است که راه مخاطبان را به سوی موفقیت در دنیای کارآفرینی هموار می‌کند. ورود به دنیای کسب و کار و کارآفرینی، نیازمند آموختن مهارت‌های متعددی است و مسابقه کارساز تلاش می‌کند مطالب متنوع و کاربردی و جذابی در حوزه کارآفرینی و در قالب ویدئو‌های آموزشی و … در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.

**********************************************

شبکه سلامت

شبکه سلامت با توجه به شیوع ویروس کرونا در دنیا در نظر دارد تا در تابستان امسال برنامه‌های خود را با هدف پیشگیری و مراقبت مردم تهیه و پخش نماید. در این برنامه‌ها با ارائه مطالب متنوع در موضوع کرونا تلاش می‌شود ضمن آگاهی بخشی به مخاطبان در مورد خودمراقبتی در مقابله با ویروس کرونا، با شعار با تابستان علیه کرونا، تابستان مفرحی را رقم بزند.

* برنامه تخصصی «سلام دنیا» در قالب ترکیبی و به مدت ۵۰ دقیقه هر شب ساعت ۱۹:۰۰ روی آنتن می‌رود. این برنامه با موضوع ابعاد مختلف سلامت مادران باردار که به صورت گفتگوی مجری کارشناس مهمان و آیتم‌های متنوع از جمله نمایشی، مستند، اینفوگرافی تهیه شده است.

* مسابقه «مافیا و شهروند۳» هر شب ساعت ۲۳:۰۰ پخش می‌شود. این مسابقه چگونگی تمرین و تلاش کردن را می‌آموزد تا واقعیت‌ها آن گونه که است، دیده شود. این مسابقه به جستجوی حقیقت افراد هست و به موضوعات ظاهری بسنده نمی‌کند.

* برنامه ترکیبی «حال خوب» هر شب ساعت ۲۱:۰۰ پخش می‌شود. این برنامه به تقویت باور‌ها و مهارت‌های زندگی سالم با تاکید بر ارتقای سطح سلامت اجتماعی، روانی و معنوی افراد می‌پردازد.

* برنامه گفتگو محور «کشیک سلامت» با چالش‌های مرتبط با حوزه سلامت و مطالبات مردم با حضور مسئولین و کارشناسان هر روز ساعت ۱۸:۰۰ پخش می‌شود.

* برنامه «مثبت سلامت» با محوریت ارتباط با مخاطبان، معرفی برنامه‌های شبکه و پرداختن به موضوعات سلامت روزانه در ۶ بخش ۱۰ دقیقه‌ایی روی آنتن می‌رود.

همچنین با استفاده از تصاویر ارسالی شهروندان و خبرنگاران، یک موج اجتماعی صحیح و اصولی در مورد مسائل مربوط به سلامت اجتماعی ایجاد می‌کند. این برنامه نگاه ویژه‌ای به مطالبات مردم در زمینه سلامت اجتماعی دارد و تلاش دارد و بستر سازی برای بررسی موضوعی مطالب و اتفاقات را برای دیگر برنامه‌های شبکه فراهم آورد و در عین حال تریبون گویای مطالبات مردمی باشد.

* برنامه زنده «ایران فعال» با نگاهی متفاوت به ورزش همگانی و تأثیر انجام ورزش همگانی و حرکات صحیح ورزشی در سلامت جامعه، آسیب‌های ورزشی، نوع تغذیه ورزشی و معرفی قهرمانان ورزشی از دیدگاه متفاوت و معرفی فعالیت‌های متناسب با تابستان و ایام شیوع بیماری کرونا مانند کوه نوردی و حرکات ورزشی در خانه پخش می‌شود. این برنامه یک روز در میان ساعت ۱۳:۰۰ روی آنتن می‌رود.

* برنامه ترکیبی «شب خوبی داشته باشید» به تهیه کنندگی احسان نیلی و منصور ضابطیان، برنامه‌ای است با هدف آرامش مخاطبان و سلامت روان آن‌ها و برای پخش در ساعات پایانی شب طراحی شده است و شامل گفتگوی زنده استودیویی به همراه ۱۳ عنوان آیتم تولیدی می‌باشد. این برنامه هرشب ساعت ۲۴:۰۰ روی آنتن می‌رود.

* برنامه تامینی «شهر شب» با انتخاب موسیقی‌های فاخر کلاسیک ایرانی و خارجی و ترکیب آن با تصاویر زیبا از طبیعت و حیوانات سعی برای ایجاد آرامش (ریلکسیشن) در مخاطبان در ساعات پایانی شب پخش می‌شود.

* علی صادقی تهیه کننده «ایران فعال» همچنین از تولید برنامه‌ای با هدف استعدادیابی در میان معلولان برای ایام تابستان خبر داد. در هر برنامه چهار معلول در زمینه‌های ورزشی و هنری و... به رقابت خواهند پرداخت و سه داور حاضر در برنامه نفر برتر را از میان ان‌ها انتخاب می‌کنند. در هر قسمت یکی از شرکت کنندگان نیز به انتخاب بینندگان برنامه معرفی می‌شوند. به این ترتیب دو نفر در هر مسابقه به مرحله بعد راه پیدا می‌کنند.

* تأمین برنامه شبکه نیز مستند‌هایی همچون «چگونه جوان بمانیم»، «انتخاب غذا»، «اختلال وسواس اجباری»، «واکسن‌ها و لزوم تزریق آنها»، «جنون مصرف ویتامین»، «چه قدر می‌توانیم باهوش باشیم»، «مضرات خوردن گوشت قرمز»، «نقص بیش فعالی»، «فناوری‌های جدید-تیغ دولبه»، «از دکتر بپرس» و... را آماده پخش کرده است.

**********************************************

شبکه مستند

* چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند با پخش آثار راه‌یافته به بخش مسابقه از اواخر تیرماه در شبکه مستند آغاز می‌شود. این جشنواره در بخش‌های فیلم مستند، عکس مستند و مستندنگاری برگزار می‌شود و هنرمندان مستندساز و خبرنگاران عرصه رسانه تا ۱۰ تیرماه فرصت دارند تا با مراجعه به سایت جشنواره به آدرس www.festdoctv.com ضمن ثبت‌نام و ثبت اثر در این جشنواره ملی شرکت کنند.

* خانواده‌ها در قالب رقابتی جذاب براساس آیتم‌هایی متناسب با زیست‌بوم انتخاب‌شده و در ۱۱ قسمت «بوم‌گرد» به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. این مستند پنجشنبه‌ها ساعت ۲۲ از شبکه مستند روی آنتن می‌رود. مستند مسابقه «بوم‌گرد» برپایه سه سرفصل مهم گردشگری با محوریت بوم‌گردی و در نظر گرفتن اقتضائات فرهنگی هر منطقه، اشتغال و کسب‌وکار روستایی با در نظر گرفتن ظرفیت‌های مغفول و درنهایت ارزش بخشی به سنت‌ها و آداب‌ورسوم هر منطقه و هویت‌بخشی به هر بوم و قومیت تولیدشده است.
در هر فصل از مستند مسابقه «بوم‌گرد» سه خانواده در قالب رقابتی جذاب بر اساس آیتم‌هایی متناسب با زیست‌بوم انتخاب‌شده در ۱۱ قسمت به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. تصویربرداری فصل نخست در مدت‌زمانی حدود ۲ ماه در منطقه قاسم‌آباد و ییلاق جواهردشت در حوالی لنگرود صورت گرفته است. مستند مسابقه «بوم‌گرد» با طراحی و کارگردانی تورج کلانتری و امیر منیری در مؤسسه اوما فیلم تهیه‌شده و محصول سازمان هنری رسانه‌ای اوج است.

* مجموعه مستند «بزرگان دوبله و صدا» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی ابوالفضل توکلی در شبکه مستند تولیدشده است و پنجشنبه‌ها ساعت ۲۱ روانه آنتن می‌شود. توکلی در هر قسمت از این مجموعه تلویزیونی ۱۳ قسمتی به زندگی یک چهره معروف دوبله و صدا پرداخته است. این کارگردان با پرداختن به زندگی چهره‌های شناخته‌شده‌ای مثل بهروز رضوی، جلال مقامی، ایرج رضایی، ناصر ممدوح، غلامعلی افشاریه، محمود قنبری، ابوالحسن تهامی، اکبر منانی، عباس نباتی، ناهید امیریان، منوچهر آذری، سعید مظفری و حمید منوچهری سعی می‌کوشد بینندگان را با پیشکسوتان دوبله و صدا آشنا کند. پخش این مجموعه در شبکه مستند آغازشده و بازپخش آن جمعه‌ها ساعت ۹ خواهد بود.

* شبکه مستند در فصل تابستان به پخش آثار مستند جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران که هرسال آذرماه برگزار می‌شود می‌پردازد. پخش این مجموعه نیز به‌زودی در شبکه مستند آغاز می‌شود.

* گروه تأمین برنامه شبکه مستند نیز در ایام تابستان برای علاقه‌مندان به رشته‌های ورزشی مجموعه مستند‌های ویژه‌ای را در نظر گرفته است که جمعه‌ها ساعت ۱۶ روی آنتن می‌روند. در این باکس مستند‌های فوتبالی از باشگاه‌های بزرگ فوتبال در دنیا نظیر دورتموند، بوکاجونیورز همچنین مستند‌هایی از رشته‌های دیگر مثل دوچرخه‌سواری، اسکی، سنگ‌نوردی، صعود به قله‌های مرتفع دنیا و ... پخش می‌شود.  در حال حاضر مجموعه جذاب و دیدنی از مسابقات اتومبیلرانی فرمول از این باکس روی آنتن می‌رود و مستند پرتره‌هایی از ورزشکاران بزرگ هم از دیگر برنامه‌هایی است که در ایام تابستان از این شبکه پخش می‌شوند.

* مجموعه برنامه «ضدگلوله» مسابقه‌ای ترکیبی از آمادگی جسمانی و هوش است که در فصل تابستان از شبکه مستند پخش می‌شود.

**********************************************

شبکه کودک

شبکه کودک برای مخاطبان خاص خود در ساعت ۱۴ روز‌های گرم تابستانی، فیلم‌ها و انیمیشن‌های جذاب و دیدنی را تدارک دیده است. مخاطبان شبکه کودک همراه با خانواده هایشان می‌توانند به تماشای فیلم‌های جذاب بنشینند.

**********************************************

مرکز پویانمایی صبا

محصولات فرهنگی مرکز پویانمایی صبا حاوی ۳۱۰۰ دقیقه و حدود ۵۱ ساعت و ۴۵ دقیقه، و برنامه‌های جدید تحت عنوان ۱۶ مجموعه در تابستان امسال از شبکه‌های مختلف پخش شود.

* سری جدید «مهدکودک حیوانات» که در ۱۳ قسمت تهیه و تولید شده است.

* مجموعه «همه جور ماجرا» در ۱۳ قسمت ۸ دقیقه‌ای برای مخاطبان در تابستان امسال پخش خواهد شد.

* «قاصدک» که مخصوص خردسالان است برای نخستین بار پخش می‌شود. این مجموعه در ۳۱۲ قسمت تولید می‌شود که سری اول آن که حدود ۵۲ قسمت است در تابستان پیش رو پخش خواهد شد.

* مجموعه «چیا» که با کیفیت ۴K در بهمن ۹۸ رونمایی شد، ۱۳ قسمت آن آماده شده و پخش می‌شود.

* برنامه «نقاش کوچولو» در ۲۶قسمت، «مثل نامه» مخصوص کودکان در ۴۶ قسمت تهیه و تولید شده است.

* مجموعه برنامه‌های «مهارت‌های زندگی» که با برنامه ریزی‌های صورت گرفته برای ۵۰۰ قسمت تولید خواهد شد.

* «آقا محله و بچه محل» در ۱۳ قسمت و مجموعه جذاب «کلیله و دمنه» در ۲۶ قسمت از دیگر تولیدات مرکز پویانمایی صبا است.

* مجموعه انیمیشن «خروس زیرک و روباه کلک» که انیمیشن موزیکال است و در ۱۳ قسمت جدید در تابستان به روی آنتن می‌رود.

* «رعنا، دختر دهقان» که سری‌های قبلی آن پخش شده امسال هم با ۱۳ قسمت جدید مهمان کودکان می‌شود.

* مجموعه شاخص «شکرستان» در ۱۳ قسمت، تابستان امسال مثل‌ها و روایت‌های ایرانی را به زبانی ساده برای مخاطبان عزیز بیان می‌کند.

* یک مجموعه دیگر «شکرستان» در مدت زمان‌های کوتاه ۲ دقیقه در حوزه سلامت و بهداشت برای کودکان عزیز آگاه سازی می‌کند.

* «تندر، یوز ایرانی» در ۱۳ قسمت تولید شده و انیمیشن علمی است و تلفیقی از فیلم‌های رئال و واقعی است که کودکان را با پدیده‌های علمی آشنا می‌کند.

* مجموعه «جوانمردان» هم که پیش از این با اقبال مخاطبان همراه شده بود تابستان امسال قسمت دوم آن پخش خواهد شد.

**********************************************

شبکه جهانی جام جم

شبکه جهانی جام جم با شروع فصل تابستان برنامه‌های روتین، زنده، کودکانه و تامینی خود را به سمت نشاط و سرگرمی منعطف خواهد کرد.

* برنامه‌های «روز خوش» و «جمع ایرانی» با افزایش آیتم‌های شاد و دعوت از مهمانان خاص به موضوع فراغت می‌پردازد.

* برنامه کودکانه «جهانگرد» و «فرزندان ایران» به طور خاص به ویژگی‌های اموزش، مسافرت، گردشگری اطلاع رسانی و ... اختصاص یافته است.

* پخش میان برنامه‌های تامینی شاد و سرگرم کننده، مسابقه، موسیقیایی و ادبی از دیگر تدارکات شبکه جهانی جام‌جم برای ایام تابستان است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها