jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۸۳۷۶ ۱۸ خرداد ۱۳۹۹  |  ۰۵:۱۱

دبیر انجمن روماتولوژی ایران ضمن اشاره به تاثیرات داروهای درمان بیماران مبتلا به روماتیسم در درمان مبتلایان به کووید 19، گفت: مدت زمان زیادی از اطلاع جهان نسبت به وجود ویروس کووید 19 نمی‌گذرد و به همین دلیل برای هیچ کدام از این داروها که به صورت ترکیبی استفاده می‌شود، نظرات قطعی وجود ندارد.

title

به گزارش جام جم آنلاین، دکتر محسن سروش در گفتگو با ایسنا با بیان اینکه برخی داروهایی که برای درمان بیماری‌های روماتیسمی استفاده می‌شود در حال حاضر در درمان ویروس کرونا هم مورد استفاده قرار گرفته است، گفت: از معروف ترینِ این داروها، داروی کلروکین یا هیدروکسی کلروکین است که در بیماران روماتولوژی کاربرد زیادی دارد.

وی افزود: این دارو در اصل برای بیماری مالاریا تولید شده بود و بعدا مشخص شد تاثیرات خوبی بر سیستم ایمنی بدن دارد و باعث تنظیم سیستم ایمنی می‌شود؛ بنابراین از آن برای درمان برخی بیماران روماتیسمی بویژه در طولانی مدت استفاده کردند. اخیرا متوجه شده‌اند این دارو به دلیل خصوصیت عملکردی بر روی سطح سلول‌ها باعث می‌شود تکثیر ویروس‌ها بویژه ویروس کووید ۱۹ که عامل کرونا است کاهش پیدا کند. از آنجایی که دارو باعث کاهش تکثیر ویروس می‌شود، می‌تواند اثرات مفیدی برای جلوگیری از عوارض بعدی ویروس داشته باشد.

وی با تاکید براینکه مدت زمان زیادی از مطلع شدن جهان از وجود کووید ۱۹ نمی‌گذرد، ادامه داد: به همین دلیل برای هیچ کدام از این داروها نظرات قطعی وجود ندارد و تنها استفاده از برخی از آنها را سیستم‌های بین‌المللی توصیه کردند. هیدروکسی کلروکین یا کلروکین هنوز در پروتکل درمان است و به صورت کوتاه مدت به بیماران داده می‌شود.

دبیر انجمن روماتولوژی ایران با بیان اینکه برای درمان کرونا از این دارو به صورت ترکیبی در کنار سایر داروها استفاده می‌شود، تصریح کرد: هنوز هیج درمان قطعی برای کرونا یافت نشده است و طیفی از داروها برای درمان استفاده می‌شود که هیدروکسی کلروکین هم یکی از این داروها است. از سوی دیگر درمورد داروهای استروئیدی یا کورتون‌ها برای درمان روماتیسم صحبت می‌شود که ممکن است در بیماران روماتیسمی به مقدار زیاد استفاده شود و مصرف آن شیوع زیادی دارد و نباید پس از ابتلا به کرونا تغییری در مصرف آن به وجود آورند. این دارو نیز برای مبتلایان به کرونا در دوزهای بالا مورد استفاده قرار گرفته است اما هنوز به صورت توصیه قطعی مصرف برای بیماران مبتلا به کرونا مورد تایید هیچ سیستم بهداشتی درمانی نیست و همچنان استفاده از آن در فاز تحقیقاتی قرار دارد.

وی افزود: از آنجایی که بیماران روماتیسمی داروهایی مصرف می‌کنند که سرکوب‌گر سیستم ایمنی بدن است یا سیستم ایمنی بدنشان نقص دارد،‌ این بیماران خودشان ترس از ابتلا به کرونا به شکل شدید را دارند درحالیکه شواهد نشان نمی‌دهد که لزوما این بیماران به شکل شدید به کرونا مبتلا شوند یا ابتلای آنها بیش از سایرین باشد. از این رو توصیه‌های لازم به بیمار ارائه می‌شود تا تغییری در مصرف دارو به شکل سرخود به وجود نیاورند. برخی افراد، بیماران روماتیسمی را به دلیل داروهایی که مصرف می‌کنند و نوع بیماری بیش از سایرین نسبت به کرونا می‌ترسانند. درحالیکه این افراد هم باید مانند سایر مردم نکات بهداشتی را رعایت کنند و نباید استرس زیادی به آنها وارد کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

الزامات اقناع افکار عمومی

الزامات اقناع افکار عمومی

رهبر عالیقدر انقلاب در دیدار با اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا بر ضرورت اقناع افکار عمومی به منظور همراه‌سازی مردم در رعایت ضوابط و شیوه نامه‌های بهداشتی و دستورالعمل‌های صادره از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا تأکید کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر