jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۷۴۳۵ ۰۶ خرداد ۱۳۹۹  |  ۰۳:۱۱

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد یک دوره مصرف زیره کوهی به مدت هشت هفته و روزانه ۳.۵ گرم، سطوح تری گلیسیرید را در زنان میانسال فعال بهبود می‌بخشد.

title

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، سندرم متابولیکی در مردم سراسر دنیا بسیار شایع است.

این سندرم شامل چندین عامل پرفشاری خون، اختلال چربی خون، مقاومت انسولینی، چاقی و عدم تحمل گلوکز است که خطر توسعه بیماری قلبی-عروقی و دیابت نوع دو را افزایش می‌دهد.

محققان در پژوهشی با عنوان «تاثیر مصرف زیره کوهی بر شاخص‌های سندرم متابولیکی، قدرت عضلانی و عملکرد قلبی- تنفسی زنان میانسال فعال» این موضوع را بررسی کرده‌اند.

در این پژوهش که توسط مریم احمدزاده، فتاح مرادی و سامان پاشایی از گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز انجام شده، آمده است:« زیره کوهی از جمله گیاهان دارویی ارزشمند و بومی ایران است. مهمترین خواص اسانس زیره سیاه شامل خواص آنتی‌اکسیدانی، ضد تومور، مدر، افزایش‌دهنده استروژن، ضد دیابت، تقویت کننده سیستم ایمنی و دستگاه گوارش است.»

بر اساس آن چه در این مقاله آمده است، روش مطالعه حاضر از نوع کاربردی و نیمه تجربی، شامل گروه‌های آزمایش و کنترل و اندازه‌گیری‌های پیش آزمون و پس‌آزمون بود و زنان میانسال (۳۵ تا ۴۵ سال) و فعال( با سابقه فعالیت بدنی منظم در یک سال قبل از شروع مطالعه) شهرستان سقز مورد مطالعه قرار گرفتند. نمونه‌گیری تحقیق به صورت در دسترس اما گمارش آزمودنی‌ها به گروه‌ها به روش تصادفی‌سازی ساده( قرعه‌کشی) صورت گرفت. حجم نمونه تحت مطالعه ۲۰ نفر بود که به دو گروه آزمایش و کنترل تقسیم شدند.

قبل از شروع دوره مصرف زیره کوهی، ابتدا طی یک جلسه توجیهی، اهداف، طرح‌ و روش‌شناسی تحقیق، نحوه مصرف زیره کوهی و معرفی مختصر آن، ارزیابی‌های آزمایشگاهی (مثلا نمونه‌گیری خون) و مراحل و برنامه زمانی تحقیق به طور مفصل برای داوطلبان تشریح شد.

همچنین، نحوه اجرای صحیح آزمون‌های ارزیابی عملکرد قلبی- تنفسی و قدرت عضلانی به داوطلبان آموزش داده شد. قبل و بعد از اجرای آزمون، آزمودنی‌ها به مدت پنج تا 10 دقیقه خود را گرم و سرد می‌کردند و بین آزمون‌های متوالی نیز پنج دقیقه ریکاوری داده می‌شد. پس از مرحله پیش آزمون، دوره مصرف زیره کوهی شروع شد.

در مطالعه حاضر، زیره کوهی خریداری و توسط کارشناس ارشد گیاه شناسی تایید شد. زیره کوهی تهیه شده در بسته‌های کوچک به میزان ۱.۷۵ گرم در هر بسته در دو وعده غذایی شام و صبحانه ( قبل از وعده غذایی) همراه با دو قاشق غذاخوری ماست کم‌چرب به مدت هشت هفته ( روزانه ۳.۵ گرم) به آزمودنی‌ها داده شد. برای گروه کنترل هم فقط از دو قاشق ماست کم‌چرب قبل از وعده غذایی استفاده شد.

در طول دوره مکمل‌سازی، آزمودنی‌های هر دو گروه برنامه تمرینی معمول خود (ورزش آیروبیک) را تحت نظارت مربی انجام می‌دادند.

نویسندگان این مقاله پس از گردآوری داده‌ها بیان می‌کنند:« براساس یافته‌های مطالعه حاضر، یک دوره مصرف زیره کوهی به مدت هشت هفته و روزانه ۳.۵ گرم، سطوح تری گلیسیرید را در زنان میانسال فعال بهبود می‌بخشد اما تاثیری بر سایر شاخص‌های سندرم متابولیکی و اجزای منتخب آمادگی جسمانی ندارد.»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر