jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۶۵۱۲   ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۹  |  ۰۴:۰۴

در روزه‌داری ماه رمضان به علت گرسنگی طولانی‌مدت متابولیسم پایه به صورت طبیعی حدود ٢٠درصد كاهش می‌یابد. از طرفی به علت كاهش فعالیت‌های روزانه در این ماه نیز حداقل ١٠ درصد كالری كمتری می‌سوزانیم.

title

پس روزه‌داران ٣٠ درصد كمتر از ماه‌های قبل به غذا نیاز دارند و برای این‌كه فقط چاق‌تر نشوند بایستی ٣٠ درصد مصرف كالری خود را كاهش دهند البته در هفته اول ماه رمضان معمولا افراد بین یك تا سه كیلو وزن كم می‌كنند كه این به لاغری ربطی ندارد؛ بلكه این مقدار كاهش آب بدن است كه در چند روز بعد از عید فطر جبران می‌شود. حالا بیاییم تحلیلی كنیم از خوراكی‌های مرسوم در ماه رمضان.

كالری یك عدد پیتزای بزرگ برابر است با یك عدد نان لواش + ٨٠ گرم پنیر + ٣٠ گرم كره + (٤ عدد گردو یا یك عدد تخم‌مرغ).

همین طوركالری یك برش بزرگ كیك خامه‌ای برابر است با یك عدد زولبیا + چهار عدد بامیه. پس افطاری كه بسیاری از ما می‌خوریم یعنی یك عدد پیتزا + یك عدد كیك خامه‌ای به عنوان دسر است.

فكر كنید در روزهای عادی هر روز ما ساعت هشت شب یك بمب كالری به این بزرگی را بخوریم! چه اتفاقی برای ما می‌افتد؟ تازه خیلی از ما اسم این را افطار می‌گذاریم و منتظر شام هم هستیم!
راستش را بخواهید اگر با این سبك روزه‌داری كنید، نه‌تنها كمكی به سلامت خود نمی‌كنید، بلكه این روش برهم‌زننده سیستم بدن شما نیز خواهد بود.

حالا ببینیم سحر چه اتفاقی می‌افتد: یك پرس باقالی‌پلو با گوشت یا غذای مشابه خورده می‌شود و بلافاصله خواب! این سبك غذاخوردن خود به تنهایی كافی است تا دستگاه گوارش انسان را برای یك سال بیمار كند.

سبك غذایی صحیح در روزه‌داری

بهترین روش تغذیه برای روزه‌داری به این صورت است كه سحر، غذا حداكثر به مقدار نیم‌پرس خورده شود و تا 45 دقیقه بعد از آن مطلقا به رختخواب نروید. به نماز و دعا و و... بپردازید و بعد از آن خواب مجاز است. در افطار نیز به چای و شیر و چند عدد خرما و كمی نان و پنیر یا یك كاسه كوچك سوپ یا آش بسنده كنید و یك ساعت بعد از این افطار، وعده بعدی غذایی خورده شود.

در این ماه بهترین زمان پیاده‌روی فاصله افطار سبك تا شام است. برای تمام وعده‌ها میل‌ كردن سالاد یا سبزی‌خوردن توصیه می‌شود. بهترین زمان میوه خوردن برای روزه‌دار آخر شب است.

همین طور از نوشیدن هشت تا ده لیوان آب غافل نشوید. بهتر است آب با تخم شربتی، خاكشیر لیمو و كمی گلاب مخلوط شود و این تركیب به صورت خنك و نه یخ میل گردد تا ایجاد نفخ نكند.

مهرداد رحیم‌زاده - كارشناس تغذیه و رژیم درمانی / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

نگاه طالبان به ابتکار صلح منطقه‌ای

موضوع دیدار هیات طالبان با مقامات جمهوری اسلامی از منظرهای مختلفی قابل بررسی است. شاید ریشه اصلی این مساله به روابط بین طالبان و آمریکا برگردد.

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

مشتری بانک درگیر شناسه شهاب نیست

کد یا شناسه شهاب همان شناسه‌ای است که بانک‌ها مشتری را از طریق آن شناسایی می‌کنند،یعنی برای اشخاص حقیقی کد ملی، اشخاص حقوقی شناسه ملی و برای اتباع خارجی همان شماره فراگیر اتباع خارجی است.

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

فرانسه بر مدار سیاست اجبار

سیاست‌های فرانسه طی سال‌های گذشته تابعی از سازوکارهای دیپلماسی اجبار،‌ همکاری‌های حقوقی و فشارهای سیاسی علیه ایران بوده است.

گفتگو

بیشتر
پشت صحنه یک «دعوت نحس»

گزارش جام‌جم از تولید جدیدترین سریال ماورائی تلویزیون که بعد از مدت‌ها قرار است روی آنتن برود

پشت صحنه یک «دعوت نحس»

راه میانبر رشد کسب‌وکار

گفت‌وگو با دکتر علی رودگر، از پایه‌گذاران هک رشد کسب‌وکار در ایران که موجب رشد بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و بزرگ‌ مقیاس کشور شده است

راه میانبر رشد کسب‌وکار

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر