jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۶۱۴۲ ۱۲ خرداد ۱۳۹۹  |  ۰۷:۵۹

یک روان شناس ورزشی می گوید ویروس کرونا از لحاظ روانی روی بسیاری از افراد جامعه تاثیراتی منفی به جای می گذارد که بخش مهم افرادی که دچار آسیب روحی می شوند افرادی هستند که بیماری کرونا را پشت سر گذاشته اند.

به گزارش جام جم آنلاین ،  در حالی که شیوع ویروس کرونا در سطح جوامع مختلف بشری همچنان ادامه دارد یک روان شناس می گوید این ویروس تاثیراتی منفی بر روی روح و روان افراد می گذارد و ممکن این تاثیرات منفی در دوران بعد از فروکش کردن ویروس کرونا در سطح کشور و جوامع خود را نشان بدهد.

مرضیه ابطحی روان شناس در گفت و گو با جام جم آنلاین عنوان داشت: ما چه در دوران کرونا و چه پس از آن با یک مسئله جدی روبرو هستیم؛ نوع رفتار با بیماران کرونایی. رفتارهای اطرافیان و اعضای خانواده اگر در برابر فرد بهبودیافته از کرونا حالت تدافعی به خود بگیرد روح و روان فرد به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد و باعث تغییر حالات و رفتارهای عادی او می شود.

وی گفت: بگذارید مسئله را بیشتر باز کنم. تصور کنید فردی که بیماری کرونا را شکست داد حالا وارد یک میدان بزرگ جنگ دیگر شده است. این جنگ تحمل رفتارهای اطرافیان است. برخی اطرافیان فرد هنوز از او می ترسند و به شدت دوری می کنند. آنها برخی از این رفتارها را به صورت غیرمستقیم نشان می دهند و برخی دیگر را به صورت مستقیم. اما در هر دو صورت فرد متوجه این رفتارها علیه خود می شود و دچار سرخوردگی و ناراحتی درونی یا بیرونی می شود.

ابطحی افزود: این رفتارها نیرویی به وجود می آورد که فرد را ناخواسته طرد می کند. او عزلت نشین می شود، ارتباط خود را قطع می کند و علاوه بر آن بابت این رفتارها دچار تالمات روحی می شود. باید مراقب ارتباطات خانوادگی و اجتماعی در دوران کرونایی باشیم، برخی از روابطی که تحت تاثیر منفی قرار گرفته شاید به سختی ترمیم شود.

این روان شناس ادامه داد: ما باید بسیار مراقب رفتارهای خود با کسی باشیم که قبلا کرونا داشته است. رفتارهای این چنینی نه تنها در خانواده که در سطح جامعه و به خصوص محل کار هم نمود پیدا می کند.

وی خاطرنشان کرد: احتیاط در برابر ویروس کرونا بسیار معقول و منطقی است و نباید هم غیر از آن باشد اما نباید این اقدام منطقی توام با رفتارهای تدافعی، پرخاشگرانه و طردکننده باشد. فردی که از بیماری کرونا جان سالم به در برده مستعد ابتلای دوباره به آن است و این مورد را علم پزشکی هم اثبات کرده. در برابر چنین فردی باید احتیاط معقول داشت نه رفتارهای تدافعی.

این روان شناس اذعان داشت: ما در دوران پساکرونا با پدیده آسیب های روانی مواجه خواهیم شد. دلیل این آسیب ها علاوه بر موردی که درباره اش حرف زدیم مسائل دیگری هم هست، همچون جدایی های ناشی از جنگ و جدل در دوران قرنطینه، از دست موقعیت های شغلی و اجتماعی که در پی کرونا رقم خورده است و چندین اتفاق دیگر که شکل واقعی خودش را در دوران پساکرونا بیشتر نشان می دهد.

وی در پایان گفت: برای کم کردن آسیب های روانی دوران پساکرونا از همین الان اقدام کنیم و بهترین راه حل این است که با کمک مشاور و یا افراد عقلمند بحران های این دوران را پشت سر بگذاریم تا افراد بابت سختی هایی که متحمل می شوند بیش از این دچار بحران نشوند و علاوه بر کرونا با بحران دیگری دست و پنجه نرم نکنند.

هیلدا حسینی خواه / جام جم آنلاین 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر