jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۴۵۷۲۱ ۰۵ بهمن ۱۳۹۸  |  ۱۷:۳۲

فوق تخصص بیماری‌های عفونی گفت: بیماری کرونا واکسن و درمان اختصاصی خاصی ندارد.

«کرونا» واکسن خاصی ندارد / رعایت بهداشت فردی تنها راه مقابله

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، مسعود مردانی، فوق تخصص بیماری‌‌های عفونی و گرمسیری با اشاره به بروز موارد جدید حاد تنفسی در شهر ووهان کشور چین از ایجاد موج نگرانی در سراسر دنیا در رابطه با شیوع و همه‌گیری این بیماری خبر داد.

هشدار به تجار ایرانی درباره ویروس کرونا

وی به ایرانیانی که در چین اقامت دارند و یا قصد خروج از کشوربه مقصد چین را به هر دلیلی دارند، توصیه کرد: افرادی که در چین اقامت دارند باید از تردد غیر ضروری به شهرها و مناطق درگیر با این بیماری پرهیز کنند و به هموطنان و تجار ایرانی نیز توصیه می‌کنم از سفر غیر ضروری به مقصد چین تا اطلاع ثانوی جدا خودداری کنند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اطلاعیه سفارت ایران در پکن، خاطرنشان کرد: در این اطلاعیه از هموطنان درخواست شده با توجه به شیوع این بیماری در چین حتما مقصد خود را در چین قبل از رفتن رصد و از تردد در اماکن مشکوک و آلوده خودداری کنند و در ادامه اگر چنانچه کار ضروری در این کشور ندارند از ورود و خروج به این کشور خصوصا در شهرهای قرنطینه پرهیز کنند.

مردانی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در ایران برای پیشگیری از بروز و شیوع این بیماری، ادامه داد: در فرودگاه امام خمینی(ره) تمام افراد در همه پروازهایی که از چین وارد ایران می‌شوند، پیش از ورود مورد بررسی و در صورت مشاهده علایم مورد معاینه قرار می‌گیرند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان داشت: ویروس کرونا ویروسی شناخته شده است که بعد از رینو ویروس‌ها دومین علت عفوت‌های دستگاه تنفسی فوقانی محسوب می‌شوند.

عضو کمیته کشوری آنفولانزادامه داد: دو نوع از این ویروس به نام بیماری سارس در سال ۲۰۰۳ در تمام دنیا اپیدمی شد که در همان بازه زمانی ۷۷۴ مورد مرگ و میر را به خود اختصاص داد. همچنین در ادامه نوع دیگر این ویروس در عربستان شیوع پیدا کرد و موجب مرگ و میر ۸۸۵ نفر شد، بعدها مشخص شد شتر و شیر شتر می‌تواند از عوامل انتقال این بیماری باشد.

نسل جدید ویروس کرونا در چین

وی ادامه داد: نسل جدید ویروس کرونا که در کشور چین شیوع پیدا کرده نوع جدیدی از ویروس کروناست که با انواع دیگر آن متفاوت است.

مردانی درباره نحوه شیوع این ویروس در کشور چین، توضیح داد: این ویروس ۳۱ سپتامبر ۲۰۱۹ میلادی در شهر بوهان کشور چین شیوع پیدا کرد و مشاهدات اولیه گواه این مهم بود که عمدتا مبتلایان در بازار عمده فروشی ماهی و غذاهای دریایی فعالیت می‌کردند که در همان روزهای آغازین شیوع این بیماری به تعطیلی بازار وانجام اقدامات سلامت و گندزدایی از این بازارها تقریبا این بیماری کنترل شد.

عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا ادامه داد: این بیماری تشابه ۷۰ درصدی با ویروس سارس دارد و اولین مورد مرگ و میر ناشی از ابتلا به آن در ژانویه ۲۰۲۰ در چین اتفاق افتاد، به دنبال آن تعدادی از پرسنل پزشکی و خدمت دهندگان سرویس‌های درمانی با این بیماری درگیر شدند.

عضو هیأت علمی دانشگاه به روند شتابنده انتقال انسان به انسان این ویروس در دنیا اشاره کرد و گفت: بعد از کشور چین موارد ابتلا در تایلند، ژاپن، کره جنوبی، آمریکا، استرالیا و اخیرا طی ۴۸ ساعت گذشته در فرانسه مشاهده شده است.

مردانی افزود: علیرغم این که سازمان جهانی بهداشت طی سه روز گذشته جلسه‌ای فوق العاده برای بررسی این بیماری تشکیل و هشدارهای لازم را به کشور چین و سایر مناطق درگیر این بیماری داده، ولی تاکنون این سازمان فراگیری ابعاد جهانی و محدودیت‌های بین المللی را برای مقابله با این ویروس تایید نکرده است.

چطور یک ویروس ۲۰ میلیون نفر را قرنطینه کرد؟

وی از قرنطینه بیماران و افراد در معرض خطر در کشور چین خبر داد و توصیه کرد: با توجه به هشدارهای سازمان بهداشت جهانی به افراد توصیه می‌شود از انجام سفرهای غیر ضروری به کشور چین جدا خودداری کنند.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به قرنطینه ۲۰ میلیونی در کشور چین، خاطرنشان کرد: متاسفانه تاکنون ۸۳۵ مورد ابتلا به این ویروس گزارش شده که از این تعداد ۲۶ نفر جان خود را از دست داده اند.

عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا با بیان اینکه احتمال انتقال این بیماری از حیوانات زنده مثل گرگ، خفاش، خرگوش، نهنگ سفید و مار گزارش شده، تاکید کرد: افرادی که با این حیوانات سرو کار دارند باید مسایل بهداشت فردی و اجتماعی را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند.

مردانی شست و شوی مکرر دست‌ها را مهمترین راه برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری ذکر کرد و گفت: رعایت بهداشت فردی در مقابل بیماران علامت دار مثل سرفه، تنگی نفس، آب ریزش بینی و علایم تنفسی است؛ همچنین افرادی که سرفه و عطسه می‌کنند باید از دستمال کاغذی یکبار مصرف و یا درصورت نبودن دستمال حداقل در آستین لباس خود سرفه یا عطسه کنند.

فوق تخصص بیماریهای عفونی با بیان اینکه بیمارستانی ۱۰۰۰ تختخوابی طی ۷ تا ۱۰ روز آینده در چین راه اندازی و تجهیز خواهد شد، اظهار امیدواری کرد: با تدابیری همچون جداسازی بیماران و یا افراد مشکوک مبتلا بتوان این بیماری را کنترل کرد.

هیچ موردی از ابتلا به کرونا در کشور مشاهده نشده است

عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا خاطرنشان کرد: یادمان باشد این بیماری واکسن و درمان اختصاصی خاصی ندارد؛ بنابراین لازم است برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری بهداشت فردی و اجتماعی را مورد توجه ویژه قرار دهیم.

مردانی با تاکید بر اینکه هیچ موردی از ابتلا به این بیماری در ایران مشاهده نشده، خاطرنشان کرد: طی هفته‌های آتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سمینار یک روزه‌ای درباره کروناویروس جدیدی که در چین شیوع پیدا کرده برگزار خواهد کرد.

وی یادآور شد: در این سمینار دستورالعمل کشوری مقابله و پیشگیری با این بیماری تبیین خواهد شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر