jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۲۷۲۸ ۲۷ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

ژاپن به طور سنتی رابطه بسیار خوبی با ایران داشته و این مراودات در سطوح مختلف سیاسی و تجاری جریان داشته است. همچنین نام ژاپن و کالاهای ژاپنی در اذهان مردم ایران همراه با خوشنامی است.

اگر ایران بتواند روابط با ژاپن را به موقعیت گذشته بازگرداند امتیاز و موفقیت بزرگی کسب کرده است. اما در شرایط فعلی با توجه به این‌که نخست‌وزیر ژاپن تبعیت کاملی نسبت به ترامپ و سیاست‌های آمریکا دارد و این کشور به اجبار یا اختیار در تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان مشارکت دارد به نظر می‌رسد نگاه ما باید نسبت به ژاپن محتاطانه باشد. از این رو، این سفر نباید این تصور را برای ژاپن و مهم‌تر از آن آمریکا ایجاد کند که ایران از موضع ضعف برخورد کرده است. جمهوری اسلامی ایران شروط شفاف و روشنی را برای آمریکا شامل بازگشت به برجام و برداشتن تحریم‌ها تعیین کرده است. بنابراین این سفر نباید باعث ایجاد این شائبه شود که ایران از مواضع خود عقب‌نشینی کرده است چون در صورت ایجاد چنین ذهنیتی، آمریکا به ادامه سیاست خصمانه تا به دست آوردن امتیازات تشویق خواهد شد. گذشته از این شاید بهتر باشد که علاوه بر ژاپن، رئیس‌جمهور برنامه‌هایی برای سفر به برخی شرکای سیاسی و تجاری ایران مثل روسیه و چین تدارک ببیند تا از این طریق، پیام‌های روشنی به طرف‌های غربی و آمریکا داده شود. اتخاذ این تدبیر به غربی‌ها خواهد فهماند که دست ایران در عرصه‌ بین‌المللی خالی نیست و آنها باید بدانند گزینه‌های جایگزین برای ایران وجود دارد.


محمد مرندی

استاد دانشگاه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر