jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۴۲۴۶۵ ۲۵ آذر ۱۳۹۸  |  ۱۷:۰۰

متخصصان علوم پزشکی در انگلیس دریافتند که خوردن روزانه دو سیب می‌تواند خطر ابتلا به سکته قلبی یا مغزی را در افراد کاهش دهد.

کاهش خطر سکته‌ با خوردن روزانه دو سیب!

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، در مطالعه‌ای جدید از سوی متخصصان دانشگاه «ریدینگ» انگلیس، ۴۰ نفر با کلسترول کمی بالا به مدت هشت هفته روزانه دو عدد سیب بزرگ خوردند و همین امر میزان کلسترول «بد» آن‌ها را حدود چهار درصد کاهش داد.

این خاصیت در میوه سیب می‌تواند به کاهش خطر سکته قلبی یا مغزی که به دلیل سخت شدن کلسترول در شریان‌ها ایجاد می‌شود، منجر شود.

دو سیب بزرگ حاوی تقریباً یک چهارم فیبر روزانه توصیه شده برای یک فرد و یک نوع فیبر است که سوخت باکتری‌های موجود در روده را تامین کرده و باعث کاهش کلسترول می‌شود.

متخصصان همچنین دریافتند که افراد پس از خوردن روزانه دو سیب رگ‌های خونی سالم‌تر و آرام‌تری داشته که این اثر مشابه سایر غذاهای حاوی ترکیبات طبیعی به نام پلی فنول مانند چای است.

به باور متخصصان فیبر و پلی فنول موجود در سیب عامل این اثرات است. لازم به ذکر است که آبمیوه سیب چنین اثراتی از خود بروز نداده است.

اگر چه تاثیر خوردن سیب نسبت به مصرف داروهای استاتین که به طور معمول میزان کلسترول را ۳۰ تا ۵۵ درصد کاهش می‌دهند، بسیار کمتر است اما با این حال این تغییر کوچک در رژیم غذایی هنوز هم می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی کمک کند.

کارشناسان معتقدند نوعی فیبر موجود در سیب سوخت باکتری‌های مهم روده را برای تولید اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه تامین می‌کند که ممکن است باعث کاهش تولید کلسترول در کبد شود. این باکتری‌ های روده همچنین ممکن است شکل نمک‌های صفراوی حاوی کلسترول را تغییر دهد، به طوری که مقادیر بیشتری از آن به خارج از بدن منتقل شود که در نتیجه خطر بروز سکته‌های قلبی و مغزی کاهش می‌یابد.

به نوشته روزنامه دیلی میل، مطالعات نشان داده زنان فایده بیشتری از خوردن روزانه دو سیب نسبت به مردان می‌برند، هر چند برای تایید این ادعا به مطالعات بیشتری نیاز است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

خشم ایالات متحده آمریكا از شكست در جنگ یمن، به نقطه اوج خود رسیده است. بن‌سلمان، بن‌زاید و دیگر مهره‌های واشنگتن در منطقه به نماد استیصال در برابر مقاومت تمام‌عیار انصارا... و نیروهای مقاومت یمن تبدیل شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر