jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۴۲۴۶۵ ۲۵ آذر ۱۳۹۸  |  ۱۷:۰۰

متخصصان علوم پزشکی در انگلیس دریافتند که خوردن روزانه دو سیب می‌تواند خطر ابتلا به سکته قلبی یا مغزی را در افراد کاهش دهد.

کاهش خطر سکته‌ با خوردن روزانه دو سیب!

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، در مطالعه‌ای جدید از سوی متخصصان دانشگاه «ریدینگ» انگلیس، ۴۰ نفر با کلسترول کمی بالا به مدت هشت هفته روزانه دو عدد سیب بزرگ خوردند و همین امر میزان کلسترول «بد» آن‌ها را حدود چهار درصد کاهش داد.

این خاصیت در میوه سیب می‌تواند به کاهش خطر سکته قلبی یا مغزی که به دلیل سخت شدن کلسترول در شریان‌ها ایجاد می‌شود، منجر شود.

دو سیب بزرگ حاوی تقریباً یک چهارم فیبر روزانه توصیه شده برای یک فرد و یک نوع فیبر است که سوخت باکتری‌های موجود در روده را تامین کرده و باعث کاهش کلسترول می‌شود.

متخصصان همچنین دریافتند که افراد پس از خوردن روزانه دو سیب رگ‌های خونی سالم‌تر و آرام‌تری داشته که این اثر مشابه سایر غذاهای حاوی ترکیبات طبیعی به نام پلی فنول مانند چای است.

به باور متخصصان فیبر و پلی فنول موجود در سیب عامل این اثرات است. لازم به ذکر است که آبمیوه سیب چنین اثراتی از خود بروز نداده است.

اگر چه تاثیر خوردن سیب نسبت به مصرف داروهای استاتین که به طور معمول میزان کلسترول را ۳۰ تا ۵۵ درصد کاهش می‌دهند، بسیار کمتر است اما با این حال این تغییر کوچک در رژیم غذایی هنوز هم می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی کمک کند.

کارشناسان معتقدند نوعی فیبر موجود در سیب سوخت باکتری‌های مهم روده را برای تولید اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه تامین می‌کند که ممکن است باعث کاهش تولید کلسترول در کبد شود. این باکتری‌ های روده همچنین ممکن است شکل نمک‌های صفراوی حاوی کلسترول را تغییر دهد، به طوری که مقادیر بیشتری از آن به خارج از بدن منتقل شود که در نتیجه خطر بروز سکته‌های قلبی و مغزی کاهش می‌یابد.

به نوشته روزنامه دیلی میل، مطالعات نشان داده زنان فایده بیشتری از خوردن روزانه دو سیب نسبت به مردان می‌برند، هر چند برای تایید این ادعا به مطالعات بیشتری نیاز است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

محرومیت زدایی عزم جدی می‌خواهد

اتفاقی تلخ که برای مرحوم خانم آسیه پناهی افتاد بار دیگر ذهن‌ها را متوجه این موضوع کرد که باید برای محرومان و مستضعفان جامعه که قدرت خرید مسکن ندارند و به کپرنشینی و حاشیه‌نشینی روی آورده‌اند، فکری اساسی کرد.

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

آرزوهای ناکام مارتین لوتر کینگ

ریشه حوادث و اعتراضاتی که این روزها در شهر مینیاپولیس در حال وقوع است به خشونت علیه یک جوان سیاهپوست آمریکایی برمی‌گردد. اما علت اعتراض و واکنش بسیار گسترده سیاهپوستان به این ماجرا این است که بارها در آمریکا، حوادثی از این قبیل اتفاق افتاده و این اولین بار نیست.

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

گفتگو

بیشتر
حمله به رکورد ۵۰‍۱

مجتبی ملکی، قهرمان پاورلیفتینگ جهان در گفت‌وگو با جام‌جم از هدف بزرگ بعدی‌اش گفت

حمله به رکورد ۵۰‍۱

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر