jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۴۲۰۳۰   ۲۳ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

اگر زائر مشهد بوده اید و همزمان اهل بازار و بازارگردی،​ احتمال دارد گذرتان به بازار قدیمی فرش مشهد هم افتاده باشد؛ یکی از قدیمی ترین بازارهای فرش مشهد که ابتدا در حاشیه حرم مطهر قرار داشت و بعدها به دلیل گسترش حرم و واقع شدن در بافت قدیمی و تاریخی شهر، بخش بزرگی از آن تخریب شد. بخش باقیمانده هم به دلیل قرار گرفتن در بافت فرسوده نیازمند مرمت و بازسازی است.

این بازار کهنه اما دیدنی در سال 83 ثبت ملی شده و مهم‌تر این‌که هنوز می توان در این بازار فرش اصیل خراسانی را به تماشا نشست. همین ها هم بوده که میراث فرهنگی خراسان رضوی درصدد مرمت این بازار برآمده و مدیرکل این اداره از اجرای طرح احیای آن خبر می دهد. ابوالفضل مکرمی‌فر می گوید: بحث مرمت بازار تاریخی فرش مشهد در سال 85 مطرح و در آن زمان اقداماتی برای مرمت و احیای آن انجام شد، اما به سرانجام نرسید و در سال 97 مجدداً میراث فرهنگی و شهرداری برای احیای بازار فرش به توافق رسیدند./ جام جم دیلی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نشانه‌گذاری‌ های غدیر

نشانه‌گذاری‌ های غدیر

واقعه غدیرخم را نمی‌توان صرفا یک اتفاق در بستر زمان دانست که اگر چنین باشد، ما که سال‌ها و قرن‌ها پس از این واقعه زندگی می‌کنیم، ناگزیریم آن را در بستر تاریخ بنگریم و چگونگی این رویداد را در زمان، مکان و شرایط تاریخی مورد نقل یا حداکثر نقل و بررسی قرار دهیم، اما به درستی باید به غدیر نگریست و درباره آن سخن گفت.

بازخوانی شکست خط نفاق

بازخوانی شکست خط نفاق

سازمان مجاهدین خلق روز چهارشنبه 25 بهمن‌ماه سال 1357 هجری شمسی (سه روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی) اقدام به برگزاری راهپیمایی مسلحانه و اجرای نمایش قدرت از حد فاصل دانشگاه تهران تا خیابان تخت‌ جمشید (طالقانی) کرد.

عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر