jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۴۱۲۱۲ ۱۸ آذر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

طولانی شدن اعتصاب پزشکان در زیمبابوه و عدم تفاهم دولت و پزشکان بر سر دستمزد و خدمات آنها، منجر به بروز وضعیتی بحرانی در این کشور شده است.

بااین‌حال به نظر می‌رسد قربانیان اصلی این منازعه، کسی جز شهروندان این کشور و به‌خصوص افراد بیمار و آسیب‌پذیر نباشند! کار به‌جایی رسیده است که برخی پزشکان بیمارستان‌های عمومی زیمبابوه، در اعتراض به وخامت شرایط کار و اخراج بیش از 435 پزشک جوان توسط دولت (که به دنبال ایجاد بن‌بست سه‌ماهه در قبال حل‌وفصل مسائل مالی و حقوقی آنها صورت گرفت) برخی ابزارهای مهم بیمارستان را تخریب کردند.
در این میان، کمبود امکانات پزشکی در کشور زیمبابوه نیز به یک بحران تبدیل‌شده است. پزشکانی که همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند، از کمبود وسایل اولیه و درمانی مانند باند پانسمان، دستکش و سرنگ رنج می‌برند. در چنین شرایطی ارائه خدمات به بیماران به‌شدت کاهش پیدا کرده و در مقابل، جمعیت بیمار این کشور در معرض آسیب‌های جدی و مرگ قرارگرفته است.
انجمن پزشکان ارشد بیمارستان‌های زیمبابوه در بیانه‌ای تأکید کرده است آنچه امروز در بیمارستان‌های این کشور و به دلیل بحران‌های مالی و نبود خدمات اولیه به بیمار صورت می‌گیرد، نوعی نسل‌کشی خاموش محسوب می‌شود. این اوضاع نه‌تنها به سمت بهبود پیش نمی‌رود، بلکه ممکن است در آینده سخت‌تر شود. هم‌اکنون نشانه‌ای دال بر همیاری و همکاری طرفین منازعه برای حل بحران و رهایی نسبی زیمبابوه از بحران موجود مشاهده نمی‌شود.
انجمن پزشکان زیمبابوه خطاب به مقامات دولتی تأکید کرده‌اند اعضای این انجمن دیگر نمی‌توانند با چنین شرایطی کنار بیایند. این پزشکان خواستار بازگشت به کار مجدد کسانی هستند که به دلیل اعتصاب از سوی دولت اخراج شده‌اند. بااین‌حال دولت و به‌خصوص مقامات وزارت بهداشت زیمبابوه تأکید دارند به‌زودی، فراخوانی برای جایگزینی پزشکان اخراج شده و اعتصاب کننده برگزار خواهد کرد تا پست‌های خالی شده آنها پر شود. این مسأله نشان می‌دهد دولت زیمبابوه تمایلی نسبت به بازگشت اخراج شدگان به محل کارشان ندارد. مقامات دولتی در زیمبابوه تأکید کرده‌اند نمی‌توانند پزشکان اعتصاب کننده‌ای که به دلیل ایجاد بن‌بست در شرایط پزشکی و درمانی کشور اخراج شده‌اند را بر سر کار بازگرداند. درهرحال، قربانیان اصلی منازعه انجمن پزشکان و دولت زیمبابوه، مردم و بیمارانی هستند که در میان مجادله تمام‌عیار شکل‌گرفته در کشورشان سرگردان و حیران مانده‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر