jamejamsima
سیما یادداشت کد خبر: ۱۲۴۱۱۴۶   ۱۸ آذر ۱۳۹۸  |  ۱۳:۳۲

تمام سریال‌های پرمخاطب تلویزیون، آنهایی بوده‌اند که سناریوهای قوی و استخوان‌دار داشته‌اند و تمام ضعف‌های نمایشی مملکت ریشه دارد در بی‌توجهی به فیلمنامه.

رادیو و تلویزیون مهم‌ترین ابزار سرگرم‌سازی

فیلمنامه، مهم‌ترین بخش یک سریال است، ولی در کشور ما متاسفانه چیزی که اهمیت دارد ابتدا بازیگر و بعد کارگردان و تهیه‌کننده و فیلمنامه در رتبه آخر اهمیت است.

دقت کنید تمام سریال‌هایی که فیلمنامه‌های مناسب و منسجمی داشته‌اند نظیر «هزاردستان»، «امام علی» و «کیف انگلیسی»، پروژه‌های خوبی از آب درآمدند.

برخی می‌گویند سوژه‌های محدود عامل شکل‌گیری فیلمنامه‌های ضعیف است اما من می‌گویم حتی اگر سوژه جذاب نباشد، ولی ساختار فیلمنامه‌ کشش داشته باشد به یقین می‌توان از دل آن، یک فیلم مناسب برای تماشاگر بیرون کشید.

متاسفانه برخی فیلمنامه‌ها کپی‌برداری از آثار خارجی یا حتی آثار ایرانی دهه‌های گذشته است و برای همین هم مخاطب چنان که باید به سمت سریال نمی‌آید.

در کشور ما رادیو و تلویزیون، مهم‌ترین ابزار تبلیغات و فرهنگسازی است. رادیو در این 40سال با این همه محدودیت، خوب عمل کرده است و سریع و به‌روز بوده و تلویزیون هم کمابیش سعی بر بهبود داشته است.

من در حسن نیت بیشتر مدیریت‌ها هیچ شکی ندارم و سابقه آنها هم همین را نشان می‌دهد که آدم‌های موجهی از لحاظ کاری و اخلاقی و حتی دلسوزی هستند، ولی برخی کارها باید به صورت ریشه‌ای حل شود و ازجمله تمرکز بر ارتقای کیفی سناریوها.

باید همه کمک کنند به رونق کیفی فیلمنامه‌ها تا در سایه ارتقای کیفی فیلمنامه‌ها، رشد سریال‌سازی را شاهد باشیم و روزبه‌روز بر دامنه مخاطبان سریال‌های خود بیفزاییم.

حسن هدایت - کارگردان / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

گفتگو

بیشتر
سلبریتی‌ زده نیستیم

مژده لواسانی، مجری «بسته پیشنهادی» از ویژگی‌های برنامه‌ای می‌گوید بعد از مد‌ت‌ها با آن به تلویزیون بازگشته است

سلبریتی‌ زده نیستیم

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها