jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۳۷۵۹۳ ۲۶ آبان ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

بسیاری از مردم در دوهای ماراتن شرکت می‌کنند و بسیاری دیگر برای تناسب اندام وزنه می‌زنند، اما واقعا برای ارتقای سطح عمومی آمادگی جسمانی و کیفیت زندگی این گونه برنامه‌های ورزشی سنگین ضروری نیست.

تمرینات عملکردی به صورت اختصاصی برای بهبود فعالیت‌های عادی و روزمره شما طراحی شده‌اند و به شما کمک می‌کنند شرایط جسمانی بهتری در عملکرد روزانه خود داشته باشید. به عنوان مثال، فعالیت‌هایی مانند باغبانی، پاروکردن برف برای عبور، حمل مواد غذایی و از این دست کارها نیاز به یک توانایی جسمانی اولیه دارد. شما می‌توانید از تمرینات عملکردی در این خصوص بهره ببرید بدون این‌که برای تمرین به تجهیزات پیچیده و گران‌قیمتی نیاز داشته باشید.
به علاوه بسیاری از این تجهیزات ورزشی روی یک گروه از عضلات خاص عمل می‌کنند، در حالی‌که تمرینات عملکردی گروه‌های متعدد عضلات و الگوهای مختلف حرکتی را در بر می‌گیرند و نواحی مختلفی از بدن از این تمرینات بهره‌مند می‌شوند.
تمرینات عملکردی، فرد را با فعالیت‌ها و موقعیت‌های واقعی زندگی مواجه می‌کند و به این ترتیب ترکیبی از قدرت و هماهنگی عضلانی را سبب می‌شوند. به عنوان مثال، فیزیوتراپیست‌ها با قراردادن وسیله‌ای به نام نردبان چابکی روی زمین و انجام تمرینات متنوع مثل پریدن و لی‌لی کردن، سعی در بازگرداندن مهارت‌های ورزشکاران به دنبال آسیب‌های مختلف خواهند داشت.
همین وسیله در سالمندان به جای تمرینات سریع و سخت، با تمریناتی تعادلی و آرام، به هماهنگی چشم و پای آنها، کنترل بدن و حفظ تعادل کمک می‌کند و خطر زمین خوردن‌شان را در فعالیت‌های روزمره کاهش می‌دهد. استفاده از ابزاری همچون وزنه‌های دسته دار به تقویت زنجیره عضلانی پشتی و عضلات مرکزی شکمی کمک می‌کند. این وسیله علاوه بر کمک به ورزشکاران در افزایش قدرت و تحمل عضلات و رسیدن به سطح آمادگی بالاتر، روشی ایده‌آل برای بی‌نیازی از درمان‌های مختلف کمردرد، هنگام کارهای روزانه مانند بیرون آوردن لباس‌های شسته شده از داخل ماشین لباسشویی یا بلند کردن کیسه سیب زمینی از داخل سبد خرید است.
مثل همه روش‌های تمرین درمانی و برنامه‌های آمادگی جسمانی، تمرینات عملکردی هم برای افرادی با شرایط روحی و روانی، جسمانی و نیازهای خاص می‌توانند سودمند باشند. تمرینی که برای یک نفر مفید است ممکن است برای نفر دیگر آسیب زننده باشد. به این ترتیب مهم است پروتکل‌های تمرین درمانی تحت نظر فیزیوتراپیست انجام شوند. اگر همه چیز تحت کنترل باشد، این تمرینات می‌توانند صدمات عضلانی و مفصلی را کاهش دهند. ویژگی مهم این تمرینات مناسب بودن آنها برای همه سنین است. این تمرینات به شما کمک می‌کنند انگیزه‌ای مضاعف برای رسیدن به همه اهداف آمادگی جسمانی خود پیدا کنید. این ورزش‌ها در هر مکانی قابل انجام هستند و پیشرفت شما به آسانی قابل تشخیص و پیگیری است.

دکتر پرهام پارسانژاد

متخصص فیزیوتراپی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر