jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۳۷۵۹۳ ۲۶ آبان ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

بسیاری از مردم در دوهای ماراتن شرکت می‌کنند و بسیاری دیگر برای تناسب اندام وزنه می‌زنند، اما واقعا برای ارتقای سطح عمومی آمادگی جسمانی و کیفیت زندگی این گونه برنامه‌های ورزشی سنگین ضروری نیست.

تمرینات عملکردی به صورت اختصاصی برای بهبود فعالیت‌های عادی و روزمره شما طراحی شده‌اند و به شما کمک می‌کنند شرایط جسمانی بهتری در عملکرد روزانه خود داشته باشید. به عنوان مثال، فعالیت‌هایی مانند باغبانی، پاروکردن برف برای عبور، حمل مواد غذایی و از این دست کارها نیاز به یک توانایی جسمانی اولیه دارد. شما می‌توانید از تمرینات عملکردی در این خصوص بهره ببرید بدون این‌که برای تمرین به تجهیزات پیچیده و گران‌قیمتی نیاز داشته باشید.
به علاوه بسیاری از این تجهیزات ورزشی روی یک گروه از عضلات خاص عمل می‌کنند، در حالی‌که تمرینات عملکردی گروه‌های متعدد عضلات و الگوهای مختلف حرکتی را در بر می‌گیرند و نواحی مختلفی از بدن از این تمرینات بهره‌مند می‌شوند.
تمرینات عملکردی، فرد را با فعالیت‌ها و موقعیت‌های واقعی زندگی مواجه می‌کند و به این ترتیب ترکیبی از قدرت و هماهنگی عضلانی را سبب می‌شوند. به عنوان مثال، فیزیوتراپیست‌ها با قراردادن وسیله‌ای به نام نردبان چابکی روی زمین و انجام تمرینات متنوع مثل پریدن و لی‌لی کردن، سعی در بازگرداندن مهارت‌های ورزشکاران به دنبال آسیب‌های مختلف خواهند داشت.
همین وسیله در سالمندان به جای تمرینات سریع و سخت، با تمریناتی تعادلی و آرام، به هماهنگی چشم و پای آنها، کنترل بدن و حفظ تعادل کمک می‌کند و خطر زمین خوردن‌شان را در فعالیت‌های روزمره کاهش می‌دهد. استفاده از ابزاری همچون وزنه‌های دسته دار به تقویت زنجیره عضلانی پشتی و عضلات مرکزی شکمی کمک می‌کند. این وسیله علاوه بر کمک به ورزشکاران در افزایش قدرت و تحمل عضلات و رسیدن به سطح آمادگی بالاتر، روشی ایده‌آل برای بی‌نیازی از درمان‌های مختلف کمردرد، هنگام کارهای روزانه مانند بیرون آوردن لباس‌های شسته شده از داخل ماشین لباسشویی یا بلند کردن کیسه سیب زمینی از داخل سبد خرید است.
مثل همه روش‌های تمرین درمانی و برنامه‌های آمادگی جسمانی، تمرینات عملکردی هم برای افرادی با شرایط روحی و روانی، جسمانی و نیازهای خاص می‌توانند سودمند باشند. تمرینی که برای یک نفر مفید است ممکن است برای نفر دیگر آسیب زننده باشد. به این ترتیب مهم است پروتکل‌های تمرین درمانی تحت نظر فیزیوتراپیست انجام شوند. اگر همه چیز تحت کنترل باشد، این تمرینات می‌توانند صدمات عضلانی و مفصلی را کاهش دهند. ویژگی مهم این تمرینات مناسب بودن آنها برای همه سنین است. این تمرینات به شما کمک می‌کنند انگیزه‌ای مضاعف برای رسیدن به همه اهداف آمادگی جسمانی خود پیدا کنید. این ورزش‌ها در هر مکانی قابل انجام هستند و پیشرفت شما به آسانی قابل تشخیص و پیگیری است.

دکتر پرهام پارسانژاد

متخصص فیزیوتراپی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هراس از قدرتمند شدن سوریه

هراس از قدرتمند شدن سوریه

اعلام نظر نخست وزیر سوریه در مورد هدف قرار گرفتن هفت نفتکش که به سمت این کشور در حال حرکت بودند نگرانی‌هایی را دامن زده است.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر