jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۲۳۵۹۱۴ ۱۳ آبان ۱۳۹۸  |  ۱۴:۲۰

میزان بارش‌های کشور تا چهل و دومین روز سال آبی جدید به ۲۳ میلیمتر رسیده است.

میزان بارش‌ها در ایران به ۲۳ میلیمتر رسید

به گزارش جام جم آنلاین از ایرنا، میزان بارش‌های کشور براساس تازه ترین گزارش دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران تا دوازدهمین روز آبان ماه به ۲۳ میلیمتر رسید و این درحالی است که میزان بارش نسبت به مدت مشابه پارسال با بارش ۲۴.۴ میلیمتری رشد منفی ۱.۴ درصدی را نشان می دهد.

این میزان بارندگی نسبت به میانگین ۵۱ ساله با بارش ۱۵.۱ میلیمتر رشد۵۲ درصدی دارد و این مقدار بارش‌ها درحالی رخ داده که درصد پرشدگی یا همان حجم سدهای کشور که در شهریورماه امسال ۵۶ درصد بود به ۵۴ درصد کاهش یافته و گویای آن است که بارندگی ها به میزانی نبوده که بتواند ذخیره آب پشت سد را افزایش دهد.

کشورمان دارای ۶ حوضه آبی شامل دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، مرزی شرق و قره قوم است.

میزان بارش ها در حوضه آبریز دریای خزر در سال آبی جدید ۷۰.۷ میلی متر است که در مقایسه با بارش های پارسال به میزان ۷۲.۴ میلیمتر رشد منفی ۲.۳ درصدی را دارد.

درحوضه آب ریز خلیج فارس و دریای عمان بارندگی ۲۰.۷ میلیمتر ثبت شده که در مقایسه با بارش‌های پارسال با رقم ۲۸.۱ با رشد منفی روبرو است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر