jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۳۳۵۵۹ ۲۵ مهر ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

به بهانه سالگرد شهادت سرینا شیم خبرنگار پرس‌تی‌وی

جرمش آن بود که اسرار هویدا می‌کرد!

دیگر باید پذیرفت مفاهیمی مثل جهاد و جنگ و جبهه و شهادت محدود به میدان نبرد و خاکریزهای شنی نیست و میدان خبرنگاری و حوزه اطلاع‌رسانی به جبهه تازه‌ای بدل شد که درِ باغ شهادت در آن باز است.

اکنون پنج سالی می‌شود که از کشته شدن سرینا شیم، خبرنگار شبکه پرس‌تی‌وی می‌گذرد. سرینا شیم که حوزه پر خطری را برای فعالیت‌های رسانه‌ای‌اش انتخاب کرده بود برای مدت‌ها در مرز سوریه و ترکیه فعالیت می‌کرد و گزارش‌هایی از انتقال تروریست‌های داعش در قالب کامیون‌هایی با لوگوی سازمان بین‌المللی غذا و سازمان‌های مردم‌نهاد از ترکیه به سوریه تهیه کرد. او شهروند آمریکا با اصلیت لبنانی، از معدود خبرنگارانی بود که راجع به نفوذ تروریست‌های تکفیری به سوریه از طریق مرز ترکیه گزارش تهیه کرده بود و جسارت حرفه‌ای در خوری داشت. حوزه خبری که غالبا مردانه تصور و تعریف می‌شود و خبرنگاران زن معمولا کمتر وارد این حوزه می‌شوند.
شیم، شم خبری لازم را داشت و توانست به خبرنگاری موثر در حیطه کاری خود بدل شود. یکی از مهم‌ترین کارهای او که ماندگار شد، انتشار عکس‌هایی بود که نشان می‌داد تکفیری‌ها با استفاده از کامیون‌های سازمان جهانی غذا و دیگر نهادهای غیردولتی از مرز عبور می‌کنند.
بعد از انتشار خبر فوت او بر اثر سانحه رانندگی؛ مرگ وی مشکوک و در شرایط مبهمی در نزدیکی مرز ترکیه و سوریه اعلام شد. به‌خصوص که دو روز قبل سرینا شیم در مصاحبه با پرس‌تی‌وی عنوان کرده بود مورد تهدید و اتهام قرار گرفته و همین مساله مرگ وی را مشکوک ساخته است.
البته شیم اتهامات وارده به خود را به‌صراحت رد کرده و گفته بود «از این اتهامات شگفت‌زده شده‌ام، زیرا چیزی برای پنهان کردن ندارم و به غیر از وظایف شغلی خود کار دیگری انجام نداده‌ام.»
به نوعی مرگ او مثل هویت حرفه‌ای‌اش، سویه خبری پیدا کرد و به رمزگشایی نیازمند بود. خبری که صورتش ممکن است تصادف باشد اما دلیلش چیز دیگری باشد.
شیم پس از تهیه گزارشی در شهر سوروچ، واقع در استان شانلی اورفه در حال بازگشت به هتل محل اقامت خود بود که خودروی وی با یک ماشین سنگین تصادف کرد.
این روزها در آستانه 27 مهر و سالگرد شهادت او، مرز ترکیه و سوریه یکی از پرآشوب‌ترین روزهای خود را می‌گذراند. روزهایی که جای سرینا شیم و شجاعت‌های خبرنگارانه‌اش در آن خالی است. خبرنگاری که جرمش این بود که اسرار هویدا می‌کرد.

سید رضا صائمی

روزنامه‌نگار

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر