jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۳۰۸۴۶   ۰۸ مهر ۱۳۹۸  |  ۰۸:۰۰

خیلی از دوستداران نگهداری گل و گیاه برای زیبایی خانه‌هایشان به گیاه‌هایی با رشد سریع و بلند علاقه دارند و گاهی نیز به‌دنبال نگهداری درختچه در آپارتمان هستند، امروز برای این گروه پیشنهاد ویژه‌ای داریم،‌ یک درختچه همیشه سبز با شرایط آسان رشد و کم دردسر که زیبایی و طراوت خاص خودش را دارد.

قبل از آن که درباره دراسنای پرچمی بنویسم، باید این نکته را یادآوری کنم که درختچه‌های دراسنا یک گروه بسیار بزرگی را شامل می‌شود و برخی منابع 40 گونه مختلف از آن را برشمرده‌اند، اما در ایران اغلب آنچه در مراکز گل و گیاه پرورش و فروخته می‌شود، دراسنای پرچمی است که در شرایط مختلف آپارتمانی بسیار مقاوم و انعطاف‌پذیر است. این گیاه که اصالتش به آمریکای مرکزی برمی‌گردد، آن‌قدر ایرانی شده که حتی یک نام بومی قشنگ هم بر آن گذاشته‌اند؛ خون سیاووشان که همان دراسنای پرچمی است.
شرایط نگهداری:
آبیاری: این گیاه در شش ماهه دوم سال نیاز به هفته‌ای یک بار آبیاری دارد، به طور طبیعی در تابستان یا اگر در مناطق گرمسیری هستید، این نیاز بیشتر می‌شود و باید تا دو بار در هفته آن را افزایش داد.
نور: هر چیزی را اگر از دراسنا می‌خواهید دریغ کنید اشکالی ندارد، اما با نور شوخی نکنید، دراسنا برای حفظ طراوت و زیبایی‌اش و همچنین داشتن رشد سریع به نور خوب نیاز دارد. اگر نور به اندازه کافی به گیاه نرسد، برگ‌هایش خیلی سریع‌تر از آنچه فکرش را بکنید، رنگ پریده و بی‌حال می‌شود.
غبارپاشی: اصولا درختچه‌ها در مقایسه با گیاه‌های معمولی نیاز بیشتری به غبارپاشی دارند. در زمستان هفته‌ای یک بار غبارپاشی هم برای این درختچه کافی است، اما در تابستان حتما دو بار در هفته انجام دهید.
تغذیه: در فصل‌های گرم سال هر دو هفته یک بار با کود تقویتی گیاهان تزئینی، به گیاه تغذیه مناسب را برسانید.
دما: از 15 تا 24 درجه دما هوای مناسب برای خون سیاووشان در زمستان و تابستان است.
گلدان: دراسنای پرچمی یکی از ویژگی‌های بارزش رشد سریع است و به همین دلیل هر سال یک‌سایز گلدان آن را بزرگ تر کنید و خاک نو و کود جدید هم برایش در نظر بگیرید.
2 نکته مهم
1ـ اگر لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌ها دیده می‌شود، نشان‌دهنده آفت در گیاه است که باید با سم مناسب گیاه را سم‌پاشی کنید.
2ـ ریزش برگ‌ها و کمرنگ‌شدن آنها به دلیل گرمای بیش از حد هواست. محیط را خنک‌تر کنید؛‌ کمبود کود باعث ریز‌شدن برگ‌ها و کمتر شدن رشد آن می‌شود. محیط را روشن‌تر کنید تا نوار قهوه‌ای رنگ حاشیه برگ گیاه‌تان هم دیده شود.

نسیبه سادات میرباقر/ مهندس کشاورزی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر