jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۲۶۱۰۰ ۰۹ شهريور ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

یکی از اتفاقات مهم در تغییر مدیریتی جدید که در قوه قضاییه رخ داد، برخورد قاطع با جرایم و سرعت‌بخشی به رسیدگی پرونده‌هاست.

در پرونده قتل میترا استاد به دست شهردار اسبق تهران هم با توجه به این‌که پرونده‌اش بازتاب گسترده‌ای میان مردم ایجاد کرده بود، پرونده به‌صورت ویژه رسیدگی شد. او در دادسرا و دادگاه در قتل عمدی مجرم شناخته و حکم به قصاصش صادر شد.
درست است او بعد از صدور حکم توانست رضایت بگیرد و مجازات او از جنبه خصوصی رفع شده اما از جنبه عمومی هنوز پابرجاست و قانونگذار در این موارد سه تا ده سال حبس را در نظر گرفته است. علاوه‌بر آن او اتهام دیگری در ارتباط با حمل سلاح داشته که در این اتهام دو سال حبس گرفته بود که این تعدد مجازات را مطرح می‌کند.
نجفی روز چهارشنبه آزاد شد و باید توجه می‌شد که این آزادی می‌تواند تبعات منفی در جامعه داشته باشد. از سوی دیگر با نوع‌آوری قانون آیین دادرسی کیفری، برای متهمان پرونده شخصیتی تشکیل می‌شود که در این دسته از پرونده‌ها می‌توان قبل از تصمیم‌گیری درباره آزادی او، پرونده شخصیتش بررسی شود. شاید گذراندن حبس، آموزش‌های لازم، تدابیر تامینی خاص برای این محکومان لازم باشد یا نیاز باشد او از محیط‌هایی دور باشد یا دوره‌های آموزشی را بگذراند و بعد آزاد شود. البته مشخص نیست در آزادی‌ محمدعلی نجفی به این موضوع توجه شده است یا نه. در اینجا باید توجه داشت که آزادی او بلافاصله بعد از صدور حکم قصاص و جلب رضایت، می‌تواند به جامعه خدشه وارد کند و واکنش مردم را در پی داشته باشد. پس این موضوعات باید قبل از تصمیم‌گیری در موارد مشابه مدنظر قرار گیرد. مردم از فردی که در جامعه دارای پست‌های کلیدی بوده انتظار ندارند که مرتکب قتل هیجانی آن هم با قربانی زن شود و همین انتظار باعث می‌شود حالا که مرتکب قتل شده، مردم چشم انتظار مجازات او باشند.
در رابطه با این پرونده باید صبر کرد تا قاضی با شرایط جدید پیش آمده در پرونده، رای صادر کند و با توجه به ماده 26 قانون مجازات اسلامی می‌تواند در رای خود از مجازات‌های تکمیلی نیز استفاده کند. حال بعد از صدور حکم از جنبه عمومی جرم قتل و با توجه به حکم حبس درباره سلاح، مجازات اشد اجرا خواهد شد.

دکتر میرحامدخانی

حقوقدان واستاد دانشگاه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سند افتخار سپاه

سند افتخار سپاه

بعد از 40 سال از تاریخ دفاع مقدس امروز شاهد اظهارنظرهایی هستیم كه موجب نگرانی رهبر معظم انقلاب درباره تحریف این دوران شده است.

دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیدار سینه‌سوختگان با مرادشان

دیداری كه در 30 آبان 98 برگزار شد، توفیقی بود كه رفیق راه جمعی از یاران شد؛ جمعی از سینه‌ سوخته‌ ها، راویان و آفتاب‌ خورده‌های سرزمین‌های خونین دوران هشت سال دفاع مقدس كه به نمایندگی از همرزمان‌ شان به دیدار رهبر معظم انقلاب شتافتند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر