Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
ورزشی کد خبر: ۱۲۲۳۳۸۴ ۲۶ مرداد ۱۳۹۸  |  ۱۱:۰۷

والیبال قهرمانی زنان آسیا ؛

دختران ایران، چشم در چشم میزبان

تیم ملی والیبال بانوان ایران در نخستین دیدار خود در رقابت های والیبال قهرمانی آسیا به مصاف میزبان این دوره یعنی کره جنوبی می رود.

دختران ایران، چشم در چشم میزبان

به گزارش جام جم آنلاین، 53 سال پیش تیم ملی والیبال بانوان ایران در بانکوک پایتخت تایلند به عنوان سومی رقابت های آسیایی دست یافت تا برای نخستین بار ورزش ایران در تورنمنتی بزرگ و بین المللی در یک رشته تیمی صاحب جایگاه و مدال آسیایی شود. این رقابت ها با شرکت ۶ تیم برگزار شد و ایران با ۳ برد مقابل بورما، فیلیپین و تایلند، و پذیرش ۲ شکست مقابل ژاپن و کره جنوبی به مقام سوم رسید. به فاصله گذشت نیم قرن و در حالی که هیچ رد و اثری از آن بازیکنان تیم 53 سال پیش نیست تیم ملی والیبال بانوان ایران از فردا رسما کار خود را در رقابت های قهرمانی آسیا آغاز می کند.

باز هم هشتمی؟

تیم ملی والیبال بانوان ایران از سال 2007 در رقابت های قهرمانی آسیا شرکت می کند. پایانِ نخستین حضور با مقام دوازدهمی همراه بود اما در دوره های بعد هر بار ایران شرکت کرد به صورت ثابت مقام هشتم را به دست آورد. هر بار هم که تیم به ایران برگشت مسئولان تیم ملی و فدراسیون از این گفتند که تیم ایران هنوز تجربه ندارد و نباید از این تیم انتظار مقام بهتر داشت و مشتی حرف های تکراری که در سال های اخیر مدام پشت سر هم ردیف شده است. در این میان کمتر کسی پیدا شد که بپرسد والیبال بانوان ایران این همه تجربه را می خواهد چکار و چه زمانی بالاخره نوبت مقام و مدال آوری می رسد؟ به هر حال تیم ملی والیبال بانوان ایران فردا در نخستین مسابقه خود در قهرمانی آسیا به مصاف میزبان قدرتمند رقابت ها یعنی کره‎جنوبی می رود. این دیدار ساعت 14 به وقت محلی برگزار می‌شود. کره‌جنوبی در دوره قبلی این مسابقات که در سال 2017 برگزار شد، عنوان سومی را کسب کرده بود. نخستین حریف ایران در سال 2015 عنوان نایب‌قهرمانی را به نام خود ثبت کرده است.

تیم ملی والیبال بانوان ایران با مائده برهانی، شبنم علیخانی، نگین شیرتری، ندا چملانیان، مهسا کدخدا، مهسا صابری، مونا آشفته، شکوفه صفری، پوران زارع، مونا دریس محمودی، تهمینه درگذنی، فرزانه مرادیان، هاله متقیان و زهرا بخشی در این دوره از رقابت ها شرکت کرده است.

برنامه کامل روز نخست به شرح زیر است:

استرالیا - قزاقستان
ایران - کره‌جنوبی
ژاپن - هند
تایلند - چین‌تایپه
چین - سریلانکا

اینبار یادمان نرود...

والیبال بانوان یادآور دو واقعیت است. یکی هشتمی و دیگری فراموشی. هشتمی به این دلیل که سبد این ورزش در سال های اخیر پر از مقام هشتمی بوده است. اینبار چندم می شود را نمی دانیم اما با توجه به صحبت های امیدوار کننده جواد مهرگان سرمربی تیم ملی ، قهرمانی همین تیم در تورنمنت بین المللی کرواسی و البته حضور ستاره هایی مثل مائده برهانی و مهسا صابری در تیم جای امیدواری است که مقام کسب شده از سوی این تیم اینبار خیلی بهتر از هشتمی باشد.

و اما فراموشی. فراموشی به همان تیمی برمی گردد که 53 سال پیش تیم سوم آسیا شد. در واقع آن تیم نخستین تیم ورزشی بانوان بود که از رقابت های معتبر بین المللی مدال و مقام می گیرد. اما در سال‎های اخیر تا دلتان بخواهد حافظه تاریخی بسیاری ضعیف شده است. به این ترتیب که مدال 9 سال پیش کبدی بانوان در رقابت های آسیایی را نخستین مدال تیمی تاریخ ورزش بانوان ایران در رقابت‎های معتبر بین المللی همچون بازی های آسیایی می‎دانند. اما اینبار وقت آن است که واقعیت های تاریخی ورزش ایران یکبار برای همیشه به خاطر سپرده شود. نه تیم ملی کبدی و نه تیم ملی فوتسال هیچکدام نخستین مدال آوران ورزش های تیمی از رقابت های برون مرزی نبوده‌اند، این افتخار مربوط به والیبال بانوان ایران است که 53 سال پیش افتخار بزرگی را رقم زدند و اکنون تقریبا از سرنوشت هیچ کدام از آن بازیکنان اطلاعی در دست نیست!

هیلدا حسینی خواه / جام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
انتخاب‌های استقلال احساسی است

انتخاب‌های استقلال احساسی است

انتخاب فرهاد مجیدی یک انتخاب منطقی برای استقلال نبود. احساسی او را انتخاب کردند، درست مثل همین حالا که دارند احساسی و به خاطر فشار تماشاگر، آندره‌آ استراماچونی را سرمربی استقلال می‌کنند.

صندلی ریاست به این 7 نفر نمی رسد

صندلی ریاست به این 7 نفر نمی رسد

کشوری که فوتبالش اساطیری همانند علی دایی و احمدرضا عابدزاده دارد چرا فردی دیگری را باید به عنوان رییس فدراسیون خود ببیند؟ حالا که برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال مهم ترین رویداد سال جاری به شمار می رود پاسخ به این سوال بسیار مهم است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر