jamejamnashriyat
کد خبر: ۱۲۱۹۹۶۱   ۰۶ مرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

پس از تصویب قانون رفع موانع تولید، نمایندگان مجلس بر آن شدند که با تصویب الحاقیه‌ای، سازوکار خاصی را برای حمایت از تولیدکنندگان در مقابل بانک‌ها طراحی نمایند.

بر این اساس، در تاریخ ۳۰ اردیبهشت۹۷، قانون الحاق موادی به «قانون رفع موانع تولید» را به تصویب رساندند که ماده ۶۱ آن مقرر کرد به‌منظور بررسی و اتخاذ تصمیم در خصوص حل‌وفصل مشکلات واحدهای تولیدی، «ستاد تسهیل و رفع موانع تولید» پس از تهیه و تدوین آیین‌نامه اجرایی آن، توسط دولت ایجاد شود و متعاقباً در همین راستا، کارگروه‌هایی نیز در استان‌ها به ریاست استاندار تشکیل شوند. همچنین در ماده ۶۲ این قانون، بانک‌ها موظف شده‌اند با تسهیلات یا موارد امهال مصوب در کارگروه تسهیل، حداکثر ظرف مدت یک ماه موافقت کرده و در صورت مخالفت بانک با اعطای تسهیلات مصوب کارگروه تسهیل، دلایل و مستندات بانک‌ها برای استنکاف از پرداخت تسهیلات موردنظر، توسط هیأتی متشکل از خبرگان مورد وثوق بانکی و اقتصادی در هر استان مورد بررسی و اظهارنظر قرار گیرد.
اکنون بیش از 15 ماه از تصویب این قانون می‌گذرد اما هیات وزیران نسبت به ابلاغ آیین‌نامه اجرایی و تعیین ضوابط اجرای این فرآیند اقدام نکرده است؛ اما ستاد تسهیل بدون تعیین ضوابط، مشغول فعالیت بوده و مصوباتی را ابلاغ می‌نماید که وجاهت قانونی آن ابهامات زیادی را به همراه دارد که به برخی از این موارد مختصراً اشاره می‌شود:
1. ستاد تسهیل براساس مفاد قوانین فوق وظیفه دارد با بررسی مشکلات واحدهای تولیدی، به‌صورت موردی نسبت به صدور صورتجلسه برای اعطای تسهیلات یا امهال مطالبات اقدام نماید در حالی که در اقدامات و مصوبات اخیر خود، صورتجلساتی را به صورت حکم کلی صادر می‌کند؛ که این امر با فلسفه قانونگذار برای تشکیل ستاد رفع موانع تولید مغایر است؛ درواقع این ستاد در مقام قانونگذاری و وضع حکم برآمده است.
2. این ستاد اخیر مواردی را به صورت حکم تکلیفی به بانک‌ها ابلاغ می‌نماید در حالی که بانک می‌تواند طبق تبصره ماده (۶۲) قانون فوق‌الذکر ظرف یک ماه مخالفت خود را اعلام و دلایل بانک در هیأتی متشکل از خبرگان مورد وثوق بانکی و اقتصادی در هر استان مورد بررسی و اظهارنظر قرار گیرد.
3. این ستاد در مصوبه اخیر 60/118496 مورخ 29/4/1398 خود، بانک‌ها (حتی بانک‌های خصوصی) را از هرگونه اقدام حقوقی و قضایی در پرونده بدهکاران ارزی منع کرده و حتی دستور توقف اقدامات صورت گرفته را داده که این امر خلاف صریح اصول قانون اساسی مبنی بر تعیین دادگستری به‌عنوان مرجع عام رسیدگی به تظلمات و شکایات است و درواقع قصد محدود کردن اختیارات بانک‌ها و صلاحیت دستگاه قضایی را دارد.
4. ستاد یادشده صرفاً می‌تواند نسبت به اعطای تسهیلات یا امهال آن دستور دهد در حالی که در مصوبات اخیر خود ازجمله مصوبه فوق‌الذکر در خصوص بدهکاران ارزی به مواردی ورود کرده که اساساً قانون‌گذار صلاحیتی برای آن تعیین نکرده است، ازجمله منع و توقف اقدام حقوقی و قضایی علیه بدهکاران، خارج نمودن از سرفصل بدهکاران غیر جاری (در حالی که امهال ملازمه‌داری با تغییر طبقه بدهکاران در سرفصل بانک‌ها ندارد)، رفع محدودیت‌های انجام‌شده، اعطای دسته‌چک به بدهکاران بانکی و رفع محرومیت‌های قانونی ماده 5 مکرر قانون چک از دارندگان چک برگشتی
5. نکته دیگر این‌که امهال مطالبات که جزو اختیارات ستاد یادشده است، صرفا باید در قالب موردی و مقید به زمان باشد در حالی که دستورات اخیر ستاد یادشده بر امهال غیرمقید به زمان تاکید دارد که با فلسفه امهال در تعارض است.
فرجام سخن این‌که اقدامات اخیر ستاد تسهیل بدون تصویب آیین‌نامه اجرایی و ضوابط مشخص قانونی در واقع باعث ایجاد رانت برای برخی شرکت‌های بزرگ و خاص دارای روابط با صاحبان قدرت گردیده که توان گرفتن مصوبات از ستاد یادشده را دارند؛ امری بسیاری از تولیدکنندگان واقعی از آن محروم می‌باشند.
توصیه می‌شود، ستاد تسهیل که به درستی و بر مبنای اقتضائات حمایتی از تولیدکنندگان واقعی تشکیل شده باید به دور از جو زدگی، اقدامات خود را صرفاً در چارچوب قانون و با سازو کار مشخص و شفاف پیش ببرد تا بتواند به جایگاه واقعی خود مبنی بر حمایت از تولیدکنندگان دست یابد.

یاسر مرادی

کارشناس حقوق بانکی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر