jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۱۲۱۹۶۷۹ ۰۵ مرداد ۱۳۹۸  |  ۰۰:۰۱

تاریخچه بیهوشی به دوران باستان و استفاده از مواد گیاهی مختلف برای ایجاد خواب عمیق در فرد و انجام درمان‌های دردناک باز می‌گردد.

در شاهنامه فردوسی نیز تولد رستم با بیهوش کردن مادرش- رودابه- و سپس انجام جراحی‌ای که بعدا «سزارین» نامیده شد اتفاق می‌افتد. با ورود داروهای مدرن بیهوشی در قرن اخیر، امکان تنظیم عمق بیهوشی و کنترل دقیق زمانی آن و همین‌طور امکان بی‌حسی نخاعی برای برخی عمل‌های جراحی بدون بیهوشی کامل نیز فراهم شده است.
داروهای بیهوشی سبب کاهش فعالیت مغزی و مهار انتقال و درک حس درد در مغز می‌شوند. اما اگر نیازمند به فعالیت خود مغز حین جراحی باشیم طبیعتا تناقضی به‌وجود خواهد آمد.
نگران از دست دادن تکلم نباشید
برخی تومورها یا ضایعات عروقی در مغز هستند که در منطقه تکلم واقع شده‌اند و جراحی آنها با خطر آسیب تکلم همراه است.
برای افزایش ضریب اطمینان از بروز نیافتن اختلال تکلم در جراحی این تومورها لازم است در زمان جراحی، بیمار هوشیار بوده و عملکرد تکلم وی کنترل دقیق شود. این عمل جراحی در دهه‌های اخیر در دنیا روی بسیاری بیماران انجام شده و در سال‌های اخیر در مراکز محدودی در ایران هم صورت می‌پذیرد.
در این عمل، بیمار را در وضعیت راحتی روی تخت جراحی خوابانده و از داروهای تزریقی موضعی برای بی‌حس کردن پوست سر استفاده می‌شود. سپس داروهای بیهوشی خاصی توسط متخصص بیهوشی متبحر در این نوع جراحی‌ها برای کاهش و توقف انتقال حس درد به مغز به‌کار می‌رو‌د تا بیمار طی جراحی دردی را حس نکند.
عمل جراحی با برش پوستی و بازکردن جمجمه آغاز می‌شود. سپس با تحریک الکتریکی نقاط مختلف اطراف ضایعه، منطقه حساس تکلم
در مغز با مکالمه همزمان با بیمار توسط متخصص نورولوژیست یا نوروفیزیولوژیست شناسایی می‌شو‌د تا در زمان خارج کردن توده، از آسیب به این مناطق پرهیز شده و تا پایان جراحی از حفظ عملکرد تکلم بیمار اطمینان حاصل شود.
با این روش، اضطراب و نگرانی بیمار از بیدار شدن در ریکاوری اتاق عمل در شرایطی که قادر به صحبت نباشد از ذهن او خارج خواهد شد.

دکتر علیرضا طبیب خویی

جراح مغز ‌و ‌اعصاب

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر