jamejamonline
بازار عمومی کد خبر: ۱۲۱۸۵۸۶ ۳۰ تير ۱۳۹۸  |  ۱۶:۲۷

تعدادی از کشورها مثل ارمنستان، گرجستان، صربستان، ونزوئلا و … از شهروندان ایرانی ویزا نمی‌خواهند اما برخی برخی از کشورها هم هستند که با شرایطی متفاوت‌تر نگرانی شما را از خرید بلیط هواپیما به این کشورها و ورود به خاک آن‌ها را با ویزای فرودگاهی حل کرده‌اند و اجازه می‌دهند خیلی راحت وارد خاک آن کشور شوید.

دریافت ویزای فرودگاهی و ویزای کانادا

در این مقاله با ما همراه شوید تا در مورد چگونگی تهیه ویزای فرودگاهی در فرودگاه برخی کشورها و لیست کشورهای ارائه‌دهنده این نوع ویزا به ایرانی‌ها بخوانیم و در سفرهای خارجی خود استفاده کنیم.

ویزای فرودگاهی چیست؟

دریافت ویزای فرودگاهی در کل بستگی به شرایط و روابط سیاسی و دیپلماتیک بین کشورها دارد. اگر از نظر دیپلماسی دو کشور شرایط خوبی داشته باشند، امکان اخذ ویزای فرودگاهی را برای یکدیگر فراهم می‌کنند.

در واقع مسافران بعد از خرید بلیط هواپیما و انجام پرواز خارجی به مقصد مورد نظر خود، می‌توانند ویزای آن کشور را به‌محض ورود به فرودگاه دریافت کنند. به همین دلیل این نوع ویزا در زبان انگلیسی Visa On Arrival به معنای ویزای بدو ورود هم شناخته می‌شود.

چگونه ویزای فرودگاهی می‌دهند؟

روند دریافت ویزای فرودگاهی معمولاً بسیار سریع انجام می‌پذیرد و نیازی به گرفتن وقت قبلی از سفارت و یا انجام سایر کارهای وقت‌گیر مانند ویزای شینگن، ویزای کانادا و ... نیست. شما معمولاً در فرودگاه مقصد در صف دریافت ویزای فرودگاهی می‌ایستید و با پرداخت هزینه مورد نظر و با ارائه مدارک، در عرض چند دقیقه ویزای فرودگاهی خود را تهیه می‌کنید.

مراقب تغییرات شرایط اخذ ویزای فرودگاهی باشید

نکته مهمی که در مورد ویزای فرودگاهی باید بدانید این است که همیشه باید از اخبار آخرین روابط سیاسی کشوری که می‌خواهید بلیط هواپیما به آن بخرید را با کشور خودتان بررسی کنید و از وضعیت ویزای فرودگاهی دو کشور دچار هیچ مشکلی نشوید. به این نکته نیز توجه داشته باشید که گاهی کشورها قوانین ویزای خود را بدون اعلام رسانه‌ای تغییر می‌دهند.

کدام کشورها ویزای فرودگاهی می‌دهند؟

با توجه به توضیحاتی که تا حالا ارائه کردیم نباید انتظار داشته باشید هر کشوری که شما بلیط هواپیما خود را به آن مقصد خریدید ویزای فرودگاهی به شما بدهد. ویزای فرودگاهی برای ایرانیان فقط در برخی از کشورهای جهان ارائه می‌شوند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت. هرچند که ممکن است لیست ارائه‌شده در این مطلب هم به مرور زمان دچار تغییرات گردد.

مشکلات ویزای فرودگاهی

گاهی دریافت ویزای فرودگاهی هم سختی‌های خاص خود را دارد. برخی کشورها جهت ارائه ویزای فرودگاهی مدارک خاصی از شما می‌خواهند؛ بنابراین همیشه قبل از خرید بلیط هواپیما خارجی از شرایط و مدارک لازم مورد نیاز مقصد مورد نظرتان به‌طور دقیق اطلاع داشته باشید.

تفاوت در قوانین ویزای کانادا

پیش از ورود به کانادا، مطمئن شوید که قوانین محلی مربوط به سن نوشیدن، محدودیت سرعت، مقررات مربوط به آوردن اسلحه گرم، مایعات الکی و غیره را بخوانید.

ایرانیانی که از کانادا دیدن می کنند باید ویزای کانادا خود را قبل از ورود به خاک کانادا دریافت کنند. ویزای توریستی کانادا توسط دفاتر ویزا کانادا (وابسته به سفارت کانادا) در آنکارا و دبی صادر می شود. شما می توانید از طریق مراجعه به سفارت کانادا در امارات یا ترکیه و یا از طریق آنلاین درخواست خود را به سفارت کانادا بدهید.

زمانی که شما از طریق آژانس هواپیمایی سام سیر اقدام به درخواست ویزای کانادا می کنید، کارشناسان ما در بخش ویزا کانادا به دقت مدارک شما را بررسی می کنند و بر حسب شرایط پرونده مشاوره لازم را به شما می دهند. پس از تکمیل مدارک از سمت شما و فرم های لازم ویزا، درخواست شما طی 3 تا 4 هفته کاری به صورت آنلاین در سایت سفارت ثبت می شود و نامه انگشت نگاری سفارت در اختیار شما قرار گیرد. برای انگشت نگاری خوشبختانه به گرفتن وقت نیازی نیست ولی از زمان گرفتن نامه انگشت نگاری تا 1 ماه شما فرصت دارید به یکی از دفاتر مربوطه مراجعه کنید، توضیحات لازم، تقویم تعطیلات سفارت و آدرس دفترهای انگشت نگاری توسط همکاران ما به شما اعلام خواهد شد.

نکات مهمی در مورد ویزای فرودگاهی

 • امکان دارد دریافت ویزای فرودگاهی زمان‌بر باشد ویا پیدا کردن صف این ویزا در فرودگاه مقصد کمی سخت باشد؛ بنابراین باید کمی صبور باشید و با اطلاعات فرودگاه جهت راهنمایی لازم صحبت کنید.
 • تعطیلات رسمی در مقصد را هم مدنظر داشته باشید چون در این صورت کارتان عقب خواهد افتاد.
 • حواستان به مبلغ ویزای فرودگاهی نیز باشد که در فرودگاه‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد.


چه کشورهایی به ایرانیان ویزای فرودگاهی می‌دهند؟

 • حدود 7 الی 8 روز اقامت: کشورهای توگو و بنین به ترتیب با 7 و 8 روز کمترین فرصت اقامت را با ویزای فرودگاهی به شما می‌دهند.
 • حدود 90 روز اقامت: کشورهای گینه بیسائو، تانزانیا، ماداگاسکار، نپال، سیشل و زیمباوه با 90 روز بیشترین فرصت اقامت را با ویزای فرودگاهی به شما می‌دهند.
 • حدود 30 روز اقامت: اگر مقصد بلیط هواپیما به کشورهایی مثل تووالو، تیمور شرقی، سریلانکا، پالائو، موزامبیک، مالدیو، لائوس و جمهوری آذربایجان باشد، معمولاً تا 30 روز فرصت اقامت به شما با ویزای فرودگاهی داده می‌شود.
 • کشورهایی مثل لبنان با 39 روز و سامووا با 60 روز فرصت اقامت هم جز دیگر کشورهای قابل‌توجه در فهرست کشورهایی با ویزای فرودگاهی برای ایرانیان قرار دارند.
 • همچنین در این فهرست می‌توان نام کشورهایی همچون سومالی، موریتانی، کیپ ورده، بولیوی و کومور را هم قرار داد تا اگر کسی قصد خرید بلیط هواپیما به این مقاصد خارجی را داشت، بتواند به‌راحتی ویزای فرودگاهی در آنجا دریافت کند.

دریافت ویزای فرودگاهی ایران برای مهمان‌های خارجی شما

اگر چه وزارت امور خارجه ایران تسهیلات بسیار برای ورود مهمانان شما به ایران فراهم آورده است. اما طبق گزارشهای بدست آمده از صحبتهای مهمانان خارجی که ویزای فرودگاهی ایران را دریافت کردهاند، نشان میدهد بهتر است برای درخواست ویزا از قبل و به صورت اینترنتی اقدام لازم را انجام دهید.

دریافت ویزای فرودگاهی آنلاین

برای درخواست ویزا به صورت آنلاین به وب‌سایت روادید الکترونیکی وزارت امور خارجه مراجعه کنید:

به چه دلایلی مهمانان خارجی شما باید از قبل برای دریافت ویزا اقدام کند؟

 • صف‌های طولانی برای ویزای فرودگاهی ممکن است موجب انتظار بیش از حد مسافر شما شود.
 • زمان رسیدن به ایران ممکن است متفاوت باشد. ممکن است مهمان شما نیمه شب مثلا ساعت 4 صبح وارد فرودگاه شود. به دلیل تعطیلی تا فردا صبح باید منتظر بماند.
 • زمان زیاد برای پرکردن فرمهای مربوط به درخواست ویزا در فرودگاه.
 • انتظار زیاد برای مراحل اداری صدور ویزای فرودگاهی.

بنابراین برای دریافت ویزا ایران بهتر است از قبل درخواست ویزا بدهید.

مزیت‌های اقدام اینترنتی ویزای فرودگاهی ایران:

سرعت در روند صدور ویزا فرودگاهی

 • اطمینان بیشتری از صادر شدن ویزا
 • نداشتن استرس برای انتظار در صف ویزای فرودگاهی ایران.
 • عدم نیاز به پرکردن فرمهای متعدد

مسافر شما با در دست داشتن پاسپورت و کد رفرنس که پس از ثبت و درخواست ویزا به صورت اینترنتی به او داده شده است، ویزای فرودگاهی خود را دریافت خواهد کرد.

شرایط دریافت ویزای فرودگاهی ایران

اتباع کشورهایی که امکان دریافت ویزای فرودگاهی ایران را دارند در جدول مربوط به آن در همین مقاله آورده شده است. حتی به تازگی امکان اخذ ویزای فرودگاهی برای اتباع کشور هند (هندوستان) نیز فراهم شده است. همچنین اتباع کشور عراق امکان اخذ ویزای فرودگاهی را فقط در فرودگاه هاشمی نژاد مشهد را دارند. همانطور که شهروندان ایرانی برای سفر به کشورهایی مانند آمریکا و کانادا نیاز به اقدام ویزای کانادا یا آمریکا به صورت توریستی یا مهاجرتی کنند، اتباع هند، عراق، افغانستان، پاکستان، سومالی، آمریکا، انگلستان و کانادا مجاز به اخذ روادید فرودگاهی در ایران نیستند و می‌بایست از طریق مراجعه به دفاتر کنسولی اقدام به اخذ روادید نمایند.

آژانس هواپیمایی سام سیر، در زمینه ویزای کانادا و ویزای توریستی شنگن،پرواز داخلی و خارجی و تور فرانسه و بلیط تک از طریق سفارت ایتالیا در تهران و برگزاری تورهای انفرادی و گروهی به هر مقصدی در اروپا و حوزه شنگن و تور فرانسه و مالدیو ، سوابق درخشان و نظرات مثبت مسافران با تهیه ویزای کانادا و ویزای توریستی شنگن، پرواز داخلی و خارجی در این مسیر که با این آژانس هواپیمایی افتخار همراهی را داده اند، را دارا می باشد.

آژانس هواپیمایی سام سیر با داشتن کادر حرفه ای و مجرب و مطلع در این زمینه ویزای کانادا و ویزای توریستی شنگن پرواز داخلی و خارجی، تور ایتالیا و بلیط تک می تواند بهترین خدمات ویزای اروپا، ویزای شنگن، تور تابستان اروپا، تور فرانسه، تور پاریس و تور موریس و مالدیو بلیط تک... را به شما در کمترین زمان ممکن ارائه بدهد.

***مدارک مالی ویزای کانادا

 • ارائه ی نامه ی تمکن ممهور به مهر برجسته ی بانک و گردش حساب 6 ماه آخر هر دو به زبان لاتین الزامی ست.
 • درصورت داشتن گواهی سپرده ی بلند مدت ، برگ خرید سهام یا اوراق بهادار، سند اتومبیل ، سند ملکی و اجاره نامه آن ها را نیزارائه دهید.
 • فرم مشخصات فردی و خانوادگی برای هر متقاضی جداگانه تکمیل و ارئه گردد.
 • کلیه ی مدارک شخصی و شغلی برای ویزا کانادا باید به زبان انگلیسی ترجمه گردد و مهر مترجم کافی ست .
 • داشتن دو ویزای شنگن که حداقل یکی از آن ها در 5 سال اخیرباشد الزامی ست .
 • در صورت امکان با پاسپورت تمدید شده اقدام شود به این دلیل که مدت اعتبار ویزای کانادا درصورت صدور مطابق با اعتبار پاسپورت ارائه شده می باشد.
 • مدت زمان اخذ ویزا کانادا بعد از انگشت نگاری ازیک هفته تا پنج ماه می باشد .
 • در صورت داشتن دعوتنامه معتبر آن را ارائه کنید.دعوتنامه باید شامل مشخصات کامل دعوت کننده و متقاضی، نسبت، دلیل سفر متقاضی ،آدرس و تلفن، مدت زمان اقامت و هرگونه موارد مرتبط دیگرباشد و بعد از تنظیم به مهر و امضای دفتر ثبت Notary Public برسد. مدارک فرد دعوت کننده : کارت شهروندی، پاسپورت کانادایی، شناسنامه ی کانادایی یا کارت اقامت ، گواهی اشتغال به کار، نامه ی بانک، برگه های مالیاتی ، فرم های T4 و T1 .
 • مدارک شخصی و شغلی متقاضی در مرحله ی اول و مدارک بانکی در مرحله ی آخر و زمان اعلام شده از مسافر دریافت می گردد.
 • کلیه ی مدارک بانکی به زبان لاتین از بانک گرفته شود ودیگر مدارک مالی نیز ترجمه گردند.

مدارک لازم برای دریافت ویزای فرودگاهی ایران

 • حضور متقاضی ویزا و ارائه اصل گذرنامه (پاسپورت) با اعتبار حداقل 6 ماه و معتبر.
 • ارائه کد مرجع یا همان کد رفرنس
 • اصل و تصویر بیمه مسافرتی (این بیمه‌نامه برای همه اجباری است)

مدارک لازم برای دریافت ویزای ایران بدون داشتن کد رفرنس:

اگر درخواست ویزای ایران قبل از ورود انجام نشده باشد و کد مرجع دریافت نکرده باشید، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • تکمیل پرسشنامه مخصوص درخواست صدور ویزا
 • چنانچه متقاضی برای همسر و فرزندان خود درخواست صدور ویزا به عنوان همراه در گذرنامه را داشته باشد میبایست مشخصات دقیق آنها را نیز درج کند.
 • مشخصات و عکس همسر و فرزندان (زیر 18 سال) قبلا در گذرنامه متقاضی درج شده باشد.
 • یک قطعه عکس 4*6 جدید و یکنواخت (تمام رخ , بدون کلاه , عینک و شال گردن) برای متقاضی و همراهان.
 • یک نسخه تصویر صفحه مشخصات گذرنامه.

فرودگاههای بینالمللی ایران برای اخذ ویزای فرودگاهی

متقاضیان میتوانند ویزای خود را از فرودگاه امام خمینی (ره)، مهرآباد، مشهد، شیراز، ارومیه، اصفهان، بندرعباس، بوشهر، تبریز، قشم، کرمان و کیش دریافت نمایند.

جمع بندی کنیم؟

با این توضیحاتی که دادیم شما در حال حاضر اطلاعات دقیقی در مورد ویزای فرودگاهی بدست آوردید. کدام کشورها ویزای فرودگاهی می‌دهند و شهروندان ایران از کدام کشورها این نوع ویزا را می‌توانند بگیرند. اگر در زمینه این مدل از ویزا سوال و مشکلی برای شما پیش آمده است در بخش کامنت‌های همین مقاله از کارشناسان سام سیر بپرسید.

منبع: ویزا کانادا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: